Data modyfikacji:

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać na Black Friday?

Co roku Black Friday to dla wielu Polaków okazja do zakupu sprzętów do domu, na które nie zdecydowalibyśmy się gdyby nie znaczące obniżki cen. Jednym z takich urządzeń jest oczyszczacz powietrza. To coraz popularniejsze rozwiązanie, dzięki któremu możemy zadbać o komfort i zdrowie własne oraz naszych bliskich. Na rynku jest obecnie spory wybór tego typu urządzeń. Jaki więc oczyszczacz powietrza wybrać na Black Friday? Które urządzenia są najbardziej wydajne, a przy tym dostępne w atrakcyjnych, przystępnych cenach? Pora odpowiedzieć na te pytania.
oczyszczacz powietrza

Kiedy jest Black Friady 2024? W 2024 roku będzie miał miejsce 24 listopada. Mamy więc jeszcze trochę czasu na porównanie poszczególnych oczyszczaczy powietrza, ich parametrów, możliwości oraz cen. Czy jednak naprawdę warto zdecydować się na zakup takiego urządzenia? Odpowiedź wydaje się być oczywista.

Już od wielu lat w sezonie jesienno-zimowym smog staje się poważnym problemem w wielu regionach kraju. Choć wydawać się może, że ma on negatywny wpływ na nasze zdrowie jedynie na zewnątrz, tak naprawdę mikrozanieczyszczenia nim wywołane są obecnie również w naszych mieszkaniach.

Co więcej, w każdym domu gromadzi się kurz, roztocza, alergeny (np. z sierści zwierząt domowych). Posiadając oczyszczacz powietrza, możemy zadbać o to, by ich stężenie w powietrzu było bliskie zeru. Warto wspomnieć również o tym, że najnowocześniejsze urządzenia tego typu pozwalają również na oczyszczanie powietrza z wirusów (w tym z wirusów grypy oraz koronawirusa), jesteśmy więc znacznie bardziej zabezpieczeni przed infekcjami.

Oczyszczacze powietrza – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wybierając oczyszczacz powietrza na Black Friday 2024, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg istotnych parametrów, od których zależy, czy urządzenie spełni wszystkie nasze oczekiwania. Oczywiście, atrakcyjna, przystępna cena ma znaczenie, niemniej jednak kluczowe znaczenie ma rodzaj filtra zastosowanego w oczyszczaczu. Obecnie na rynku możemy znaleźć filtry:

  • HEPA – jedne z najbardziej popularnych, wyróżnia je wysoka, prawie stuprocentowa sprawność; 
  • elektrofiltry – wykorzystujące elektryczność statyczną, są bardzo ciche a przy tym charakteryzują się skutecznością na poziomie 99%; 
  • wodne – nie są hałaśliwe, a przy tym mogą pomóc nam w utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza. Niestety, wyróżnia je znacznie niższa skuteczność, której poziom wynosi od 50 do 70 procent; 
  • fotokatalityczne – wykorzystują reakcje chemiczne pod wpływem promieniowania UV; 
  •  węglowe – ich działanie opiera się na węglu aktywnym.

Każdy rodzaj filtra ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Jednym z kryteriów, które warto więc wziąć pod uwagę, jest cena wymiany filtra. Mogą one bowiem wynieść od stu do nawet kilku tysięcy złotych. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które jest jednocześnie bardzo efektywne, są oczyszczacze posiadające filtry HEPA w połączeniu z filtrem węglowym.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest poziom hałasu. W wielu domach oczyszczacze powietrza działają również w nocy, dlatego też warto stawiać na urządzenia, których poziom głośności nie przekracza 50 decybeli. Dla porównania jest to głośność pracującej lodówki. Takie urządzenie nie powinno nam więc przeszkadzać nawet w nocy.

Warto również upewnić się, że wybrany przez nas oczyszczacz powietrza posiada certyfikaty. Szczególnie ważne są dwa z nich. Pierwszym jest CADR, który oznacza szybkość dostarczania czystego powietrza. Drugim jest AHAM Verifide, który informuje nas o tym, że urządzenie przeszło testy laboratoryjne.

Pod uwagę warto wziąć również wielkość pomieszczeń, w których będzie działać oczyszczać, zużycie prądu przez urządzenie czy nasze indywidualne potrzeby (alergie, obecność pleśni czy choroby, takie jak astma).

Oczyszczacz powietrza na Black Friday – poznaj nasze propozycje

Przejdźmy jednak do tego, co najważniejsze, a więc do tego, jaki oczyszczacz na Black Friday warto wybrać. Przygotowaliśmy listę urządzeń, które są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób, a przy tym wyróżniają się bardzo atrakcyjną ceną, co stanowi ich dodatkowy atut.

Pierwszym modelem oczyszczacza powietrza, którym warto się zainteresować podczas Black Friday, jest oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 3H. To idealna propozycja dla osób, które poszukują ekonomicznych rozwiązań. Oczyszczacz ten kupimy bowiem za niespełna 550 złotych. Co go wyróżnia? Jest to urządzenie wyposażone w wysokiej jakości filtry węglowe oraz HEPA. Jest w stanie zatrzymać cząsteczki zanieczyszczeń, których wielkość wynosi 0,3 mikrona.

Drugim oczyszczaczem powietrza, który warty jest polecenia podczas Black Friday, jest z pewnością oczyszczacz powietrza PHILIPS Dual Scan AC3858/51. Urządzenie wyróżnia się bardzo cichą pracą – jego głośność nie przekracza bowiem 34 decybeli. Usuwa do 99,97% cząsteczek PM2.5 tworzących smog, alergenów, gazów, bakterii i wirusów. Co ważne, pomieszczenie o powierzchni 20 metrów kwadratowych jest w stanie oczyścić w zaledwie 6 minut.
Kolejną propozycją dla osób poszukujących oczyszczacza powietrza jest oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW. To kolejne urządzenie, które wyposażone jest w filtr wstępny, HEPA oraz węglowy. Wyróżnia się bardzo cichą pracą – poziom głośności wynosi zaledwie 23 decybele. Jest to oczyszczacz, który zatrzymuje aż 99,97% zanieczyszczeń, a przy tym jonizuje powietrze. Na uwagę zasługuje również fakt, że urządzenie to automatycznie monitoruje jakość powietrza, dopasowując tryb pracy do otrzymanych wyników. Możemy więc mieć pewność, że powietrze w naszym domu będzie idealnie oczyszczone.
Nasz ostatnia propozycja to oczyszczacz powietrza SHARP UA-HD40E-L. Urządzenie wyposażone jest w filtr HEPA, węglowy i wodny. Jego zaletą jest cicha praca. Model emituje zaledwie 23 dB. Poza samym oczyszczaniem powietrza produkt posiada także funkcję jonizacji oraz nawilżania. Ten oczyszczacz powietrza z rankingu jest skutecznym narzędziem do walki ze smogiem, alergenami, kurzem czy bakteriami. Dzięki niemu pozbędziesz się również nieprzyjemnych zapachów.
Autor: Kamila Łońska-Kępa