Data publikacji:

Tablet graficzny dla początkujących. Jaki tablet graficzny wybrać na początek?

Tablet graficzny dla początkujących to nieocenione narzędzie wykorzystywane nie tylko przez grafików, ale również fotografów. Aby rozpocząć pracę na takim urządzeniu, nie trzeba wcale wydawać majątku. Sprawdź, jaki tablet graficzny na początek wybrać.
tablet graficzny dla początkujących

Kiedy przydaje się tablet graficzny dla początkujących?

Jaki tablet graficzny kupić? Tablet graficzny ma bardzo prostą budowę, na którą składa się specjalna powierzchnia działająca we współpracy z rysikiem. To urządzenie wskazujące ma wbudowany czujnik siły nacisku, przez co można korzystać z wielu narzędzi w sposób bardziej efektywny. Użytkownik może z łatwością narysować cienie czy precyzyjnie zaznaczyć obszar, który będzie chciał modyfikować.
Tablet graficzny, jak sama nazwa wskazuje, idealnie sprawdza się w tworzeniu rozmaitych projektów graficznych. Bardzo chętnie wykorzystują go również fotografowie do wykonywania pełnej obróbki zdjęcia. Precyzja i komfort pracy jest nieporównywalnie lepszy niż w przypadku standardowej myszki. W dzisiejszym wpisie podpowiemy ci, jaki tablet graficzny na początek kupić.

Tablet graficzny dla początkujących: jaki wybrać?

W pierwszej kolejności należy spojrzeć na wymiary tabletu graficznego. Zwykle tego typu urządzenia są dostępne w rozmiarach S/M oraz L. Im większa powierzchnia, tym większy komfort pracy, ponieważ przy przeciąganiu rysikiem nie zatrzymasz się nagle na biurku, tylko będziesz mógł wykonywać płynne ruchy bez odrywania oczu od monitora.
Jaki rozmiar tabletu graficznego? Na początek polecamy wybór mniejszych wersji. Nauka na niewielkim obszarze powinna być łatwiejsza, a ty będziesz mógł sobie wyrobić pewne nawyki.
Równie ważna jest siła nacisku oferowana przez rysik. Najdroższe modele mają około 8192 poziomów naciku. Dla amatora nie jest to wartość konieczna, ponieważ na początku nie będzie w stanie wykrzesać ze swojego tabletu pełnego potencjału. Najtańsze tablety graficzne dla początkujących mają 4096 poziomy nacisku i to wystarczy w zupełności.
Komunikacja tabletu graficznego z komputerem może odbywać się za pomocą przewodu lub modułu Bluetooth. Wersje pozbawione kabli zwykle są nieco droższe, jednak warto w nie zainwestować, ponieważ kabel nie będzie ci się plątać obok rąk.
Niektóre tablety graficzne dla początkujących mają wbudowane przyciski funkcyjne. To bardzo dobre rozwiązanie, pozwalające na szybkie przełączenie pomiędzy narzędziami. To znacznie ułatwia pracę z wieloma programami!

Ile wydać na tablet graficzny dla początkującego?

Ceny tabletów graficznych zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgać nawet kilku tysięcy. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z tego typu urządzeniem, to nie wydawaj zbyt dużych pieniędzy. Tablet graficzny na początek za maksymalnie 500 złotych spełni oczekiwania i pozwoli ci sprawdzić, czy rzeczywiście jest to akcesorium dla ciebie.
Nauka pracy może być trudna, ale z każdym dniem tworzenie projektów będzie coraz przyjemniejsze. Nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości!

