Data publikacji:

Jaki aparat do vlogowania?

Nagrywanie filmów do mediów społecznościowych stało się niezwykle popularne. Dostarczenie materiału wysokiej jakości jest kluczowe, aby zdobyć szerokie grono odbiorców. W tym artykule pomożemy wybrać odpowiedni aparat do vlogowania.

aparat do vlogowania

Co powinien mieć dobry aparat do vlogowania?

Jak wybrać dobry aparat do nagrywania filmów na vloga? Zobacz, na jakie parametry zwrócić uwagę.

Wysoka rozdzielczość obrazu

Aby obraz był odpowiednio ostry, aparat do vlogowania musi nagrywać w wysokiej rozdzielczości. Standard Full HD znajdziemy w większości popularnych modeli. Dla przeciętnego użytkownika będzie on w zupełności wystarczający. Jeżeli chcesz dostarczyć swoim widzom absolutnie najlepszych wrażeń podczas oglądania, wówczas wybierz aparat nagrywający w 4K. Czterokrotnie wyższa rozdzielczość podniesie jakość obrazu.

Istotna jest również prędkość nagrywania. Przeciętny aparat rejestruje obraz w 30 kl./s. Jeżeli chcesz uchwycić dynamiczne sceny, to wybierz model z opcją nagrywania w 60 kl./s. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się o rozmycie kadru.

Odchylany ekran w aparacie do vloga

To dodatek, który powinien zawierać każdy aparat do nagrywania vlogów. Odchylany ekran nie tylko wpływa na kreatywne ujęcia, ale również pozwala zobaczyć sylwetkę nagrywającego. W ten sposób możesz błyskawicznie ustawić aparat tak, abyś był dobrze widoczny w kadrze. Wiele nowoczesnych aparatów ma dotykowe ekrany. Takie rozwiązanie wpływa na większy komfort użytkowania.

Stabilizacja obrazu

Płynny i nieporuszony obraz jest kluczem do dobrze nagranego materiału. Stabilizacja obrazu wbudowana w body aparatu ma za zadanie niwelować wszelkie drgania, przez co możesz spokojnie rejestrować film bez obawy o to, jak będzie on wyglądał. Teoretycznie do nagrywania vlogów można wykorzystać gimbala, jednak należy pamiętać, że to generuje dodatkowe koszty. Lepiej zainwestować w aparat z dobrą stabilizacją.

Kompaktowe rozmiary

Jaki aparat fotograficzny sprawdzi się przy nagrywaniu vlogów? Często odbywa się ono w terenie, dlatego niewielkie rozmiary aparatu są bardzo ważne. Tak naprawdę im mniejsze urządzenie, tym lepiej. Za optymalną wagę samego aparatu do nagrywania możemy uznać wartość w granicy 500-600 gramów. Złapanie jedną ręką aparatu i rozpoczęcie nagrywanie nie będzie stanowiło większego problemu.

Dobry autofocus aparatu do vlogowania

Nagrywanie vlogów często jest bardzo dynamiczne, a ty, trzymając swój aparat w ręce, nie zawsze będziesz miał możliwość skorygowania ostrości. Autofocus jest odpowiedzialny za to, aby cały czas utrzymywać twarz w idealnym punkcie ostrości. Pomaga w tym funkcja wykrywania oczu, która zadba o to, abyś był wyraźny przez cały czas.

Dostęp do szerokiej gamy obiektywów

Do nagrywania vlogów możemy wybrać standardowy aparat cyfrowy, jednak należy pamiętać, że wtedy będziemy ograniczeni tylko jednym obiektywem. Zdecydowanie lepszą ofertę stanowią najlepsze bezlusterkowce, które mają kompaktowe rozmiary i możliwość wymiany obiektywu. Zmieniając ogniskową, a także wybierając szkło z jaśniejszym światłem, będziesz mógł nagrywać również w słabych warunkach oświetleniowych.

Gniazdo minijack

Wbudowany mikrofon w aparatach nie jest najlepszy, dlatego warto od razu zaopatrzyć się w dobry mikrofon. Obecność złącza słuchawkowego minijack 3,5 pozwoli na podłączenie kompatybilnych akcesoriów. W sklepach znajdziemy mikrofony krawatowe, a także mikrofony kierunkowe. Gniazdo słuchawkowe to obowiązkowy element wyposażenia każdego aparatu.

Polecane aparaty do nagrywania vlogów

Olympus OM-D E-M10 Mark III + 14-42 mm

Znakomity aparat do vlogowania ma matrycę mikro 4/3 i wbudowaną stabilizację obrazu. Urządzenie jest w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości 4K! Odchylany ekran w rozmiarze 3 cali jest bardzo komfortowy i sprawdza się w każdej sytuacji. Na uwagę zasługuje także solidny autofocus. Cały aparat waży tylko 410 gramów, co jest znakomitym wynikiem. Do vlogowania będzie to aparat idealny!

Specyfikacja:

 • rozdzielczość matrycy: 16,1 Mpix
 • rozdzielczość filmów: 3840x2160 px
 • stabilizacja obrazu: Tak
 • ekran odchylany: 3 cale
 • waga: 410 g

Canon EOS M50

Canon EOS M50 to miniaturowy aparat z wymienną optyką, który idealnie sprawdzi się podczas nagrywania vlogów. Procesor DIGIC 8 umożliwia rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 4K. Dzięki szerokiemu zakresowi czułości nagrywanie w słabszych warunkach oświetleniowych nie stanowi większego problemu. Dodatkowo urządzenie może nagrywać obraz w zwolnionym tempie w 120 kl./s.

System Dual Pixel AF jest znany z droższych modeli Canona, dlatego ustawianie ostrości odbywa się w ułamku sekundy. Na tle konkurentów aparat wyróżnia się wagą, która wynosi zaledwie 387 gramów. Dostęp do szerokiej gamy obiektywów i ogromna liczba funkcji to dodatkowe zalety tego modelu!

Specyfikacja:

 • rozdzielczość matrycy: 24,1 Mpix
 • rozdzielczość filmów: 3840x2160 px
 • stabilizacja obrazu: TAK
 • ekran odchylany: 3 cale
 • waga: 387 g

Sony A7 III

Zależy ci na absolutnie najlepszej jakości filmów? W takim razie Sony A7III umożliwi ci nagrywanie profesjonalnych materiałów. Pełnoklatkowa matryca nagrywa filmy w rozdzielczości 4K i generuje o 2,4 więcej danych, niż jest to wymagane przez ten standard. To sprawia, że możliwości postprodukcji są jeszcze większe.

Wbudowany w korpus 5-osiowy stabilizator obrazu powoduje, że robienie zdjęć i nagrywanie z krótkimi czasami naświetlania to prawdziwa przyjemność. Z tym aparatem nie będziesz już potrzebował gimbala! W połączeniu z rewelacyjnymi obiektywami Sony ten model daje niesamowite możliwości.

Specyfikacja:

 • rozdzielczość matrycy: 24,2 Mpix
 • rozdzielczość filmów: 4096x2160 px
 • stabilizacja obrazu: TAK
 • ekran odchylany: 3 cale
 • waga: 650g

Autor: Bartłomiej Mazurek