Data publikacji:

Projektor czy telewizor? Co lepsze w domowym kinie?

Planujesz stworzyć domowe kino w swoim domu, ale nie wiesz ,czy wybrać projektor zamiast standardowego telewizora? W tym poradniku podpowiemy ci, co będzie lepszym wyborem: projektor czy telewizor
projektor czy telewizor

Zalety i wady projektorów w kinie domowym

Projektory multimedialne nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością. To bardzo kompaktowe urządzenia, które zapewniają świetną jakość obrazu. Jednak największą zaletą tego typu urządzeń jest możliwość dostosowania rozmiaru wyświetlanego ekranu do danego pomieszczenia. Tym samym możemy mieć obraz o wielkości 30 cali, a gdy domowe kino na to pozwala, to możemy rozciągnąć go nawet do rozmiarów 150 czy 200 cali. To ogromna przewaga nad telewizorami, która sprawia, że naprawdę możemy poczuć się jak na sali kinowej.  
Jeszcze kilka lat temu technologia w projektorach nie była tak rozwinięta i osiągnięcie wysokich parametrów obrazu było trudne do osiągnięcia. Aktualnie możemy korzystać z urządzeń, które wspierają rozdzielczość 4K a także wspierają takie standardy jak chociażby HDR 10, który jest w stanie wyciągnąć z materiału filmowego jeszcze więcej kontrastu, kolorów oraz dynamiki tonalnej. Nie zapominajmy również o częstotliwości odświeżania 120 Hz, która gwarantuje płynny obraz nawet w czasie oglądania rozgrywek sportowych, czy grania w dynamiczne gry akcji.  
Wysokiej klasy projektor w 2023 roku jest w stanie dorównać wielu telewizorom obecnym na rynku.
Projektory do stworzenia domowego kina mają również swoje wady. Jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio zaciemnione, to wyświetlanie obrazu może być utrudnione. Oczywiście w droższych modelach widoczność jest lepsza, ale nadal jest ona gorsza niż w przypadku telewizorów. Warto o tym pamiętać, bo w słoneczny dzień oglądanie ulubionych filmów może nie być zbyt przyjemne. Prostym sposobem, aby poradzić sobie z tym problemem jest zasłonięcie rolet, które zredukują ilość wpadającego światła.
Zobacz polecane projektory do 1000 zł
Bolączką wielu projektorów jest niski poziom kontrastu, co jest często spowodowane jasnością otoczenia. Na tym polu telewizory radzą sobie zdecydowanie lepiej. Dla wymagających użytkowników może to być poważny argument zniechęcający do zakupu projektora.  
Projektory nie mają najlepszych parametrów jeśli chodzi o dźwięk, choć i telewizory nie przodują na tym polu. Jeśli planujesz stworzyć prawdziwe domowe centrum multimedialne, to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakupienie porządnego kina domowego. 

Telewizory jako kino domowe. Zalety i wady

Telewizory wyróżnia bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Aby cieszyć się dobrą jakością obrazu, nie trzeba wydawać majątku. Rozdzielczość 4K stała się już standardem, a praktycznie każdy model oferuje funkcje Smart.
Na pewno ogromną przewagą nad projektorami jest technologia HDR, która zapewnia szeroki zakres tonalny, co przekłada się z kolei na lepsze odwzorowanie szczegółów, a także zwiększenie jasności w ciemnych sceneriach. Dobry telewizor ma odpowiednio wysoki kontrast, a odwzorowanie kolorów w matrycach OLED oraz QLED jest po prostu doskonała. Dobry telewizor może kosztować tyle, co przeciętnej klasy projektor i to jest coś, co dla wielu osób będzie miało ogromne znaczenie.  
Za wadę w telewizorach można uznać rozmiar ekranu, który już na etapie zakupów musimy sami określić. Przygotowując kino domowe, początkowo może wydawać się, że 55-calowy model będzie idealny. Jednak gdy za jakiś czas uznasz, że lepszy jest większy rozmiar, to będzie to wiązało się z wymianą telewizora na nowy, a to generuje kolejne i niepotrzebne koszty.  
Kolejną wadą telewizorów jest brak mobilności. Projektor w każdej chwili możemy spakować do torby i zabrać ze sobą w podróż. W przypadku telewizorów nie jest to możliwe, a dodatkowo musimy dla takiego urządzenia stworzyć odpowiednie warunki. Dedykowana szafka lub uchwyt do powieszenia na ścianie są absolutną koniecznością. Trudno doszukać się większych wad porównując telewizory do projektorów. W praktycznie każdej półce cenowej będziemy mogli znaleźć coś interesującego. 

Co jest lepszym wyborem projektor czy telewizor?

Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ wszystko jest uzależnione od preferencji użytkownika. Jeśli preferujesz większy ekran do oglądania filmów, to projektor będzie zdecydowanie tańszą opcją. Za telewizory w rozmiarze powyżej 75 cali trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dobrej klasy projektor kupimy już za 3-4 tysiące złotych.  
Jeśli zależy ci na perfekcyjnej jakości obrazu, wiernie odwzorowanych barwach i perfekcyjnym kontraście, wówczas telewizor będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Urządzenia w mniejszych rozmiarach są zdecydowanie bardziej przystępne cenowo, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W wyborze idealnego urządzenia cena odgrywa ogromną rolę. Mając większy budżet będziesz mógł sobie pozwolić na projektor 4K, który jakością obrazu będzie dorównywał dobremu telewizorowi.  

Jak dobrać odpowiednią wielkość obrazu do pomieszczenia?

Ten punkt w szczególności dotyczy osób, które zdecydują się na zakup telewizora, choć i posiadacze projektorów powinni go przeczytać. Wyliczenie optymalnej od ekranu sprawi, że oglądanie będzie przyjemne, ale również komfortowe dla oczu. Do naszych obliczeń założyliśmy, że urządzenie jakim dysponujesz ma rozdzielczość 4K. W przypadku sprzętów z rozdzielczością Full HD odległość będzie dwukrotnie wyższa.  
Jeśli pomieszczenie do stworzenia domowego kina jest niewielkie, a zajmowana odległość nie będzie przekraczała 1 metra, wówczas optymalny rozmiar ekranu będzie wynosił 49 cali. Mając już przestrzeń 2-metrową będziesz mógł mieć ekran o wielkości nawet 100 cali. Wiele projektorów oferuje obraz o wielkości 150 cali. Optymalna odległość od takiego panelu powinna wynosić około 3 metrów.  

Ile trzeba zapłacić za projektor, a ile za telewizor do kina domowego?

Ceny projektorów 4K zaczynają się od niespełna 4 tysięcy złotych. Za modele ze średniej półki musimy zapłacić około 7-8 tysięcy, natomiast topowe modele potrafią kosztować nawet 15 tys. złotych. W przypadku telewizorów 4K wybór i zakres cenowy jest zupełnie inny. Za przyzwoity telewizor 4K w rozmiarze 55 cali zapłacimy około 2-3 tys. złotych. Modele 65-calowe w wersji budżetowej kosztują około 3 tys. złotych, natomiast urządzenie korzystające z najnowszych technologii zostały wycenione na około 7-8 tysięcy złotych.  
Jeśli chcesz mieć naprawdę duży telewizor w swoim pokoju to 75-calowe modele kosztują około 5 tys. złotych, choć za te lepiej wyposażone możemy zapłacić nawet 12 tys. złotych. Ceny dobrych telewizorów 85-calowych i większych wahają się od 8 nawet do 20 tys. złotych.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.