Polecane tablety graficzne dla początkujących

XP-Pen Deco Pro M

Ten tablet za niespełna 500 złotych ma bardzo dobrą specyfikację, dlatego nie mogło zabraknąć go w naszym zestawieniu. W rozmiarze M aktywny obszar roboczy wynosi 279x154 mm, co przekłada się na doskonały komfort pracy. Tablet graficzny wykrywa nachylenie pióra pod kątem 60 stopni i w połączeniu z 8192 poziomami czułości gwarantuje precyzyjne rysowanie, czy zaznaczanie.
Bardzo przydatny jest wielofunkcyjny panel wyposażony w osiem przycisków oraz pierścień dotykowy. Do każdego klawisza możesz przypisać osobną komendę i dzięki temu wykonywanie wielu zadań będzie jeszcze szybsze i skuteczniejsze. Stosunek jakości do ceny został doskonale zachowany w tym modelu, dlatego nie można przejść obok niego obojętnie.  

Wacom One M

To jeden z chętniej wybieranych tabletów graficznych przez początkujących. Model ten ma optymalną aktywną przestrzeń roboczą wynoszącą 216x135 mm. W zestawie znajdziemy pióro, które świetnie leży w dłoni i nie potrzebuje dodatkowego zasilania.
Wacom ma 2048 poziomów siły nacisku, co dla amatora jest wartością w zupełności wystarczającą. Na plus w tym modelu trzeba zaliczyć prostą konfigurację oraz niską masę całej konstrukcji. To idealny wybór zarówno do rysowania, jak i obróbki zdjęć.  

XP-Pen Star G640

To jeden z najprostszych i jednocześnie najtańszych tabletów graficznych na rynku. Obszar roboczy wynosi 152x102 mm i na początek powinien być wystarczający dla osoby, która dopiero chce nauczyć się pracować z tabletem graficznym.
Grubość tabletu to zaledwie 2 mm, dlatego na biurku urządzenie pozostaje praktycznie niezauważone. XP-Pen Star ma 8192 poziomy siły nacisku i rozdzielczość wynoszącą 5080 lpi. Dobre opinie o tym modelu tylko potwierdzają, że jest to jeden z najlepszych tabletów dla początkujących.   

Wacom Intuos S Black

Seria Intuos od firmy Wacom powstała z myślą o osobach, które oczekują jeszcze lepszej precyzji działania. W porównaniu do podstawowych modeli mamy tutaj 4096 poziomy siły nacisku a także rozdzielczość wynoszącą 2540 lpi. Tablet łączy się z komputerami Windows oraz Mac za pośrednictwem przewodu USB.
Wacom Intuos S ma 7-calowy obszar aktywny, który zajmuje 75% szerokości tabletu. Na obudowie znajdują się cztery programowalne przyciski, które można dopasować do swoich preferencji. W zestawie otrzymujemy także 3 miesięczny okres próbny na program Corel Painter Essentials 7 lub Corel Aftershot. Stosunek jakości do ceny został w tym modelu znakomicie zachowany.  

Xiaomi Mi LCD Writing Tablet

Xiaomi MI LCD nie jest typowym tabletem graficznym, a narzędziem do nauki rysowania dla dzieci i dorosłych. Jeśli chcesz doskonalić swoje umiejętności, to takie urządzenie jest znakomite. Urządzenie wykorzystuje folię LCD po której możemy rysować dołączonym do zestawu rysikiem.
Tablet wykrywa siłę nacisku, dlatego można na nim bez problemu rysować. Co ciekawe ekran nie emituje światła, dlatego można odnieść wrażenie że mamy do dyspozycji tusz i kartkę papieru. Ten model wśród użytkowników zebrał wiele bardzo pozytywnych opinii.  

Huion Inspiroy HS64

Jeszcze jeden budżetowy tablet, który również charakteryzują dobre parametry. Najważniejszym parametrem jest aż 8192 poziomy siły nacisku i rozdzielczość pióra wynosząca 5080 LPI. To stawia ten tablet w ścisłej czołówce budżetowych modeli. Przestrzeń robocza nie należy do największych, ale rozmiar 6,3 x 4 cale powinien dla początkującego wystarczyć. Całość dopełniają cztery przyciski funkcyjne.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.