Data publikacji:

Przewodnik po inteligentnych lodówkach: innowacyjne funkcje i korzyści dla użytkowników

Na rynku coraz częściej pojawiają się inteligentne lodówki, które mają funkcje pozwalające na zrobienie zakupów, sprawdzenie zużycia energii czy skorzystanie z proponowanych przepisów. W naszym przewodniku omówimy najważniejsze funkcje w lodówkach typu Smart.
inteligentna lodówka

Czym różni się lodówka inteligentna od standardowej?

Inteligentne funkcje są dostępne w coraz większej ilości urządzeń nie tylko mobilnych, ale również tych wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. Świetnym przykładem są lodówki typu Smart, które z każdym rokiem zyskują na popularności. Wszystkie rozwiązania stosowane przez producentów mają na celu ułatwić wykonywanie codziennych zadań.  
Standardowa lodówka ma za zadanie  utrzymać świeżość przechowywanej żywności. Takie funkcje jak NoFrost zrewolucjonizowały te urządzenia i sprawiły, że nie trzeba już samodzielnie rozmrażać lodówki, a potrawy zachowują świeżość przez dłuższy czas. Silniki inwerterowe to z kolei technologia, która jest gwarancją niezawodnej pracy cichej lodówki. Te standardy są już dostępne nawet w modelach z nieco niższej półki cenowej.  
Rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że producenci zaczęli implementować funkcje Smart do urządzeń domowego użytku. Lodówka inteligentna od standardowej różni się tym, że ma przeważnie wbudowany moduł WiFi i jest w stanie łączyć się bezprzewodowo ze smartfonem czy tabletem. Bardzo często takie urządzenia mają wbudowane kamery, które dają podgląd na to co aktualnie znajduje się w lodówce. Wyobraź sobie, że jesteś na zakupach, ale nie do końca jesteś w stanie przypomnieć sobie jakie produkty masz w domu. Wystarczy sięgnąć po telefon, aby natychmiast uzyskać obraz z wnętrza lodówki.  
Lodówki typu Smart mają na wyposażeniu duży wyświetlacz, który jest prawdziwym centrum sterowania. Z jego poziomu można tworzyć listy zakupów, sprawdzić aktualną prognozę pogody, ale również korzystać z takich aplikacji jak chociażby Spotify. Oczywiście takie elementy jak listy zakupów, notatki, czy kalendarze synchronizują się ze smartfonem w sposób automatyczny.  
Ogromną zaletą inteligentnych lodówek jest funkcja umożliwiająca kontrolowanie aktualnego zużycia energii. Na ekranie telefonu zobaczysz dokładne zużycie i będziesz mógł ustawić lodówkę w taki sposób, aby pobierała jak najmniej energii. W niektórych aplikacjach zużycie jest automatycznie przeliczane na złotówki.  

Czy warto kupić inteligentną lodówkę?

Oczywiście! Zakup inteligentnej lodówki ma sens, jednak pod warunkiem, że cenisz sobie nowoczesne rozwiązania i rzeczywiście zamierzasz z nich korzystać. W innym wypadku dodatki typu Smart nie będą wykorzystane i lepiej będzie pomyśleć o tańszym modelu.
Ale za wyborem inteligentnej lodówki stoi jeszcze jeden argument. Mianowicie kupując więcej inteligentnych sprzętów jednego producenta, będziesz mógł stworzyć centrum sterowania każdym urządzeniem. Świetnym przykładem może być Samsung, który ma swoją aplikację Smart Things. Dzięki niej można z łatwością sterować, pralką, zmywarką, czy lodówką. Wszystkie urządzenia są dostępne w jednym miejscu, a Ty możesz nimi zarządzać z dowolnego miejsca pod warunkiem, że masz dostęp do internetu.

Ile kosztuje dobra lodówka inteligentna?

