Data publikacji:

Jaki projektor do gier kupić? Czy jest lepszy od monitora i telewizora?

Jesteście miłośnikami gier wideo, ale wyświetlacze telewizorów i monitorów nie spełniają waszych wymagań pod względem wielkości? W takim przypadku koniecznie powinniście zainteresować się kupnem projektora do gier. Tylko czy w ogóle takie rozwiązanie jest zalecane? Sprawdźmy to.
Portable beamer projector

Czy można podłączyć projektor do konsoli?

Jeżeli planowaliście kupić projektor, ale zastanawialiście się, czy będzie współpracował z posiadaną przez was konsolą, to mam dla was bardzo dobrą wiadomość. Większość współczesnych rzutników łączy się z urządzeniami zewnętrznymi poprzez kabel HDMI, który wykorzystują także wszystkie platformy do grania, takie jak PlayStation 5, Xbox Series X|S, Nintendo Switch czy starsze urządzenia Sony i Microsoft. Oznacza to, że bez problemu podłączycie projektor do konsoli, lecz oczywiście musicie kupić odpowiedni sprzęt, który zapewni wam jak najlepszą jakość oprawy wizualnej. To samo dotyczy podłączenia rzutnika do komputera lub laptopa.

Dlaczego warto kupić projektor do gier?

Przez lata przyzwyczailiśmy się do grania na monitorach lub telewizorach, lecz niestety oba urządzenia mają swoje wady, a są nimi cena oraz wielkość wyświetlacza. Jeżeli chcielibyście kupić monitor gamingowy do komputera, to musielibyście liczyć się z bardzo dużym wydatkiem. Podobnie wygląda to z najbardziej zaawansowanymi technologicznie telewizorami. W dodatku, żeby umieścić w salonie sprzęt z ekranem o przekątnej 65 cali lub więcej, potrzeba mieć naprawdę bardzo dużo miejsca oraz odpowiednie meble, co zazwyczaj wiążę się z dodatkowymi wydatkami.
W przypadku projektorów ten problem całkowicie odpada. Oczywiście nadal potrzebna jest odpowiednia przestrzeń, jednak znacznie łatwiej wyznaczyć płaską ścianę o dużej powierzchni, niż znaleźć miejsce na szafkę RTV o odpowiedniej wielkości.
Rzutniki do gier naturalnie też nie należą do najtańszych, jednakże w tym przypadku możemy liczyć nawet na obraz o przekątnej 100 cali, co gwarantuje użytkownikom niesamowite doznania wizualne. W dodatku projektory idealnie nadają się dla osób, które grają w różnych pokojach, albo podróżników zabierających ze sobą konsolę do gier. Telewizora do plecaka nie schowacie, ale niewielki rzutnik jak najbardziej.

Jakie są rodzaje matryc w projektorach gamingowych?

Jaki projektor do domu wybrać? Nie kupujcie rzutnika w ciemno, tylko najpierw sprawdźcie, które modele najlepiej współpracują z grami wideo. Zdecydowanie najtańsze projektory dla graczy to te wyposażone w matrycę LCD, wyświetlające obraz za sprawą elektroluminescencyjnych diod LED. Ich zaletą z pewnością są stosunkowo małe gabaryty, a także naprawdę solidne odwzorowanie kolorów. Niestety na tym kończą się dobre strony, gdyż LCD ma problemy z odwzorowaniem czerni, są stosunkowo ciemne, a do tego mogą pojawiać się na nich martwe piksele, co zdecydowanie przeszkadza podczas grania.
Jeśli natomiast posiadacie większy budżet, to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wybór projektorów DLP. Korzystają one z systemu Digital Micromirror Device, w którym wiele miniaturowych luster odbija światło, a następnie jest ono przepuszczane przez filtr dzielący promienie na trzy barwy – czerwoną, niebieską i zieloną. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się bardzo głęboką czernią, wysokim kontrastem, a także jasnym obrazem. No i całkowicie znika problem z martwymi pikselami i widocznymi pomiędzy nimi łączeniami.
Na koniec został jeszcze jeden rodzaj projektorów, który idealnie będzie współgrał z produkcjami oferującymi najlepszą oprawę wizualną. Mowa o rzutnikach typu SXRD lub LCOs. W tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem łączącym najważniejsze cechy LCD i DLP, co jest zasługą technologii wykorzystującej trzy spolaryzowane światła oraz aż trzy matryce. Tak zaawansowane urządzenie zapewnia zarówno bardzo wysoki kontrast, niesamowicie ostry obraz, jak i mocne nasycenie kolorów. Jak łatwo się domyślić, jest jeden haczyk – bardzo wysoka cena LCOs.

Jaki projektor do gier? Pozostałe parametry

Wybór odpowiedniej matrycy ma kolosalne znaczenie, jednakże niezwykle istotne jest też zwrócenie uwagi na konkretne parametry techniczne projektorów. Dobierając odpowiedni rzutnik, pamiętajcie o tych rzeczach:
  • kontrast – to dzięki niemu możemy liczyć na dobre odwzorowanie kolorów oraz obraz pełen detali. Idealnie, jakby kontrast wynosił co najmniej 3000 : 1, ale oczywiście im większa jest ta wartość, tym lepiej;
  • jasność – zbyt ciemny obraz z rzutnika może znacząco zmniejszyć przyjemność z grania, zwłaszcza kiedy chcemy grać w dzień lub przy zapalonym świetle. W związku z tym należy kupić projektor, którego jasność wynosi 2500 lumenów lub więcej;
  • rozdzielczość optyczna – jeżeli posiadacie konsolę poprzedniej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch), to spokojnie możecie kupić tańszy projektor wyświetlający obraz w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Właściciele nowych platform (PlayStation 5, Xbox Series X) powinni z kolei zainwestować w model zdolny do projekcji w 4K, czyli 3840 × 2160 pikseli;
  • częstotliwość odświeżania – większość współczesnych gier konsolowych działa przynajmniej w 60 klatkach na sekundę, dlatego rzutnik powinien oferować 60 Hz, aby wyświetlać rozgrywkę w odpowiedniej płynności. Polecam jednak rozglądać się za urządzeniami z częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz, 144 Hz, a nawet 240 Hz – zwłaszcza jeśli podłączycie projektor do komputera wyposażonego w high endową kartę graficzną i procesor;
  • żywotność lampy – tutaj sprawa jest prosta. Im dłuższą żywotność lampy podaje producent, tym dłużej będziecie mogli korzystać z projektora bez konieczności wymiany źródła światła.
  • Zdjęcie: Envato Elements