Wybór aparatu fotograficznego nie jest łatwym zadaniem. Na rynku można znaleźć wiele modeli, które oferują rozmaite funkcje. Przygotowaliśmy dla ciebie przegląd rodzajów aparatów. Sprawdź, jaki aparat fotograficzny będzie najlepszym wyborem.
Rozwój technologii w aparatach fotograficznych sprawił, że stały się one niezwykle popularne. Tak naprawdę już za kilkaset złotych można kupić niezły sprzęt, który spełni oczekiwania mniej wymagających użytkowników.
Praktycznie w każdym przedziale cenowym można znaleźć aparat, który zagwarantuje piękne ujęcia. Pasjonaci robienia zdjęć podczas wyboru nowego sprzętu mają trudny orzech do zgryzienia. W naszym artykule omówimy rodzaje aparatów fotograficznych, a także pokażemy ciekawe modele.
Jaki będzie najlepszy aparat? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się rodzajom urządzeń, które znajdziesz na rynku.
To niewielkie urządzenia, które po wykonaniu zdjęcia natychmiast drukują fotografię w niewielkim formacie. Jeśli robisz zdjęcia sporadycznie i chcesz mieć fajną pamiątkę, to taki rodzaj aparatu jak najbardziej spełni swoje zadanie.
Minusem są stosunkowo drogie wkłady zarówno do aparatów marki Polaroid, jak i Fujifilm Instax. Zdjęcia, które można wykonać za pomocą takiego urządzenia, nie są idealne, co może nie do końca pasować każdemu. Wielu miłośników aparatów natychmiastowych podkreśla jednak, że mają one swój niepowtarzalny klimat. Sprawdzą się także jako aparat na wakacje.
Jaki aparat kupić na początek? Model cyfrowy charakteryzuje się przede wszystkim kompaktowymi rozmiarami. To dobry aparat fotograficzny dla amatora. Matryca jest na tyle dobra, że przy porządnym oświetleniu wykonamy udane ujęcia.
Największym minusem tego typu modeli jest zazwyczaj brak manualnych ustawień, a także wymiennej optyki. W aparatach kompaktowych z wyższej półki cenowej znajdziemy zdecydowanie więcej funkcji. Cyfrówkę bez problemu zabierzesz ze sobą na wakacje lub uwiecznisz ważne dla siebie chwilę z życia.
To zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje aparatów fotograficznych na rynku. Jeszcze kilka lat temu przeciętny użytkownik nie mógł pozwolić sobie na zakup takiego sprzętu. Teraz, za podstawową lustrzankę APS-C, zapłacisz około 1000 złotych. Największą zaletą lustrzanek jest możliwość wymiany obiektywów. Dostosowanie optyki do portretów, sportu czy krajobrazów to kluczowy element.
Aparaty tego typu charakteryzują się niezłym autofokusem i niezłą prędkością ujęć w serii. Największym minusem są całkiem spore gabaryty, mała ilość pól autofokusa, a także słaba praca na wysokich czułościach ISO.
Lustrzanki pełnoklatkowe na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie jak te z matrycą APS-C. Jednak większy sensor przekłada się na zdecydowanie lepszą pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Podnosząc ISO, nie musimy obawiać się o ziarno lub szumy na zdjęciach.
Jaki aparat do krajobrazu wybrać? Z lustrzanek pełnoklatkowych korzystają właśnie fotografowie krajobrazowi, ale też ślubni czy reportażowi. Największym minusem tych aparatów jest cena. Za podstawowe modele trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych.
Rynek bezlusterkowców rozwija się tak prężnie, że można śmiało powiedzieć, że wypierają one powoli lustrzanki cyfrowe. Bezlusterkowce zdecydowanie należą do najlepszych aparatów. Brak zamontowanego lustra sprawia, że zamiast tradycyjnego wizjera stosuje się elektroniczny. Plusem jest to, że w momencie wykonywania zdjęcia widzimy ekspozycję taką, jak została przez nas ustawiona. W ten sposób można błyskawicznie skorygować ewentualne błędy.
