Data modyfikacji:

Jaki tablet do notatek będzie najlepszy?

Nie jest tajemnicą, że każdy student prędzej czy później będzie zmuszony do robienia notatek. Nie bez powodu czasy studenckie wielu osobom kojarzą się ze stosem pogiętych kartek i wiecznie zabarwionych dłoni od ścierania długopisu. Obecnie producenci urządzeń elektronicznych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom studentów oraz uczniów, dlatego specjalnie dla nich powstały tablety przystosowane do wygodnego robienia notatek. W czasach, gdy tradycyjne notatki w wersji papierowej odchodzą szybkim krokiem do lamusa, tablet do robienia notatek wydaje się być niezbędnym gadżetem każdego pilnego studenta, któremu zależy na dobrze zdanych egzaminach w czasie sesji.
Jaki tablet do notatek będzie najlepszy?

Tablet do notatek na studia – czy warto go mieć?

Każdy, kto ma tablet do notatek na studia, ceni to rozwiązanie za wygodę, szybkość obsługi oraz estetykę stworzonych notatek, którą w tym przypadku bardzo łatwo utrzymać. Jaki tablet warto kupić? Tablet do notatek to wielofunkcyjne urządzenie, które sprawdzi się w różnych sytuacjach, dlatego studenci chętnie sięgają po tego typu sprzęt. Wśród licznych zalet tabletu do notatek na szczególną uwagę zasługuje łatwość jego obsługi, ponieważ notowanie na takim tablecie jest niezwykle wygodne i intuicyjne. Wykorzystanie takiego tabletu podczas zajęć sprawia, że zanotowane informacje są przedstawione w sposób czytelny i przejrzysty, dlatego nie ma powodu do obaw o nieczytelny charakter pisma i niedbałe, trudne do rozszyfrowania zapiski.
Dużą zaletą tabletu do notatek jest jego lekkość. Korzystając z takiego urządzenia, można niemal do minimum ograniczyć ilość noszonych przez siebie notatek, ponieważ tablet z odpowiednią ilością pamięci pomieści wszystkie niezbędne zapiski. Korzystanie z tabletu do notatek znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie studentom, ponieważ nie są oni zmuszani do dźwigania ciężkich zeszytów, a dodatkowo mają wszystkie swoje notatki zawsze pod ręką i w jednym, dostępnym miejscu. Tablet na studia sprawdzi się niemal na każdym kierunku, dlatego cieszy się dużą i niesłabnącą popularnością wśród studentów. Większość dostępnych obecnie tabletów ma wbudowany aparat o wysokiej rozdzielczości, który pozwala na szybkie fotografowanie stron w podręcznikach, wzorów lub zapisów na tablicy czy slajdów.

Z użyciem tabletu można nie tylko przygotowywać notatki, ale także przeglądać, tworzyć i edytować prezentacje multimedialne, czytać książki czy artykuły, a także przeglądać strony internetowe. Z tego powodu wielu studentów nie wyobraża sobie swojej edukacyjnej ścieżki bez takiego urządzenia jak tablet do notatek na studia.

Dobry tablet do robienia notatek – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego tabletu do notatek nie jest prosty, dlatego warto poświecić temu zakupowi szczególną uwagę. Jakie parametry są najważniejsze dla osoby, która chce wejść w posiadanie dobrego i wydajnego tabletu do notatek?

Rozmiar

Studenci zazwyczaj szukają urządzenia, którego rozmiar nie odbiega za bardzo od wielkości popularnych notatników i zeszytów. Rozmiar tabletu do notatek ma duże znaczenie, ponieważ znacząco wpływa na komfort tworzenia notatek i zapisków. Dostępne na rynku tablety do notatek mają różne rozmiary, dlatego ich wybór zależy w głównej mierze od potrzeb i preferencji przyszłego użytkownika. Osobom, które szukają tabletu do notatek w kompaktowej wersji, można zaproponować urządzenia z ekranem 7 lub 8 cali. Większe tablety to te, które mają ekran o wielkości 9 lub 10 cali. Sprawdź nasze propozycje z rankingu tabletów 10 cali i wybierz model dla siebie.

Rozdzielczość

Rozdzielczość ekranu to ważny parametr, który wpływa na efekt wizualny podczas użytkowania. Dla osób, którym nie zależy na wyjątkowej jakości obrazu, polecane są modele tabletów o rozdzielczości wynoszącej 1280 x 800. Bardziej zaawansowane modele, które zapewniają lepsze efekty wizualne pochodzące od wyświetlanego obrazu, cechują się rozdzielczością 1920 x 1200 lub 2048 x 1536, a w niektórych przypadkach jeszcze wyższą.

