Data modyfikacji:

Jak wybrać cichą lodówkę?

Trudno wyobrazić sobie życie bez lodówki, która jest jednym z podstawowych urządzeń AGD w każdym domu. Ponieważ urządzenie jest nieustannie włączone, podczas zakupów poszukujemy modeli, które podczas pracy wydają minimalną ilość dźwięku. Radzimy więc, czym powinna charakteryzować się cicha lodówka.
cicha lodowka

Współczesne lodówki domowe towarzyszą nam już od ponad stu lat. Jednym z największych problemów, z którymi zmagali się ich właściciele, był hałas generowany przez sprężarkę pompującą chłodziwo obniżające temperaturę we wnętrzu. Co prawda, mechanizm działania lodówek nie uległ do dziś znaczącym zmianom, ale stosowane obecnie komponenty wydają nawet przy maksymalnym obciążeniu nieporównywalnie mniej dźwięku. Powstaje zatem pytanie, jak obecnie definiuje się cichą lodówkę? Postarajmy się na nie odpowiedzieć, a także przy okazji przedstawić przykładowe polecane modele tego typu.

Cicha lodówka – ile decybeli powinna generować podczas pracy?

Głośność pracy lodówek podana jest przez producentach w decybelach (dB). W skrócie, jest to jednostka, która tradycyjnie mierzy natężenie słyszalnego dźwięku. Dla przykładu, głośność 10-20 decybeli ma np. ludzki szept lub lekki szum liści na wietrze, 40-50 decybeli to zwykła rozmowa, 60-70 decybeli wydaje jadący samochód, a 90 decybeli przejeżdżający obok nas pociąg.

Warto przy tym zaznaczyć, że skala głośności rośnie logarytmicznie, tak więc np. dwukrotnie większa wartość przedstawiona w decybelach nie jest dwukrotnie większa. W rzeczywistości dźwięk 40 dB jest stukrotnie mocniejszy od 20 dB.

Przeciętna współczesna lodówka przy największym obciążeniu wydaje dźwięk na poziomie 40-45 dB, odpowiada on więc głośności, która towarzyszy przeciętnej rozmowie dwóch osób. Teoretycznie nie powinien więc on specjalnie przeszkadzać nawet bardziej wrażliwym na hałas użytkownikom.

Za ciche lodówki uważa się modele pracujące w co najmniej 39-38 dB. Na rynku znajdziemy całkiem spory wybór tego typu modeli. Bez mniejszych problemów wybierzemy też sprzęt wydający maksymalnie 36-35 dB. Jeszcze cichsze egzemplarze (do około 30 dB) to już domena trudniej dostępnych pojedynczych urządzeń.

Inne czynniki wpływające na głośność lodówki

Pamiętajmy, że głośność podana przez producenta tylko częściowo odzwierciedla hałas generowany przez lodówkę. Będzie ona większa, jeśli sprzęt zostanie źle wypoziomowany, styka się bezpośrednio z wolnostojącymi i chwiejnymi meblami albo ustawiliśmy na nim różnego rodzaju przedmioty łatwo wpadające w drgania. Hałas lodówki może też dodatkowo zwiększyć akustyka kuchni i np. niosące się w niej echo. Z drugiej strony, dźwięki generowane przez solidnie zamontowane lodówki do zabudowy będą dodatkowo skutecznie tłumione przy zamkniętych drzwiach przez meble kuchenne.

Polecane modele cichych lodówek

Poniżej zebraliśmy listę kilku polecanych modeli cichych lodówek.

Samsung RB38T776CB1

Elegancka i energooszczędna dwudrzwiowa lodówka Samsunga w głębokim czarnym kolorze, która dzięki nowoczesnej konstrukcji kompresora generuje dźwięki na poziomie 35 dB. Pojemność opisywanego modelu wynosi aż 390 litrów, co udało się osiągnąć dzięki bardzo wydajnemu systemowi izolacji, pozwalającemu na znaczące zmniejszenie grubości ścianek komór chłodniczych.

Samsung RB29FERNDSS

Kolejna lodówka dwudrzwiowa Samsunga, która jest tańsza o ponad 1000 złotych od modelu RB38T776CB1. Sprężarka urządzenia generuje 39 dB hałasu. Do zalety urządzenia zaliczamy wyświetlacz, gustowne srebrne wykończenie obudowy, a także pojemność 290 litrów, przy wysokości 177 centymetrów.

LG V+ ThinQ GBB72MCDMN

Dwudrzwiowa lodówka koreańskiej firmy LG, która według producenta pracuje przy 36 dB. Jej niezwykle atrakcyjnym atutem jest całkowita pojemność wynosząca 384 litry. Sprzęt posiada bardzo minimalistyczny design, a jego funkcjami da się zarządzać także z poziomu mobilnej aplikacji, pozwalającej zdalnie dostosowywać ustawienie temperatury.

Bosch KGN39VLDA

Cicha dwudrzwiowa lodówka firmy Bosch, generująca w trakcie pracy zaledwie 36 dB hałasu. Jej pojemność wynosi 366 litrów. Producent wyposażył model w system MulitAirflow, wspomagając cyrkulację zimnego powietrza, a także dwa oddzielne obiegi chłodzenia dla zamrażarki i chłodziarki. Do zalet urządzenia możemy zaliczyć też wygodnie konfigurowalne wnętrze, dzięki możliwości szybkiego przestawiania wszystkich szuflad, pojemników i szklanych półek.

Whirlpool WQ9 U1GX

Wśród cicho pracujących modeli lodówek znajdziemy też duże urządzenia czterodrzwiowe typu side by side. Whirlpool WQ9 U1GX generuje zaledwie 37 dB hałasu, oferując przy tym pojemność 594 litrów (206 l w zamrażarce oraz 388 l w chłodziarce). Sprzęt optymalizuje zużycie energii i ogranicza wahania temperatury, co sprzyja lepszemu przechowywaniu żywności. Konfigurację przeprowadzamy z pomocą dotykowego wyświetlacza LED.
Autor: Michał Kułakowski