Data publikacji:

Android czy iOS? Który system operacyjny wybrać? 

Android czy iOS? To zadanie od lat zadaje sobie wiele osób, które stoją przed zakupem nowego smartfona. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się systemom operacyjnym oraz odpowiedzieć na to nurtujące wszystkich pytanie. Który z systemów jest wydajniejszy, który bezpieczniejszy?
ios czy android
Porównywanie systemów Android i iOS trwa już od wielu lat i tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która wskazałaby, który z tych systemów jest rzeczywiście lepszy. Już na początku naszego poradnika należy podkreślić, że wybór zawsze jest kwestią indywidualną i tylko na podstawie własnych preferencji będziesz mógł podjąć najlepszą decyzję. Warto również pamiętać o tym, że to porównanie będzie dotyczyło ogólnych funkcji  

Mocne strony systemów iOS czy Android

System operacyjny Android znajdziemy w smartfonach takich marek jak Google, Samsung, Motorola, Oppo czy Xiaomi. Jego ogromną zaletą jest zdecydowanie lepsza dostępność. W praktycznie każdym przedziale cenowym będziesz w stanie znaleźć ciekawe urządzenie i to jest pewna przewaga nad smartfonami Apple, które są nieco droższe, choć warto dodać, że te różnice  w ostatnich latach znacznie się zmniejszyły.  
Korzystając z systemu Android, masz pełną swobodę w personalizacji interfejsu, zmianie widżetów czy instalowaniu aplikacji, które nie występują w sklepie Google Play. Osoby, które lubią bawić się zaawansowanymi ustawieniami, mogą skorzystać z funkcji programistycznych, które pozwalają na ingerencję w najważniejsze funkcje systemu. System Android ze względu na swoją ogromną popularność jest kompatybilny z większością zewnętrznych akcesoriów, dodatkowych urządzeń, komputerów, czy telewizorów.
Android to także dobra współpraca z aplikacjami Google’a, które pozwalają na łatwą synchronizację notatek, kontaktów, a nawet stron internetowych. Tutaj producenci stosują własne rozwiązania takie jak chociażby Smart Things w Samsungu.  
Z perspektywy osób mieszkających w Polsce, system Android ma jeszcze jedną wielką zaletę, jaką jest Asystent Google, który mówi w naszym języku. Dzięki temu wiele komend można wykonywać głosowo, co ułatwia korzystanie ze smartfona w momencie gdy mamy zajęte ręce.  
Telefony z Androidem w pierwszej kolejności otrzymują innowacyjne funkcje. Tutaj za przykład może posłużyć czytnik linii papilarnych znajdujący się pod ekranem. Takiej funkcjonalności nie dostaliśmy w żadnym nowym iPhonie, natomiast w telefonach z Androidem to rozwiązanie znajdziemy nawet w budżetowych modelach. To dotyczy również innych technologii takich jak szybkie ładowanie. Dostarczanie energii z mocą 120 W czy nawet 200 W jest obecne tylko w tych urządzeniach. Na tym polu Android zyskuje dużą przewagę!  
System iOS w porównaniu do Androida jest zdecydowanie bardziej zamknięty, przez co do wielu ustawień systemowych użytkownik nie ma dostępu. Jednak dla wielu osób nie jest to przeszkodą, ponieważ interfejs jest prosty w obsłudze, a do dyspozycji są tak naprawdę wszystkie niezbędne funkcje. To propozycja dla osób, które po prostu chcą korzystać ze swojego telefonu, nie ingerując za bardzo w jego ustawieniach.
W najnowszych odsłonach iOS otrzymaliśmy możliwość ustawiania własnych widżetów, personalizacji ekranu początkowego oraz głównego. I choć nadal nie są to tak duże możliwości jak na Androidzie to dla wielu będzie to wystarczyło.  
System iOS jest częścią wielkiego ekosystemu stworzonego przez Apple. To oznacza, że posiadacze MacBooków, iPadów, zegarków Apple Watch, słuchawek AirPods oraz iPhone’ów mogą korzystać ze swoich urządzeń w dużo łatwiejszy sposób. Przesyłanie plików pomiędzy sprzętami jest łatwiejsze, a rozpoczętą pracę na iPadzie możemy skończyć na komputerze Mac. Wystarczy jedno kliknięcie i wszystko odbywa się w sposób automatyczny. To daje niesamowity komfort i dla wielu osób jest to jeden z głównych argumentów opowiadających się za systemem iOS.  
Posiadacze iPhone’ów mogą liczyć na ich naprawdę długie wsparcie systemowe. Cykl wydawania aktualizacji trwa zazwyczaj 5 lat, co jest rekordowo długim okresem czasu. Warto dodać, że użytkownicy nie tylko dostają poprawki zabezpieczeń, ale również nowe funkcje obejmujące wygląd interfejsu czy opcje, które przydają się w codziennym użytkowaniu.  

Wydajność. Czy iOS jest lepszy od Androida?  

Porównanie wydajności samych systemów operacyjnych bez odniesienia się do konkretnego modelu telefonu jest trudne, ponieważ wpływ na jego działanie ma procesor, GPU, a także ilość pamięci RAM. Jednak biorąc na tapetę flagowce, to trzeba powiedzieć, że liderem jest iOS głównie ze względu na doskonałą optymalizację z jednostkami Apple Bionic.
Nowe smartfony z Androidem i procesorami Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 gonią swojego rywala, jednak trzeba uznać wyższość telefonów z logo nagryzionego jabłka. Oczywiście nie oznacza to, że telefonów z Androidem nie da się używać do gier, czy wymagających aplikacji. Dla większości użytkowników parametry będą wystarczające.

Ostateczny werdykt. Android czy iOS?  

Porównywane przez nas systemy operacyjne mają swoje wady oraz zalety, dlatego trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest wyraźnie lepszy. Wszystko zależy od użytkownika, a także tego w jaki sposób chce korzystać ze swojego telefonu. Za Androidem przemawia przede wszystkim otwartość i możliwość pełnej personalizacji. Za iOS z kolei przemawia prosta i intuicyjna obsługa, która nie wymaga zagłębiania się w szczegóły.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.