Data publikacji:

Jaki projektor zamontować w salonie?

Jeśli chcesz stworzyć w swoim salonie prawdziwe domowe kino, to zakup projektora będzie doskonałym pomysłem. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze takiego urządzenia, a także jakie modele cieszą się największym zainteresowaniem.
projektor w salonie

Dlaczego warto zamontować projektor w salonie?

Projektory multimedialne stały się niezwykle popularne wśród osób, które chcą wykorzystać ich możliwości do korzystania z multimediów, czy grania. Jeszcze kilka lat temu tego typu urządzenia kojarzyły się z placówkami edukacyjnymi, gdzie głównie były wykorzystywane do wyświetlania prezentacji oraz dodatkowych materiałów.
Oczywiście ich zastosowanie w tym kierunku nie uległo zmianie, ale na rynku pojawiło się więcej modeli, które są nastawione do pracy w domowym zaciszu. Wysoka rozdzielczość 4K w połączeniu ze 120 Hz częstotliwością odświeżania pozwala na uzyskanie płynnego obrazu w doskonałej jakości. Oczywiście telewizory również mają świetne parametry, ale projektory mają jedną zasadniczą przewagę, jaką jest możliwość dostosowania wielkości wyświetlanego obszaru. Dlatego w wypadku pytania projektor czy telewizor, coraz chętniej wybierane są te pierwsze.
Obraz w rozmiarze 100 czy 200 cali może być wyświetlany na ścianie i tym samym tworzymy w domowym zaciszu własną salę kinową. Argumentem opowiadającym się za projektorem w salonie jest przede wszystkim cena. Za 100-calowy telewizor trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Projektor z dobrymi parametrami spokojnie kupimy już za około 3-4 tys. złotych.
Dobrze dobrany projektor spełni swoje zadanie w salonie i zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie. Warto również wspomnieć, że dzięki obecności portów HDMI do projektora możemy podłączyć laptopa, konsolę do gier, odtwarzacz BluRay, czy kino domowe.  

Projektor zamiast telewizora w salonie. Czy to dobre rozwiązanie?  

Projektor w salonie jest dobrym rozwiązaniem, jednak czy może on w pełni zastąpić telewizor? Odpowiedź jak zawsze nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Projektory mimo że są świetnymi urządzeniami do oglądania filmów, to mają również kilka wad. Jedną z największych jest światło otoczenia. Jeśli do pomieszczenia wpada dużo światła, to w ciągu dnia możesz mieć problem z komfortowym oglądaniem.
Oczywiście są modele, które dysponują wyższym poziomem jasności, jednak nadal telewizor zyskuje wyraźną przewagę na tym polu. Inaczej sytuacja wygląda, gdy ograniczasz się wyłącznie do oglądania w nocy, ale prędzej czy później nadarzy się okazja do obejrzenia ulubionego odcinka serialu w ciągu dnia i wtedy możesz nie być w pełni zadowolony z tego jak prezentuje się obraz.  
Wiele projektorów ma również problem z trybem HDR, czyli dynamiką tonalną. Mimo wsparcia dla tego standardu nie zawsze możemy dostrzec wszystkie szczegóły, a także zobaczyć idealne kontrasty. Telewizory na tym polu radzą sobie zdecydowanie lepiej i dla wymagających użytkowników może to być solidny argument. Oczywiście sytuacja wygląda nieco inaczej w projektorach z najwyższej półki, ale ich cena może przewyższać nawet ceny telewizorów, co dla wielu osób może być zniechęcające.  
Decydując się na zakup projektora, trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że takie urządzenie ma lampę z określoną żywotnością. Zwykle jest to kilka tysięcy godzin, co przy standardowym użytkowaniu przełoży się nawet na kilka lat komfortowego oglądania. Ale musisz pamiętać, że w pewnym momencie urządzenie będzie wymagało serwisu. Oczywiście, istnieje ryzyko, że matryca w telewizorze ulegnie uszkodzeniu, ale takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej i na ogół takie urządzenia działają przez wiele lat bez najmniejszych problemów.  
Projektor będzie lepszym wyborem zamiast telewizora, jeśli mamy przygotowane odpowiednie pomieszczenie. Przede wszystkim musisz pamiętać o ograniczeniu wpadającego z zewnątrz światła. Jeśli jesteś świadomy tego, że obraz z projektora nie będzie miał idealnie głębokich czerni, a jego zakres dynamiczny będzie odrobinę mniejszy, to takie urządzenie na pewno spełni swoje zadanie.  
Mimo że telewizor ma mniejszą przestrzeń wyświetlania, to dla najbardziej wymagających użytkowników będzie zdecydowanie lepszym wyborem. W cenie przeciętnego projektora kupisz telewizor w rozmiarze od 50 nawet do 70 cali.  

Jakimi parametrami powinien charakteryzować się dobry projektor do salonu?

W pierwszej kolejności warto spojrzeć na to, jaką rozdzielczością dysponuje dany panel. Za standard do oglądania filmów uznawane jest Full HD, które jednocześnie stanowi dobry kompromis pomiędzy jakością a ceną. Dla osób, które oczekują od projektora nieco więcej, lepsza będzie rozdzielczość 4K.  
Wybierając projektor, zobacz, jaka jest maksymalna wielkość projekcji obrazu. Zwykle możemy dostosować wielkość od 32 cali nawet do 200 czy 300 cali. W domowych warunkach obraz o wielkości 150 cali powinien być idealnym kompromisem. Kolejnym bardzo ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest jasność, jaką generuje lampa. Im wyższa, tym łatwiej będzie oglądać filmy w jaśniejszym pomieszczeniu.  Wyższej klasy modele są w stanie generować od 3000 nawet do 5000 lumenów.  
Kolejnym istotnym aspektem projektora jest dostępność złącz. Dobry projektor powinien mieć przynajmniej jedno złącze HDMI, ale również przyda się złącze optyczne do podłączenia kina domowego. W wielu modelach znajdziemy także porty USB do podłączenia pamięci masowej.
Nowoczesny projektor powinien mieć na wyposażeniu WiFi oraz Bluetooth. Dzięki temu będziesz mógł przesyłać obraz bezprzewodowo zarówno z urządzeń mobilnych, jak i komputera.  
O tym wspominaliśmy już wcześniej, ale pamiętaj aby zwrócić uwagę na to jaką żywotnością dysponuje lampa w projektorze. Za absolutne minimum uznajemy wartość 3000 godzin, ale spokojnie można kupić modele dysponujące żywotnością na poziomie 7000 godzin.  

Ile trzeba zapłacić za dobry projektor do salonu?

Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich preferencji. Ceny przyzwoicie wyposażonych modeli zaczynają się od około 2000 złotych. Jeśli jednak zależy Ci na wyższej rozdzielczości, czy nawet funkcjach Smart, to musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 4-5 tys. złotych. Projektory droższe oferują już obraz, który spokojnie może konkurować z telewizorami. Za 10-13 tys. złotych znajdziesz modele wyróżniające się ponadprzeciętną jasnością, doskonałym kontrastem, a także bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Wybór projektorów na rynku jest ogromny, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.  

Polecane projektory do salonu i nie tylko

 • Epson EH-TW6250  
 • Samsung The Freestyle SP-LSP3BL  
 • Xiaomi MI 4K Laser Projector  
 • Optoma HD146X  
 • NEC ME383W  
 • Xgimi Horizon  
 • BenQ TK850  
 • Acer H654BDK  
 • Sony VPL-SX226  
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.