Data publikacji:

Jaki projektor do domu? Jaki kontrast i rozdzielczość?

Wybór projektora do domu nie jest do końca łatwą sprawą – urządzenia tego typu mają dużo elementów, jakie należy wziąć pod uwagę, gdy szukamy tego właściwego dla nas. Zobacz, jaki projektor do domu wybrać.

projektor do domu

Jaki projektor do domu?

Projektor do domu to w pierwszej kolejności większy obraz niż na klasycznym telewizorze. Dobrze byłoby jednak, gdyby obraz ten przy okazji był także co najmniej porównywalnej jakości. Jaki projektor wybrać? Wybór urządzeń do wyświetlania obrazu jest ogromny. Z jednej strony miniprojektory, które przede wszystkim przyciągają kompaktowymi wymiarami. Z drugiej strony pełnowymiarowe urządzenia oferujące znacznie lepszą jakość.

Projektor do domu – jaki wybrać?

Wybór projektora do domu najlepiej rozpocząć od ustalenia, czego właściwie potrzebujemy. Jasność urządzeń tego typu to 700-2000 lumenów. To, jak jasnego (a co za tym idzie: mocnego i prądożernego) sprzętu potrzebujemy w naszym domu, w dużym stopniu zależy od oświetlenia i powierzchni, na jaką będziemy rzucać obraz. W słabo oświetlonych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się nawet relatywnie ciemny projektor, o jasności w okolicach 1000 lumenów. Przeciętnie oświetlone pomieszczenie, gdzie na ekran lub ścianę, na którą rzucamy obraz, nie pada za dużo światła z innego źródła, potrzebuje około 1500 lumenów.

Najwyższy zakres, od 2000 do 2500 lumenów, zalecany jest w trzech przypadkach (lub kombinacji tych trzech czynników):

  • gdy mamy do czynienia z bardzo jasnym pomieszczeniem
  • gdy mamy do czynienia z bardzo dużym pomieszczeniem
  • gdy nie korzystamy z ekranu i rzucamy obraz prosto na ścianę lub inną, podobną powierzchnię

Warto jednak pamiętać, że te jasności są bardzo wysokie i, choć mogą pomóc z innymi charakterystykami obrazu, mogą przeszkadzać, jeśli pomieszczenie, gdzie korzystamy z takiego projektora, jest zbyt jasne. Jasność dodatkowo przydaje się w przypadku oglądania wideo w 3D – obraz 3D z rzutnika potrzebuje nieco więcej jasności niż normalne, „płaskie” nagrania, ale w przypadku dobrego rzutnika (i materiału wyjściowego) prezentuje się na kinie domowym w jakości zbliżonej do wyświetlaczy innego rodzaju.

Jaki projektor do domu – proporcje ekranu i rozmiar

Jedną z przewag posiadania wyświetlacza jest rozmiar obrazu, jaki jesteśmy w stanie wygenerować. Przy odpowiednio dużym ekranie lub kawałku ściany, na którym rzucimy nasz obraz, możemy z łatwością przekroczyć setkę cali, sprawiając, że wyjściowy obraz będzie ogromny. Z tego względu dla komfortowego oglądania filmów w salonie potrzebujemy minimum rzutnika w rozdzielczości HD, a i ten w przypadku dużych rozmiarów może być nieco „ziarnisty”, rozdzielczość określa bowiem maksymalną ilość pikseli w pionie i poziomie, a więc także ich rozmiar.

Oczywiście poza możliwościami technicznymi samego procesora istotny jest także materiał źródłowy, jakiego zamierzamy używać. Na rynku dostępne są rzutniki 4K, w których ilość pikseli w pionie i poziomie jest trudna do wyłapania gołym okiem nawet przy dużej przekątnej obrazu. Żeby z nich korzystać musimy mieć filmy (lub gry) w jakości, jaką znajdziemy co najmniej na nośnikach blu-ray. W przypadku odtwarzania obrazu HD na rzutnikach 4K dalej możemy spodziewać się sporej ziarnistości obrazu. Jeżeli większość tego, co oglądamy, występuje w jakości HD, a okazjonalnie zdarza nam się włączyć jakiś film z blu-raya lub innego źródła wysokiej jakości, warto rozważyć zakup rzutnika HD z funkcją pixel-shifting. Nie uzyskamy dzięki niemu co prawda jakości 4K na rzutniku HD, jednak jakość takiego obrazu będzie zauważalnie wyższa niż w przypadku zwykłego HD.