Dodatkowo bezlusterkowce mają rewelacyjny system Aufokusa, który działa zdecydowanie szybciej niż ten zastosowany w lustrzankach. Wynika to z systemu detekcji kontrastu lub fazy. W droższych modelach znajdziemy opcję ustawienia automatycznej ostrości na oku, co znacznie ułatwia wykonywanie portretów. Wśród zalet bezlusterkowców należy wymienić również niską wagę.
Za największy minus bezlusterkowców można uznać cenę, choć na rynku pojawia się coraz więcej budżetowych rozwiązań. Ten tup aparatu ze względu na swoją specyficzną ergonomię może nie być idealny dla każdego. Osoby, które wolą masywniejsze konstrukcje, wciąż powinny zainteresować się klasycznymi lustrzankami.
Wiesz już, jakie są rodzaje aparatów. Pora więc przejśćdo omówienia najważniejszych parametrów, aby wybrać najlepszy aparat dla siebie.
Wiele osób przykłada do rozdzielczości ogromną uwagę, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Aparat, który będzie miał więcej megapikseli, wcale nie musi być lepszy od swojego konkurenta. Zwykle w aparatach znajdziemy matrycę, których rozdzielczość wynosi od 15 Mpix do 30 Mpix. Użytkownik powinien wybrać też wielkość matrycy, która może mieć kluczowy wpływ na pracę aparatu w różnych warunkach.
Ma kluczowe znaczenie, jeżeli sie zastanaiwamy, jaki aparat fotograficzny do fotografii sportowej i reportażowej. Za niezły wynik należy uznać prędkość 6 kl./s, choć najlepsze aparaty są w stanie wykonać 50 kl./s.
Maksymalna czułość ISO pozwala wykonywać zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych. Jaki aparat wybrać, jeśli zależy ci na tym parametrze? Sięgnij po model z matrycą pełnoklatkową. Maksymalna czułość w niektórych aparatach może wynosić nawet 256 000.
W aparatach zwykle stosowane są ekrany o przekątnej 3 cali. W wielu modelach stosuje się odchylane wyświetlacze, które znacznie ułatwiają fotografowanie.
Większość aparatów jest w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD. Jaki aparat do nagrywania w najwyższej jakości? Zdecyduj się na model, który będzie wspierał rozdzielczość 4K.
Dostęp do szerokiej gamy obiektywów jest niezwykle istotny, jeśli rozważasz zakup lustrzanki bądź bezlusterkowca. Przed zakupem sprawdź oferty sklepów. W ten sposób będziesz wiedział, czy w przyszłości znajdziesz szkło odpowiednie dla siebie.
Jeżeli szukasz porady dotyczącej wyboru obiektywu, kliknij tutaj i przeczytaj nasz poradnik.
Producenci aparatów przyciągają użytkowników wieloma dodatkowymi funkcjami. Jedną z nich jest wbudowany moduł Wi-Fi, który pozwala na szybkie przesyłanie zdjęć, a także wykonywanie ich przy wykorzystaniu smartfona.
W wielu aparatach stosowana jest wbudowana stabilizacja obrazu, która ma bezpośredni wpływ na ujęcia przy krótkich czasach naświetlania, a także podczas filmowania. Przydatny może okazać się również moduł GPS, który pozwala sprawdzić gdzie zostało wykonane dane zdjęcie.
Jeśli planujesz wykonywanie zdjęć w trudnych warunkach, to sprawdź, czy twój nowy aparat ma uszczelnianą obudowę. W ten sposób w momencie kontaktu z wodą, urządzenie nie ulegnie uszkodzeniu. Aparat wodoszczelny przyda się m.in. wielbicielom nurkowania.
Wybór aparatu fotograficznego powinien być uzależniony od preferencji użytkownika. Kluczowym czynnikiem jest również cena danego aparatu. Na Ceneo.pl znajdziesz szeroki wybór aparatów cyfrowych, lustrzanek czy bezlusterkowców. Skorzystaj z zaawansowanych filtrów i dobierz sprzęt skrojony na miarę twoich potrzeb!
Autor: Bartłomiej Mazurek