Data modyfikacji:

Instrukcja, jak odpowietrzyć bojler. Sprawdzone sposoby

Problemy z ciśnieniem oraz ciepłą wodą nie zawsze muszą oznaczać, że nasz bojler nadaje się do szybkiej wymiany. Mogą one być znakiem zapowietrzenia się instalacji wodnej oraz zbiornika podgrzewającego wodę. Odpowiadamy więc na pytanie, jak odpowietrzyć bojler.

jak odpowietrzyć bojler

Kiedy warto odpowietrzać bojler?

Kiedy w naszych rurach słyszymy podejrzane bulgotanie, szumy lub piski, mamy problemy z ciśnieniem i z ogrzewaniem, potencjalnie stajemy przed problemem, który wynika wprost z bąbelków zalegających w naszych rurach. Zakłócają one skutecznie przepływ wody i wywołują niemały ból głowy u właścicieli podgrzewających ją zbiorników. Tłumaczmy, skąd się biorą i jak szybko odpowietrzyć bojler.

Przyczyny zapowietrzenia bojlera i instalacji wodnej

Powietrze przez rury trafia do bojlera wraz z wodą na kilka podstawowych sposobów. Może być zasysane przez niewielkie nieszczelności w połączeniach instalacyjnych, mowa tu np. o zaworach lub różnego rodzaju rozgałęźnikach i kolankach, nawet mały ubytek w izolacji może przepuszczać do wnętrze systemu tlen.

Powietrze może również powoli przenikać do wnętrz niezabezpieczonych odpowiednio rur wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak polietylen i polibutylen, które naturalnie pozwalają na zachodzenie tego typu dyfuzji. Za zapowietrzenie instalacji odpowiada także czasami dostawca wody. Płynąca do nas „kranówka” jest bowiem w pewnym stopniu utleniona i przy nagłym podwyższeniu jej temperatury w bojlerze z cieczy wydostaje się uwięzione w niej powietrze.

Jak odpowietrzyć bojler?

Niestety nie ma jednego sprawdzonego sposób na odpowietrzenie bojlera. Warto pamiętać, że w naszych domach montujemy urządzenia o przeróżnej pojemności, konstrukcji i sposobie działania.

Można tu przywołać np. bojlery dwupłaszczowe, które, by ogrzać wodę, podłączamy do centralnego ogrzewania, jak kompletnie różne od nich bojlery gazowe lub elektryczne, korzystające z grzałek. Ma to wpływ na kształt instalacji oraz potencjalnie występujące w niej usterki, które jak już podkreśliliśmy, są głównym powodem zapowietrzania się sprzętu.

Jak odpowietrzyć bojler na wodę? W pierwszej kolejności powinniśmy go wyłączyć i odciąć dostęp do instalacji. Następnie, korzystając z zaworu bezpieczeństwa, ostrożnie opróżnijmy go całkowicie z wody, by potem powoli z powrotem go napełnić. Warto przy okazji skontrolować też rury w domu, sprawdzając między innymi stan ich łączeń.

Przyjrzyjmy się sieciowym odpowietrznikom, może się bowiem zdarzyć, że uległy uszkodzeniu lub zatkaniu. Na nowe egzemplarze możemy wymienić także główne zawory wody. Jeżeli po ponownym napełnieniu zbiornika i wykonaniu innych czynności konserwacyjnych szumy, stukoty oraz inne symptomy zapowietrzenia wracają, przed nami staje poważniejsze wyzwanie.

Czasami błędy popełnione przy projekcie instalacji lub jej wykonaniu są na tyle duże, że bez kompletnej przebudowy zbiornik, bez względu na nasze działania, będzie się wciąż regularnie zapowietrzał, co doprowadzi do jego uszkodzenia. Nie mamy więc wówczas wyboru i trzeba będzie wezwać hydraulika, który profesjonalnie określi skalę niezbędnych napraw lub podpowie, gdzie tkwi inna przyczyna naszych problemów.

Autor: Michał Kułakowski