Data publikacji:

iPhone 15 Pro Max vs Samsung Galaxy S23 Ultra 

To będzie prawdziwy pojedynek gigantów! Najnowszy iPhone 15 Pro Max vs Samsung Galaxy S23 Ultra. Oba flagowce mają wyśrubowane do granic możliwości specyfikacje i przez wielu są uznawane za jedne z najlepszych telefonów na rynku. Który z nich okaże się lepszym wyborem? Tego dowiesz się w naszym porównaniu!
iphone 15 pro max czy samsung galaxy s 23 ultra

Ekran i obudowa

Oba porównywane przez nas smartfony korzystają z wysokiej jakości ekranów. iPhone 15 Pro Max ma wyświetlacz LTPO Super Retina XDR OLED o wielkości 6,7 cala i rozdzielczości 1290x2796 px. Odświeżanie 120 Hz i maksymalna jasność wynosząca 1000 nitów sprawiają, że obraz jest wprost doskonały.
Samsung Galaxy S23 Ultra ma panel 6,8-calowy z rozdzielczością 1440x3088 px, odświeżaniem 120 Hz, a także jasnością 1750 nitów. Zagęszczenie pikseli w tym modelu jest odrobinę większe przez co obraz może być delikatnie ostrzejszy. Jednak w codziennym użytkowaniu różnice są na tyle minimalne, że trudno jednoznacznie stwierdzić, który z tych modeli jest lepszy.  
Najlepszy iPhone na rynku został wyposażony w zupełnie nową obudowę wykonaną z tytanu. Ten materiał charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością przy zachowaniu nieco mniejszej masy. W połączeniu ze szklanym tyłem całość tworzy spójną i naprawdę świetnie wyglądającą całość. Samsung Galaxy S23 Ultra ma aluminiową ramę, natomiast plecki pokrywa szkło Gorilla Glass Victus 2. Oba modele zabezpieczono przed kurzem i wodą zgodnie z certyfikatem IP68.  
Jeżeli szukasz urządzenia, które będzie wykonane z materiałów klasy premium, to iPhone nieco zyskuje. Ale trzeba pamiętać, że Samsung także jest znakomicie wykonany i trudno znaleźć w jego obudowie jakiekolwiek słabe strony.  

Procesor, pamięć RAM i bateria

iPhone 15 Pro Max jest napędzany przez jednostkę Apple A17 Pro, która została zestawiona z 8 GB pamięcią RAM. Jednostka w pierwszych testach osiągnęła bardzo wysokie wyniki i najprawdopodobniej jest to najmocniejsza jednostka na rynku.
W Samsungu Galaxy S23 Ultra zastosowano procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, który działa w najmocniejszej konfiguracji z 12 GB pamięcią RAM. Ta jednostka również jest niezwykle mocna, jednak w starciu z ubiegłorocznym procesorem Apple A16 Bionic miała problemy, żeby z nim wygrać. Nie mamy jeszcze szczegółowych testów, ale spodziewamy się, że iPhone 15 Pro Max będzie zdecydowanie wydajniejszy.  
W przypadku baterii pojedynek jest już nieco bardziej wyrównany. iPhone 15 Pro Max dysponuje akumulatorem o pojemności 4422 mAh, natomiast Samsung Galaxy S23 Ultra ma ogniwo 5000 mAh. Na papierze wygrywa Samsung, ale Apple jest znane ze świetnej optymalizacji swoich smartfonów, dlatego nowy model jest w stanie dorównać swojemu konkurentowi. Tym samym oba telefony bez najmniejszego problemu wytrzymają cały dzień pracy na jednym cyklu ładowania.  
Samsung zyskuje delikatną przewagę jeśli chodzi o prędkość ładowania. Dzięki mocy 45W urządzenie jest w stanie dostarczyć 65% naładowania w około 30 minut. iPhone w 30 minut dostarczy 50% energii, co jest odrobinę gorszym wynikiem.  
galaxy s23 ultra

Aparaty fotograficzne

Szukasz telefonu z dobrym aparatem? Ta część porównania zapowiada się zdecydowanie najciekawiej. iPhone 15 Pro Max ma na swoim pokładzie trzy aparaty fotograficzne. Główny korzysta z 48-megapikselowej matrycy i obiektywu ze światłem f/1.8. Drugi aparat to standardowa konstrukcja szerokokątna z matrycą 12 Mpix i obiektywem ze światłem f/1.8. Zestaw dopełnia 12-megapikselowy teleobiektyw szerokokątny, który ma światło f/2.8 i 5-krotne przybliżenie optyczne.  
Samsung Galaxy S23 Ultra korzysta z głównej matrycy o rozdzielczości aż 200 Mpix! To w połączeniu ze światłem f/1.7 daje świetne rezultaty również po zmroku. Aparat szerokokątny ma praktycznie identyczną konfigurację co iPhone. Rozdzielczość 12 Mpix i światło f/2.2 są w zupełności wystarczające w codziennym użytkowaniu. Na pokładzie tego telefonu mamy także dwa teleobiektywy z matrycami 10 Mpix. Jeden ma 3-krotne przybliżenie optyczne, natomiast drugi oferuje aż 10-krotne przybliżenie optyczne. To powoduje, że jest to niezwykle uniwersalny telefon, który świetnie sprawdzi się w rękach mobilnych fotografów.  
W pojedynku na teleobiektywy Samsung zyskuje przewagę, choć trzeba jasno zaznaczyć, że nowy teleobiektyw iPhone’a 15 Pro Max jest świetny i gwarantuje doskonałą jakość obrazka. Trudno wskazać, który z tych telefonów robi lepsze zdjęcia. Na pewno wymagający użytkownicy nie będą rozczarowani żadnym z tych modeli. To prawdziwe maszyny do mobilnej fotografii!  

iPhone 15 Pro Max czy Samsung Galaxy S23 Ultra? Który smartfon wybrać?

Wybór pomiędzy telefonem iPhone czy Samsung nigdy nie jest prosty. Trzeba jasno powiedzieć, że są to jedne z najlepszych telefonów na rynku. Wybór tak naprawdę jest pomiędzy ekosystemem Apple oraz Samsunga. Sam musisz zdecydować, które z tych urządzeń bardziej przypadnie Ci do gustu. Systemy iOS oraz Android mają swoich zwolenników, jak i przeciwników.  
Za iPhone’em 15 przemawia nowa tytanowa obudowa, niezwykle mocny procesor, a także solidny zestaw aparatów. To tak naprawdę kompletny smartfon dla wymagającego użytkownika. Z drugiej strony mamy Samsunga Galaxy S23 Ultra, który przez wielu jest uznawany za króla fotografii mobilnej i idealne narzędzie biznesowe. W tym porównaniu nie wskażemy zwycięzcy, bo żaden z przedstawionych modeli nie zyskuje wyraźnej przewagi.  
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.