Data modyfikacji:

Tablet graficzny dla początkujących. Jaki tablet graficzny wybrać na początek?

Tablet graficzny dla początkujących to nieocenione narzędzie wykorzystywane nie tylko przez grafików, ale również fotografów. Aby rozpocząć pracę na takim urządzeniu, nie trzeba wcale wydawać majątku. Sprawdź, jaki tablet graficzny na początek wybrać.

tablet graficzny

Kiedy przydaje się tablet graficzny dla początkujących?

Jaki tablet graficzny kupić? Tablet graficzny ma bardzo prostą budowę, na którą składa się specjalna powierzchnia działająca we współpracy z rysikiem. To urządzenie wskazujące ma wbudowany czujnik siły nacisku, przez co można korzystać z wielu narzędzi w sposób bardziej efektywny. Użytkownik może z łatwością narysować cienie czy precyzyjnie zaznaczyć obszar, który będzie chciał modyfikować.

Tablet graficzny, jak sama nazwa wskazuje, idealnie sprawdza się w tworzeniu rozmaitych projektów graficznych. Bardzo chętnie wykorzystują go również fotografowie do wykonywania pełnej obróbki zdjęcia. Precyzja i komfort pracy jest nieporównywalnie lepszy niż w przypadku standardowej myszki. W dzisiejszym wpisie podpowiemy ci, jaki tablet graficzny na początek kupić.

Tablet graficzny dla początkujących: jaki wybrać?

W pierwszej kolejności należy spojrzeć na wymiary tabletu graficznego. Zwykle tego typu urządzenia są dostępne w rozmiarach S/M oraz L. Im większa powierzchnia, tym większy komfort pracy, ponieważ przy przeciąganiu rysikiem nie zatrzymasz się nagle na biurku, tylko będziesz mógł wykonywać płynne ruchy bez odrywania oczu od monitora.

Jaki rozmiar tabletu graficznego? Na początek polecamy wybór mniejszych wersji. Nauka na niewielkim obszarze powinna być łatwiejsza, a ty będziesz mógł sobie wyrobić pewne nawyki.

Równie ważna jest siła nacisku oferowana przez rysik. Najdroższe modele mają około 8192 poziomów naciku. Dla amatora nie jest to wartość konieczna, ponieważ na początku nie będzie w stanie wykrzesać ze swojego tabletu pełnego potencjału. Najtańsze tablety graficzne dla początkujących mają 4096 poziomy nacisku i to wystarczy w zupełności.

Komunikacja tabletu graficznego z komputerem może odbywać się za pomocą przewodu lub modułu Bluetooth. Wersje pozbawione kabli zwykle są nieco droższe, jednak warto w nie zainwestować, ponieważ kabel nie będzie ci się plątać obok rąk.

Niektóre tablety graficzne dla początkujących mają wbudowane przyciski funkcyjne. To bardzo dobre rozwiązanie, pozwalające na szybkie przełączenie pomiędzy narzędziami. To znacznie ułatwia pracę z wieloma programami!

Ile wydać na tablet graficzny dla początkującego?

Ceny tabletów graficznych zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgać nawet kilku tysięcy. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z tego typu urządzeniem, to nie wydawaj zbyt dużych pieniędzy. Tablet graficzny na początek za maksymalnie 500 złotych spełni oczekiwania i pozwoli ci sprawdzić, czy rzeczywiście jest to akcesorium dla ciebie.

Nauka pracy może być trudna, ale z każdym dniem tworzenie projektów będzie coraz przyjemniejsze. Nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości!

Polecane tablety graficzne dla początkujących

Wciąż nie wiesz, jaki tablet na początek wybrać? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka propozycji dobrych tabletów graficznych dla początkujących.

Huion H640P

Marka Huion z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, głównie za produkty ze świetnym stosunkiem jakości do ceny. Model H640P, mimo że jest jednym z tańszych tabletów graficznych, ma rysik dysponujący 8192 stopniom nacisku! Aktywny obszar roboczy ma 175 × 99 mm, co przekłada się na całkiem sporą powierzchnię. Dodatkowo producent umieścił w bocznej części aż sześć przycisków funkcyjnych.

Dane techniczne:

 • rozdzielczość: 5080 dpi
 • głębokość 147 mm
 • ilość poziomów nacisku: 8192
 • interfejs: USB 2.0 
 • obszar roboczy: 175 × 99 mm
 • waga: 0,28 kg

Wacom Intuos S

Znakomity tablet graficzny idealny dla początkujących grafików czy fotografów. Jego rysik ma 4096 poziomy siły nacisku, natomiast aktywna przestrzeń robocza wynosi 152 × 95 mm. Cztery przyciski funkcyjne są w zupełności wystarczające. Warto również dodać, że w komplecie z tabletem graficznym są dostępne trzy darmowe programy.

Dane techniczne:

 • rozdzielczość: 2540 lpi
 • obszar aktywny: 152 × 95 mm
 • ilość poziomów nacisku: 4096
 • interfejs: USB

X-Pen Star G430S

Jeśli zamierzasz używać swojego tabletu tylko od czasu do czasu, to X-Pen Star sprawdzi się w swojej roli doskonale. Tablet do 200 zł ma powierzchnię roboczą w formacie 4 × 3, a jego grubość wynosi zaledwie 6 mm. W ten sposób zmieści się niemal na każdym biurku.

Czułość nacisku to aż 8192 poziomów. Dodatkowo piórko działa bez baterii! Tablet działa praktycznie natychmiast po podłączeniu i co ważne nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania. Jeżeli się zastanawiasz, jaki dobry i tani tablet na początek kupić, warto rozważyć ten model.

Dane techniczne:

 • przestrzeń robocza: 4 × 3
 • ilość poziomów nacisku: 8192
 • rozdzielczość: 5080 Lpi
 • interfejs: USB

Huion H950P

Szukasz nieco lepszego tabletu graficznego dla poczatkujacych? Huion H950P waży tylko 497 gramów i ma 8 mm grubości. Powierzchnia wykonana z materiału włóknistego jest odporna na ścieranie. Rysik znajdujący się w zestawie ma 8192 stopnie nacisku i współczynnik odświeżania wynoszący 233 PPS.

Jeszcze lepszą współpracę z programami graficznymi oferuje osiem dedykowanych przycisków. Każdy z nich można zaprogramować zgodnie z własnymi preferencjami. To bardzo dobry tablet graficzny także dla początkujących.

Dane techniczne:

 • rozdzielczość: 5080 Lpi
 • poziomy nacisku: 8192
 • interfejs: USB
 • wymiary: 322 x 192 mm
 • waga: 0,5 kg