Data modyfikacji:

Instrukcja, jak odpowietrzyć bojler. Sprawdzone sposoby

Bojlery znajdziemy w wielu budynkach w Polsce, które nie mają dostępu do sieci centralnego ogrzewania. Wymiana urządzenia jest zazwyczaj dość kosztowna, zwracamy więc szczególną uwagę na ich stan techniczny i niepokojące sygnały, że zaczynają szwankować. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi stykają się właściciele tych urządzeń, jest pojawienie się w ich wnętrzu dużych ilości powietrza, co zakłóca poprawną pracę grzałki. Radzimy więc, jak odpowietrzyć bojler, aby pozbyć się problemu. 
jak odpowietrzyć bojler

Zapowietrzony bojler – przyczyny

Powietrze pojawia się w instalacji co. z kilku przyczyn. Po pierwsze może przedostawać się do wnętrza rur poprzez niewielkiej nieszczelności w połączeniach instalacyjnych, takich jak rozgałęźniki, zawory czy kolanka. Im starsze są te elementy, tym większe ryzyko wystąpienia problemu.
Powietrze przenika też powoli przez niezabezpieczone odpowiednio rury wykonane z tworzyw sztucznych, ponieważ ich mikroskopijna struktura pozwala na tego typu zjawisko. Często winę za zapowietrzoną instalację ponosi dostawca wody. Wodociągowa kranówka docierając do nas, jest już często bardzo mocno zapowietrzona i po nagłym podniesieniu jej temperatury wewnątrz bojlera dodatek ten szybko zostaje uwolniony do zbiornika.

Zapowietrzony bojler – objawy

Zapowietrzony bojler daje dość szybko o sobie znać. Najprostszą do zidentyfikowania oznaką, że coś jest nie tak, jest bulgotanie, szumy i piski dochodzące z rur oraz samego urządzenia. Zjawisko prowadzi też do zauważalnego spadku wydajności, bojler znacznie dłużej podgrzewa wodę, możemy mieć też problemy z jej nierównym ciśnieniem, na przykład spada ono znienacka podczas brania prysznica lub skacze do bardzo wysokiego poziomu tuż po odkręceniu wody w kranie.
Przeczytaj także nasz poradnik, jak odpowietrzyć podłogówkę.

Jak szybko odpowietrzyć bojler?

Co zrobić, gdy mamy zapowietrzony bojler? Po pierwsze sprawdzamy, czy urządzenie jest wyposażone w specjalne odpowietrzniki, które regulują powietrze dostające się do instalacji. Jeżeli urządzenie jest pozbawione tego elementu, czeka nas znacznie więcej pracy.
Bez względu na to, czy zapowietrzony został bojler dwupłaszczowy, bojler elektryczny, czy gazowy, operację wykonujemy w podobny sposób. Większego znaczenia nie ma tutaj też pojemność urządzeń. Odpowietrzanie bojlera rozpoczynamy od jego wyłączenia i odcięcia od instalacji doprowadzającej wodę. Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie zaworu bezpieczeństwa, który jest umieszczony u dołu urządzenia. To, gdzie konkretnie się znajduje, jest uzależnione od posiadanego typu sprzętu.
Teraz naszym zadaniem jest odkręcenie zaworu, w ten sposób opróżnimy cały zbiornik z zalegającej w nim wody. Robimy to powoli, aby strumień nie był zbyt intensywny. W przypadku bojlerów ogrzewających wyłącznie wodę używaną w kuchni i łazience, przed tym działaniem możemy spuścić jej większą część, korzystając z kranów. Pamiętajmy, że w urządzeniach przechowywane są często dziesiątki litrów wody, więc proces może trwać nawet kilkadziesiąt minut, w zależności od wielkości urządzenia. 
Po opróżnieniu zbiornika zamykamy zawór bezpieczeństwa i napełniamy go ponownie. Aby się upewnić, że wszystko działa, odkręcamy lekko któryś z kranów. Proces ten powinien pomóc w odpowietrzeniu bojlera. Jeżeli problem szybko wraca, wina może leżeć po stronie nieszczelnej instalacji wodociągowej lub co. Warto w takim wypadku sprawdzić jej odpowietrzniki, a także zawory i w razie potrzeby wymienić na nowe. Dobrym rozwiązaniem jest też umówienie wizyty specjalisty, który oceni skalę potrzebnych napraw. 
Odpowietrzanie bojlera – często zadawane pytania
Czy bojler ma odpowietrznik? 
W odpowietrznik zaopatrzone są tylko niektóre modele bojlerów. Jest to specjalny zawór umieszczony na górze obudowy sprzętu – po jego odkręceniu możemy pozbyć się powietrza z wewnątrz zbiornika. Jest to najszybsza metoda na odpowietrzenie bojlera. W razie wątpliwości, czy posiadany przez nas model ma odpowietrznik, sprawdźmy jego dokumentację techniczną.
Czy odpowietrznik powinien być odkręcony? 
Odpowietrznik powinien być zawsze odkręcony, zakręcamy go wyłącznie wtedy, gdy naprawiamy, wymieniamy lub instalujemy elementy instalacji co.
Co zrobi, gdy cieknie odpowietrznik? 
Jeżeli z odpowietrznika cieknie woda, zalecane jest jego całkowite odkręcenie i rozebrania. Wszystkie części dokładnie myjemy i ponownie instalujemy na miejscu. Jeżeli problem nie zniknął, należy wymienić uszczelki. Gdy nawet po tej operacji mamy ten sam problem, powinniśmy wymienić cały element na nowy lub poprosić o pomoc specjalistę.
Zdjęcie: Envato Elements