Data publikacji:

Jakie urządzenie ze Smart TV na Black Friday wybrać?

Black Friday czyli Czarny Piątek to tradycja, która w ostatnich latach dotarła do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia w USA zwyczajowo kojarzy się z długo czynnymi sklepami, wyprzedażami i ogromnymi zniżkami. Zakupowe szaleństwo w 2024 r. dotrze także do Polski – po obniżonych cenach będzie można kupić niemal wszystko, od ubrań po sprzęt elektroniczny. Planujesz kupić na Black Friday telewizor z funkcją Smart TV? Podpowiadamy, czym warto kierować się podczas zakupu i wyszukujemy najciekawsze propozycje.

Przeczytaj także: Co warto kupić w Black Friday?

smart TV

Smart TV – inteligentna telewizja w twoim domu

Technologia Smart TV całkowicie zrewolucjonizowała sposób, w jaki korzystamy z telewizora. Dzięki niej urządzenie to stało się o wiele bardziej interaktywne i dostosowane do potrzeb użytkownika. Dawniej widz mógł jedynie wybrać interesujący go kanał i być biernym odbiorcą nadawanych tam treści. Obecnie telewizory wyposażone w funkcję Smart TV łączą sobie wiele funkcji oferowanych wcześniej przez komputery, mogąc przejąć funkcję centrum multimedialnego w domu. Za ich pośrednictwem nie tylko możesz decydować, co i kiedy oglądasz (telewizja na życzenie, VOD), ale i zyskujesz dostęp do różnego rodzaju oprogramowania, aplikacji i usług. Dzięki niemu bez problemu odtworzysz pliki przesłane z każdego innego urządzenia w domu.

Obecnie wiele osób wciąż postrzega technologię Smart TV jako nowość. Być może uważasz, że obecnie podążanie za tego typu nowinkami nie jest ci potrzebne. Pamiętaj jednak o tym, że telewizor to zakup na wiele lat – może się okazać, że podczas, gdy usługi oferowane na Smart TV staną się jeszcze bardziej atrakcyjne i rozpowszechnione, ty pozostaniesz z nowym telewizorem z przestarzałą technologią, którego nie będzie ci się opłacało wymieniać.

Smart TV Black Friday – czym kierować się podczas zakupu?

Jaki telewizor Smart TV wybrać podczas Black Friday 2024? Każdy telewizor z technologią Smart TV może zostać podłączony do internetu za pomocą domowej sieci Wi-Fi. W rzeczywistości jednak możliwości urządzenia zależą od funkcjonalności, jakie daje wbudowane oprogramowanie, a te w zależności od producenta i wybranego modelu mogą się bardzo różnić. Zwykle przy zakupie telewizora klienci biorą pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak przekątna ekranu, marka czy jakość obrazu.

W przypadku Smart TV bardzo istotną rolę odgrywa również system operacyjny, który decyduje o możliwościach korzystania z określonych aplikacji. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na jeden z najbardziej znanych systemów operacyjnych: Tizen na urządzenia Samsunga, webOS LG czy znany z urządzeń mobilnych i stosowany w telewizorach Sony Android. Wszystkie z nich oferują swoje, rozbudowane i bogate biblioteki aplikacji. Ze zdecydowanie większym ryzykiem wiążą się telewizory ze Smart TV wykorzystujące autorskie, mało popularne systemy. Co prawda, niektóre z takich projektów są bardzo ciekawe, jednak po zakupie może się okazać, że oprogramowanie, które cię interesuje, nie jest w tym przypadku dostępne. Znacznie trudniej będzie ci również uzyskać fachowe wsparcie.
Pamiętaj o tym, że korzystanie z zaawansowanych funkcjonalności, jakie oferuje Smart TV, zawsze wymaga zaakceptowania regulaminu świadczonych usług, co wiąże się z wykorzystaniem danych osobowych. Teoretycznie możemy takiej zgody nie udzielać, jednak w takim wypadku możliwości naszego urządzenia będą bardzo ograniczone.

Smart TV Black Week – atrakcyjne oferty w 2024 roku

Smart TV z systemem Tizen

Wśród ofert urządzeń dostępnych w atrakcyjnych cenach podczas Black Friday w 2024 roku, dużą popularnością cieszą się przede wszystkim telewizory z systemem operacyjnym Tizen. Jest on zainstalowany we wszystkich Smart TV oferowanych przez koreańskiego Samsunga. Mogą znać go już osoby, które korzystały wcześniej ze smartwatchy z serii Gear lub Galaxy Watch. To system, który w dużej mierze wykorzystuje rozwiązania Linuxa. Z całą pewnością do jego atutów należą prostota obsługi i atrakcyjny dla użytkownika, intuicyjny interfejs. Telewizor z tym systemem „uczy się” zachowań użytkownika i w pierwszej kolejności podpowiada te kanały, aplikacje i treści, które są zbliżone do zainteresowań danej osoby. Może to być bardzo przydatne, gdy chcemy szybko coś znaleźć. Wśród wad systemu Tizen należy wymienić brak możliwości sterowania głosem w języku polskim – nie dla każdego jednak jest to istotna funkcja.

Smart TV z systemem WebOS

Bardzo popularne, a przy tym przystępne cenowo są telewizory LG wykorzystujące system operacyjny WebOs. Choć na pierwszy rzut oka interfejs użytkownika wygląda nieco mniej nowocześnie niż w przypadku systemu Tizen, to pod względem obsługi i funkcjonalności różnice nie są znaczące. WebOs jest również bardzo przyjazny użytkownikom i prosty w obsłudze. Jego zaletą jest także możliwość obsługi głosowej w języku polskim. Nie musisz pamiętać, gdzie konkretna funkcja się znajduje – wystarczy, że wypowiesz głośno jej nazwę i system sam cię pokieruje.

Smart TV z systemem Android

Wśród promocyjnych ofert na Black Week 2024 znajdziemy również telewizory z systemem Android, który dobrze znany jest użytkownikom smartfonów. Opracowana przez Google Platforma Android TV wykorzystywana jest przez takie marki, jak chociażby Sony, Philips czy TLC. To wygodne rozwiązanie, jeżeli chcesz obsługiwać różne urządzenia w domu przy pomocy jednego konta Google.
Autor: Anna Michalska