Data publikacji:

Jaki aparat fotograficzny wybrać? Lustrzanka, bezlusterkowiec, a może aparat kompaktowy 

Wybór aparatu fotograficznego z roku na rok staje się coraz trudniejszy. Aparaty kompaktowe, lustrzanki, a także bezlusterkowce cieszą się sporym zainteresowaniem. Podpowiadamy, który z tych aparatów będzie dla Ciebie najlepszym wyborem!
jaki aparat fotograficzny

Proste w obsłudze aparaty kompaktowe

To najmniejsza i jednocześnie najprostsza grupa aparatów fotograficznych. Aparaty kompaktowe jak sama nazwa wskazuje charakteryzują się malutkimi rozmiarami przez co można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Jednak w parze z rozmiarem idzie także mniejsza wielkość matrycy,  dlatego dla profesjonalistów takie modele nie są najlepszym wyborem. Jednak podczas rozmaitych wycieczek taki sprzęt sprawdzi się doskonale.
Warto dodać, że aparaty kompaktowe nie mają wymiennej optyki, a to oznacza, że mamy do dyspozycji określony zakres ogniskowej. Oczywiście możemy skorzystać z przybliżenia, jednak jest ono ograniczone, a zbyt mocne zoomowanie doprowadzi do utraty jakości.
Aparaty kompaktowe z 1-calową matrycą są doskonałą alternatywą dla smartfonów. Jakość zdjęć w dobrych warunkach oświetleniowych jest naprawdę świetna. Po zmroku mniejszy sensor radzi sobie trochę gorzej i na tym polu lustrzanki i bezlusterkowce zdecydowanie wygrywają.  
Ale należy również powiedzieć, że modele kompaktowe to także znakomite aparaty do nagrywania filmów czy vlogów. Wiele modeli obsługuje już rozdzielczość 4K, dlatego mamy do czynienia z naprawdę dobrą jakością obrazu. Aparaty kompaktowe są znacznie tańsze od bezlusterkowców i to jest kolejny argument, który opowiada się za wyborem.  
Zalety:  
  • kompaktowa konstrukcja  
  • dobra jakość zdjęć  
  • świetny sprzęt do vlogowania  
  • atrakcyjna cena  
  • Wady:  
  • brak wymiennej optyki  
  • spadek jakości przy korzystaniu z zoomu cyfrowego  
  • gorsza jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych  
  • Lustrzanki cyfrowe

    Drugą grupę niezwykle popularnych aparatów stanowią lustrzanki cyfrowe. Jeszce kilka lat temu lustrzanki cyfrowe były pierwszym wyborem profesjonalnych fotografów, ponieważ oferowały najwyższą jakość obrazu i świetnie radziły sobie w praktycznie każdych warunkach oświetleniowych. Rozwój technologii bezlusterkowców sprawił, że stały się one standardem w profesjonalnej fotografii. Mogłoby się wydawać, że lustrzanki odeszły w zapomnienie, ale nic bardziej mylnego!  
    Mimo że te urządzenia charakteryzują się większymi rozmiarami, a także nie mają tak perfekcyjnego systemu autofokusa, to wciąż są doskonałym wyborem. Argumentów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim mamy dostęp do ogromnej gamy obiektywów w markach takich jak Nikon czy Canon. Jeszcze większy jest wybór używanych szkieł, gdzie tak naprawdę za niewielkie pieniądze możemy mieć świetną optykę.  
    Lustrzanki ze względu na swoją obniżoną cenę są chętnie wybierane jako aparat dla początkujących. To jest dobry kierunek, ponieważ lustrzanka oferuje w pełni manualne ustawienia, dlatego można z łatwością opanować trójkąt ekspozycji. Ponadto w wizjerze widzimy rzeczywisty obraz, a to uczy dobierania odpowiednich ustawień, ponieważ dopiero po wykonaniu fotografii zobaczymy jak wyszła na ekranie. Można powiedzieć, że jest to takie delikatne nawiązanie do fotografii analogowej. Oczywiście w lustrzankach mamy karty pamięci i zdjęcia możemy wykonywać bez praktycznie żadnych ograniczeń.  
    Ponadto lustrzanki mają jeszcze jedną zaletę, jaką jest długi czas pracy na baterii. Tak naprawdę, w wielu modelach na jednym akumulatorze będziesz w stanie wykonać spokojnie 1000 zdjęć bez konieczności sięgania po ładowarkę. Dla porównania bezlusterkowce pozwalają na zrobienie około 500 zdjęć.  
    Ale oczywiście lustrzanki nie są idealne i mają swoje wady. Jedną z największych jest autofokus, który nie działa tak sprawnie jak w bezlusterkowcach. Nie mamy wykrywania oka, a także stabilizacji matrycy. To sprawia że robienie zdjęć jest bardziej wymagające. Ale z drugiej strony w fotografii krajobrazowej, czy portretowej te argumenty nie będą miały siły przebicia, ponieważ tam autofokus nie jest aż tak wykorzystywany.  
    photographer with camera in hand
    Mimo że lustrzanki mają ogromny wybór obiektywów, to ze względu na starsze mocowanie nie otrzymujemy już żadnych nowych obiektywów. Najnowsze szkła są dostępne już wyłącznie pod bezlusterkowce i nie ma możliwości, aby korzystać z nich również w lustrzance.  
    Zalety:  
  • atrakcyjna cena  
  • ogromny wybór obiektywów  
  • manualne ustawienia  
  • idealny sprzęt dla początkujących  
  • długi czas pracy na baterii  
  • Wady:  
  • lustrzanki są ciężkie  
  • system autofokusa nie jest idealny  
  • starszy rodzaj mocowania  
  • Bezlusterkowce dla amatorów i profesjonalistów