Lodówki inteligentne w porównaniu do standardowych są nieco droższe. Za modele jednodrzwiowe z zamrażalnikiem dolnym zapłacimy około 3-4 tys. złotych. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się ogromne lodówki typu side by side oraz French Door. Duża ilość miejsca pozwoliła producentom na zastosowanie dużego wyświetlacza. W tym wypadku trzeba liczyć się jednak z wydatkiem co najmniej 5-6 tys. złotych. To oczywiście nie jest górna granica, ponieważ najlepiej wyposażone lodówki inteligentne kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych.  

Polecane lodówki z funkcjami Smart

Samsung Family Hub RF65A977FSG 

To jedna z najbardziej zaawansowanych inteligentnych lodówek na rynku. Na lodówce znajduje się ogromny, bo aż 21-calowy wyświetlacz, który wyświetla kalendarze, notatki, zdjęcia, a także pozwala na tworzenie list zakupowych oraz korzystanie z aplikacji. Podczas gotowania, czy sprzątania możesz obejrzeć ulubiony film, posłuchać utworów muzycznych, a także skorzystać z przeglądarki internetowej. Ta doskonała lodówka typu side by side jest idealna dla wymagających użytkowników.

Haier HCW9919FSGB

Topowa lodówka z inteligentnymi funkcjami została wyposażona w ogromny ekran, który stanowi centrum sterowania samą lodówką, ale równie innymi urządzeniami znajdującymi się w domu. Ponadto mamy dostęp do ogromnej bazy przepisów, możemy skorzystać z inteligentnych porad, a także przeglądać strony internetowe.
Ciekawostką jest fakt, że lodówka wykorzystuje sztuczną inteligencję do optymalizacji temperatury wewnątrz. Przydatna jest również funkcja My Inventory, która kontroluje produkty w lodówce i informuje i zbliżającej się dacie ważności. Kompletny spis żywotności znajdującej się wewnątrz urządzenia z pewnością pomoże w robieniu zakupów.

LG ThinQ GMX945MC9F

To wyjątkowa lodówka, która ma wiele przydatnych rozwiązań. Jedną z popularniejszych funkcji w tym modelu jest InstaView Door in Door. Wystarczy zapukać dwukrotnie w szklany panel, a po chwili naszym oczom ukaże się wnętrze lodówki. Dzięki temu bez otwierania będziesz mógł podejrzeć jakie produkty znajdują się w środku.
Wewnątrz zastosowano unikalny system oczyszczania powietrza, który automatycznie eliminuje zapachy wewnętrz urządzenia. Inteligentny system przechowywania pozwala na grupowanie produktów według typu. Dodatkowa przestrzeń i składane półki ułatwiają organizacje miejsca.  

HISENSE RQ760N4IFE

Inteligentna lodówka firmy HiSense spełni oczekiwania wymagających użytkowników. Wbudowany moduł WiFi łączy się z domową siecią i umożliwia sterowanie przy pomocy aplikacji ConnectLife. Z poziomu telefonu można regulować temperaturę, regulować jej działanie, a także przeprowadzić zdalną diagnostykę.
Funkcje Smart obejmują również sterowanie głosowe, a także możliwość wyświetlania list zakupów, spisu produktów, przepisów, a także albumów ze zdjęciami. Duży ekran może również pełnić rolę tablicy do rysowania, a to na pewno ucieszy młodszych użytkowników. To bardzo dobra lodówka klasy premium.

Samsung Family Hub RF56M9540SR

Jeszcze jedna elegancka lodówka inteligentna od Samsunga. W tym modelu mamy system Family HUB obejmujący 21-calowy wyświetlacz, na którym skorzystamy z rozmaitych aplikacji takich jak muzyka, pogoda, notatki, czy przeglądarka internetowa. Urządzenie ma opcję zarządzania żywnością przez zamontowaną wewnętrz kamerę. Wszystko, co znajduje się w urządzeniu, ty zobaczysz na ekranie smartfona. Spora baza przepisów świetnie sprawdzi się do eksperymentowania z nowymi potrawami. To ładna i niezwykle funkcjonalna lodówka.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.