Kontrast projektora, czyli jaki projektor kupić

jak ważny jest kontrast projektora? Krótka odpowiedź brzmi: ważny. Kontrast to różnica między najjaśniejszą bielą a najciemniejszą czernią. Kiedy podawane są wartości typu 2000:1 czy 10000:1, należy wiedzieć, że to właśnie ta różnica. Trzeba jednak pamiętać o jednym – druga z tych wartości nie do końca jest pięć razy „lepsza” od pierwszej – przeliczanie kontrastu jest nieco bardziej subtelne i nie aż tak liniowe.

Dobry kontrast pozwala wyciągnąć więcej z wizualnej strony filmu, ale jednocześnie działa znacznie lepiej, gdy pomieszczenie jest raczej ciemne. Trudno wydobyć prawdziwą czerń obrazu w zbyt widnym pokoju, o czym trzeba pamiętać, przyglądając się liczbom. Jednocześnie jednak warto by wartość kontrastu wynosiła co najmniej 1000:1 i posiadała dodatkowe funkcje, takie jak sRGB, które pomagają zarządzać tym, jak prezentują się odcienie szarości i inne kolory poza ekstremum biały – czarny. W przypadku rzutników 4K dopełnieniem kontrastu projektora może być funkcja HDR (High Dynamic Range), która znacząco podnosi wyrazistość barw oglądanych na ekranie.

Jaki projektor do domu – rodzaje projektorów

Na koniec warto też wspomnieć o tym, jak projektory faktycznie rzucają światło na nasz ekran i co to zmienia w naszych doznaniach. Najtańszą opcją są rzutniki lampowe, które są przy okazji najbardziej rozpowszechnione. Przy żywotności lampy sięgającej 3000-4000 roboczogodzin czas, jaki będziemy z niej korzystać, jest mocno uzależniony od tego, czy zamierzamy używać rzutnika na co dzień. Wymiana lampy jest jednak możliwa i relatywnie tania.

Drugą godną rozważenia opcją są projektory do domu laserowe, które ze względu na brak lampy mają dłuższą żywotność, a do tego są bardziej wydajne energetycznie niż te tradycyjne, oferując przy okazji lepsze kontrasty i wyrazistość ekranu. Laserowe projektory są jednak droższe i generalnie opłacalne głównie w przypadku regularnego użytkowania.

Trzecim wariantem są projektory LED, zauważalnie cichsze od lampowych, jednocześnie oferujące najlepszą głębię kolorów. LED-y posiadają żywotność w okolicach 20000 godzin, co jest znaczącym usprawnieniem w stosunku do tradycyjnych projektorów. Ta cisza (wynikająca z braku potrzeby tak intensywnego chłodzenia) niesie ze sobą jednak ograniczenie jasności. Zastanawiasz się, jaki projektor wybrać do bardzo widnego pomieszczenia? LED nie jest najlepszą opcją.

Jaki projektor do filmów kupić?

Jaki projektor do domu będzie najlepszy? W kwestii projektorów nie ma jednej dobrej odpowiedzi ze względu na samą liczbę czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie. Są jednak pewne założenia, które warto przyjąć. Dla komfortu kina domowego powinniśmy rozejrzeć się za urządzeniem zgodnym z jakością materiałów, jakie chcemy odtwarzać, o jasności dopasowanej do naszego pomieszczenia. Wszelkie pozostałe czynniki należy analizować jeden po drugim.

Autor: Artur Cnotalski