    Bezlusterkowce szturmem zdobyły rynek aparatów fotograficznych i stały się wyborem numer jeden zarówno wśród profesjonalistów, jak i hobbystów. Zasadniczą różnicą pomiędzy wcześniej omawianymi lustrzankami jest brak zastosowanego lustra, przez co konieczne było zastosowanie elektronicznego wizjera. To sprawia, że mamy bezpośredni podgląd na to, jak może wyglądać finalne zdjęcie. To bardzo duże ułatwienie, ponieważ każda zmiana ustawień będzie wiązać się z przyciemnieniem, bądź rozjaśnieniem obrazu. W ten sposób fotografuje się dużo łatwiej!  
    Bezlusterkowce wyróżnia doskonały system autofokusa, który jest w stanie w dosłownie ułamku sekundy automatycznie ustawić ostrość. Dzięki takim funkcjom jak wykrywanie oka, sylwetek ludzi, zwierząt, czy samochodów nie musimy obawiać się już, że jakieś zdjęcie będzie nieostre. Ponadto mamy w wielu modelach nowoczesną stabilizację matrycy, co umożliwia fotografowanie na długich czasach naświetlania bez konieczności stosowania statywu! Bezlusterkowcem dobrej klasy wykonasz zdjęcie na czasie 1 sekundy z ręki! Dawniej taka sytuacja była nie do pomyślenia!  
    Ale autofokus to nie jedyna mocna strona bezlusterkowców. Mimo nowoczesnej technologii, cała konstrukcja jest niezwykle kompaktowa i dużo lżejsza od lustrzanki. Dobierając do zestawu odpowiednio lekki obiektyw możesz stworzyć idealny zestaw, który będzie śmiało mógł być wykorzystany w rozmaitych sytuacjach.  
    Oczywiście nie jest tak, że bezlusterkowce są idealne. Największą wadą jest wciąż wysoka cena nie tylko samego body, ale kompatybilnych obiektywów. Na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw od takich marek jak Tamron czy Sigma, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że przesiadka na system bezlusterkowy może być kosztowna. Na szczęście producenci mają w ofertach specjalne adaptery, które pozwalają na korzystanie ze starszych obiektywów. Dzięki temu nie musisz wyprzedawać swoich starych szkieł.  
    Wadą bezlusterkowców jest na pewno ograniczony czas pracy na baterii. Jeżeli robisz dużo zdjęć to w torbie warto mieć co najmniej dwa zapasowe akumulatory. Jeszcze lepiej sprawdza się battery grip, gdzie możemy umieścić dwie baterie. To jednak wiążę się z dodatkowym kosztem.  
    Zalety:  
  • doskonały autofokus  
  • niska waga  
  • ogromna ilość funkcji  
  • świetna jakość filmów  
  • możliwość używania starszych obiektywów  
  • Wady: 
  • wysoka cena  
  • krótki czas pracy na baterii  
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.