Data publikacji:

Porównanie smartfonów Sony Xperia 10V czy Google Pixel 7A?  

W kolejnym porównaniu smartfonów na tapet bierzemy dwa popularne modele. Sony Xperia 10 V czy Google Pixel 7A to kompaktowe smartfony idealne do codziennego użytkowania. Sprawdź, który z nich okaże się dla Ciebie lepszym wyborem.
sony xperia 10 v vs google pixel 7a

Ekran i obudowa

Oba porównywane przez nas smartfony korzystają z 6,1-calowych wyświetlaczy OLED, które dysponują rozdzielczością Full HD+. Sony Xperia 10V ma delikatnie wyższe zagęszczenie pikseli wynoszące 449 ppi. W Pixelu 7A ta wartość wynosi 429 ppi, co także jest dobrym wynikiem. Przewagą smartfona Google jest zastosowanie technologii odświeżania 90 Hz, która sprawia, że animacje są odtwarzane w sposób zdecydowanie płynniejszy. Szczególnie będzie to zauważalne podczas grania.  
Obudowa w Sony Xperii 10V została zabezpieczona przed wodą zgodnie z certyfikatem IP65/68. Google Pixel 7A spełnia standard IP67 i tym samym może być krócej zanurzony w wodzie. To jednak w codziennym użytkowaniu nie powinno mieć większego wpływu.
Mimo że smartfony mają podobne ekrany, to ich waga różni się diametralnie. Google Pixel 7A waży 193,5 grama, natomiast Xperia 10V waży 159 gramów. Wynika to z zastosowania obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego. Pixel ma aluminiową ramkę i to może mieć wpływ na wzrost wagi. Jeżeli zależy Ci na lekkim, poręcznym telefonie to produkt Sony może okazać się dla Ciebie lepszy.  

Procesor, pamięć RAM i bateria

Sony Xperia 10V jest napędzany przez procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G, który działa z 6 GB lub 8 GB pamięcią RAM. To dobra jednostka, która nie powinna mieć problemów z wykonywaniem codziennych zadań. Na pokładzie Google Pixela 7A znajduje się jednostka Google Tensor G2, czyli dokładnie ten sam procesor, który jest obecny również we flagowym Pixelu 7 Pro. 
Dzięki temu, że autorski procesor Google jest wykonany w 5 nm procesie technologicznym, to z wymagającymi zadaniami powinien poradzić sobie lepiej. Do dyspozycji mamy jeszcze 8 GB pamięci RAM i czysty system Android. Takie połączenie sprawia, że Pixel zyskuje przewagę nad swoim konkurentem.  
Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w kwestii zastosowanych baterii. Google Pixel 7A dysponuje akumulatorem o pojemności 4385 mAh, który bez większych kłopotów powinien wytrzymać cały dzień intensywnego użytkowania. W Xperii 10V mamy ogniwo o pojemności aż 5000 mAh i mimo że zastosowany procesor jest mniej energooszczędny, to smartfon na jednym cyklu ładowania powinien wytrzymać trochę dłużej. Dwa dni bez ładowarki są w tym przypadku jak najbardziej możliwe.
W tej części porównania trudno stwierdzić jednoznacznie, który telefon jest lepszy. Jeśli planujesz grać i korzystać z wymagających aplikacji, to Pixel 7A będzie lepszy. Z drugiej strony do przeglądania stron internetowych, korzystania z mediów społecznościowych i oglądania filmów lepsza będzie Xperia 10 V, która dłużej wytrzyma na baterii.  

Aparaty fotograficzne

Porównywane przez nas smartfony nie są typowo fotograficzne, ale nie oznacza to, że nie da się zrobić nimi dobrych zdjęć. Google Pixel 7A korzysta z dwóch kamer, główna ma matrycę 64 Mpix oraz obiektyw ze światłem f/1.9. Aparat szerokokątny natomiast ma rozdzielczość 13 Mpix i światło f/2.2. To uniwersalny zestaw, który sprawdzi się bardzo dobrze.
Z drugiej strony mamy Xperię 10V z 48-megapikselowym aparatem głównym i obiektywem ze światłem f/1.8. Kamera szerokokątna ma rozdzielczość 8 Mpix i światło f/2.2. Dokładnie takie same parametry ma teleobiektyw z 2-krotnym przybliżeniem optycznym.
Sony na pewno lepiej sprawdzi się w rękach kreatywnych fotografów mobilnych, którzy poszukują dodatkowych aparatów do tworzenia ciekawszych ujęć. Google Pixel 7A generuje ładne zdjęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.  
Lekką przewagę Pixel zyskuje także jeśli chodzi o kamerę do selfie. Rozdzielczość 13 Mpix i światło f/2.2 są wystarczające do zrobienia przyzwoitego ujęcia. W Sony mamy tylko 8-megapikselową kamerę ze światłem f/2.0. 
sony xperia 10v

Cena

Google Pixel 7A z 8 GB pamięcią RAM i 128 GB pamięcią wewnętrzną został wyceniony na kwotę około 2200 złotych. Sony Xperia 10 V z 6 GB pamięcią RAM i 128 GB pamięcią wewnętrzną w oficjalnej dystrybucji kosztuje 2299 złotych. Można powiedzieć, że oba telefony plasują się w identycznej półce cenowej.  

Sony Xperia 10V czy Google Pixel 7A?  

Sony Xperia 10V czy Google Pixel 7A to świetne smartfony, które spełnią oczekiwania wielu użytkowników. Pixel 7A to idealny wybór dla graczy oraz wymagających użytkowników, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobrą wydajność.
Xperia 10V to z kolei lekki telefon idealny do codziennego użytkowania, a także mobilnej fotografii. Trudno znaleźć w nim słabe strony. Pod względem prędkości działania to porównanie wygrywa Google Pixel 7A. Ale oceniając całokształt Xperia 10V nie stoi na straconej pozycji, dlatego również jest smartfonem godnym polecenia. 
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.