Bateria

Pojemność baterii ma duże znaczenie, szczególnie dla osób, które korzystają z urządzenia przez długi czas w ciągu dnia. Bateria o odpowiedniej pojemności gwarantuje wygodne notowanie w czasie zajęć bez ryzyka nagłego rozładowania i stracenia stworzonych zapisków.
Wybierając tablet do notatek, który ma służyć studentowi, warto wybrać ten z baterią o możliwie jak największej pojemności, ponieważ często uczelnie dysponują ograniczoną ilością gniazdek, dlatego ładowanie urządzenia może być utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Pamięć wewnętrzna

Obecnie na rynku znaleźć można tablety do notatek cechujące się różną ilością pamięci wewnętrznej. Pamięć wewnętrzna to ważny parametr, dlatego często mówi się, że im jej więcej, tym lepiej dla przyszłego użytkownika. Pamięć wewnętrzna jest kluczowa także dla pobieranych programów i aplikacji, dlatego wybierając tablet do notatek na studia, koniecznie należy zwrócić uwagę na ilość wbudowanej pamięci. Jaki wynik da optymalny efekt? Najlepiej sięgnąć po tablet na studia z jak największą ilością pamięci wbudowanej, jednak tablety z pamięcią 8 GB powinny sprawdzić się u niemal każdego studenta.

System operacyjny

Wybór odpowiedniego systemu jest zależny od preferencji użytkownika, ponieważ nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z dostępnych na rynku systemów operacyjnych jest najlepszy. Nie jest tajemnicą, że najczęściej stosowane w tabletach systemy operacyjne to Android lub iOS, chociaż coraz częściej widać na sklepowych półkach także te sprzęty, które są wspierane przez system operacyjny Windows. Wybierając tablet na studia, warto sprawdzić, jaki system operacyjny jest wbudowany w dany model, ponieważ każdy z nich ma dopasowane do siebie programy i aplikację.

Porty i złącza

Dzięki odpowiedniej ilości portów i różnego rodzaju złączy, tablet do notatek staje się funkcjonalnym urządzeniem, które może być wykorzystywane w wielu sytuacjach. Tablety do notatek dla studentów w większości są wyposażone w moduł Bluetooth oraz Wi-Fi. Posiadanie tych modułów sprawia, że tablet można bez problemu połączyć z internetem oraz w pełni korzystać z jego zasobów.
Oprócz modułów Bluetooth oraz Wi-Fi, tablety posiadają także standardowe porty USB oraz te umożliwiające podłączenie słuchawek, czyli np. minijack. Niektóre modele są przystosowane także do podłączenia kabla HDMI lub posiadają slot na kartę micro-SD.

Aparat

W wielu tabletach znaleźć można aparat, który świetnie się sprawdzi podczas fotografowania notatek lub wykonywania szybkich skanów dokumentów. Aparat w tablecie rzadko kiedy dorównuje tym umieszczanym w nowoczesnych smartfonach, jednak na potrzeby wykonania prostych ujęć taka rozdzielczość z pewnością wystarczy. Tablet z dobrym aparatem przyda się chociażby do zrobienia zdjęć notatkom innych studentów.

Dodatkowe funkcje

Studenci często dokupują sobie różne akcesoria do swoich tabletów do notowania, jednak wielu producentów decyduje się na uzupełnienie proponowanego przez siebie tabletu o takie dodatki. Często do tabletu do notatek dołączony jest rysik, który umożliwia swobodne tworzenie treści.

Jakie akcesoria warto dodać do tabletu?

Decydując się na tablet do notatek na studia, warto zwrócić uwagę także na dopasowane do niego akcesoria, które nie tylko ułatwią codzienne korzystanie z urządzenia, ale także zapewnią mu ochronę przed wieloma czynnikami.

Kupując tablet, warto zdecydować się także na folię ochronną lub szkło hartowane zarówno na przód tabletu, jak i na jego tył. Szkło lub folia zabezpieczą ekran przed pęknięciami oraz zarysowaniami, a także zwiększą ochronę tabletu podczas upadku.

Dobrym rozwiązaniem jest także kupno etui ochronnego. Wśród dostępnych na rynku etui znaleźć można takie zabezpieczające sam tył tabletu lub etui w formie książki, czyli popularny obecnie model z klapą ochraniającą tył oraz dającą dodatkową ochronę na ekran.

Tani tablet do notatek – który wybrać?

Półka z tabletami do notatek jest pełna atrakcyjnych egzemplarzy, które różnią się pod wieloma względami. Wybierając dla siebie tablet do notatek, warto wiedzieć, które z obecnie dostępnych modeli cieszą się największą popularnością.
Zdjęcie: twenty20photos / Enbato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!