Data publikacji:

Replikator portów czy stacja dokująca? Co się lepiej sprawdzi? 

W nowoczesnych laptopach stosuje się coraz mniejszą liczbę portów, a to wymaga dodatkowych przejściówek. Tym razem sprawdzamy, czy replikator portów będzie lepszym wyborem niż klasyczna stacja dokująca.
replikator portów

Replikator portów i stacje dokujące - podobieństwa i różnice

Nowoczesne laptopy są produkowane w taki sposób, aby zapewnić jak najbardziej kompaktową i cienką obudowę. To z kolei wyklucza możliwość stosowania większej liczby portów, a do podłączenia zewnętrznych urządzeń są one absolutnie niezbędne. Z tego powodu rozmaite przejściówki stale zyskują na popularności, bo bez nich nie będziemy w stanie podłączyć dodatkowego dysku czy monitora. 
Replikator portów i stacje dokujące spełniają to samo zadanie i na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Ich zadaniem jest zwiększyć liczbę dostępnych portów. Przykładowo podłączając replikator do jednego portu, możemy uzyskać trzy lub więcej dodatkowych wejść i tym samym podłączyć dodatkowe urządzenia.
Największą różnicą pomiędzy replikatorami a stacjami dokującymi jest ładowanie komputera. Replikator nie daje takiej możliwości i służy wyłącznie do rozszerzenia dostępnych portów. W przypadku stacji dokującej możliwości są większe, bo jednocześnie możemy zwiększyć liczbę portów, ale również ładować laptopa i podłączyć do niego monitor.
Popularne Huby najwięcej oferują przy złączu USB typu C. Jeśli dodatkowo masz w komputerze port Thunderbolt 3 lub Thunderbolt 4, to możesz liczyć na wyższe transfery danych przy przesyłaniu plików, a także będzie możliwość podłączenia kilku monitorów.

Kiedy warto wybrać replikator portów a kiedy stację dokującą?

Replikator portów to zasadniczo urządzenie, które służy do rozszerzenia portów i można go stosować zarówno z laptopami, jak i komputerami stacjonarnymi. Większość modeli została przygotowana, aby zapewnić większą liczbę złącz USB. Replikatory występują w wersjach z przewodem USB typu A lub USB typu C.
Oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu, bo są nieco bardziej rozbudowane replikatory, gdzie mamy również porty do podłączenia dodatkowego monitora. Replikator na ogół jest niezwykle kompaktowy i jeśli nie potrzebujesz dużej stacji dokującej, to zdecydowanie lepiej na niego postawić. 
Stację dokującą najlepiej kupić do laptopa, który ma wyłącznie porty USB typu C. Dzięki temu możemy go ładować, nie tracąc dodatkowego wejścia na ładowarkę. Stacje dokujące mają nieco większe rozmiary, ale za to nadrabiają funkcjonalnością, ponieważ mogą mieć nawet kilkanaście portów. Do takiego urządzenia podłączysz wiele sprzętów i akcesoriów taki jak monitory, internet przewodowy, dyski twarde, pamięci przenośne, karty micro SD czy głośniki. To oczywiście tylko kilka przykładów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze replikatora lub stacji dokującej?

Najważniejsze, aby wybierać wysokiej klasy replikatory i stacje dokujące. Najlepiej sprawdzić na stronie producenta, czy nie ma on listy rekomendowanych marek. Unikaj tanich chińskich zamienników, bo nie dość, że nie działają one dobrze, to mogą wyrządzić poważne szkody. Dlatego lepiej dopłacić! Po określeniu, ile mniej więcej dodatkowych portów potrzebujesz, będzie Ci zdecydowanie łatwiej wybrać odpowiedni replikator lub stację dokującą.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.