Data publikacji:

Android czy iOS? Który system wybrać?

Przy zakupie nowego tabletu lub smartfona stajemy przed wyborem, który od wielu lat niezmiennie jest przyczynkiem gorących internetowych dyskusji pomiędzy fanami nowych technologii. Przyglądamy się zatem pojedynkowi pomiędzy dwoma najpopularniejszymi mobilnymi systemami operacyjnymi, starając się odpowiedzieć, który z nich jest lepszy – Android czy iOS.

android czy ios

iOS vs Android. Pojedynek gigantów

Krajobraz na rynku telefonów komórkowych zmienił się gwałtownie wraz z premierą pierwszego iPhone'a w 2007 roku. Wkrótce wszyscy czołowi producenci tych urządzeń na świecie starali się powtórzyć sukces tego smartfona. U jego podstaw stał nie tylko duży ekran dotykowy, ale także innowacyjny jak na ówczesne czasy system operacyjny iOS.

Po kilku latach jedynym liczącym się konkurentem tego iOS-a został Android, stworzony przez firmę Google. Pojedynek iOS vs Android trwa w najlepsze do dziś, również wśród miłośników smartfonów i tabletów.

Przeczytaj także: iPhone 11 czy Samsung Galaxy S20? Porównanie smartfonów

iOS – zalety i wady systemu

System iOS znajdziemy niezmiennie wyłącznie w telefonach oraz tabletach produkowanych przez firmę Apple. Chodzi tu oczywiście o iPhone'y oraz i iPady. Stanowi on również podstawę oprogramowania innych urządzeń firmy, takich jak smartwatche.

iOS jest rozwijany nieprzerwanie od czasu debiutu pierwszego smartfona spółki. Premiera jego kolejnych wersji następuje regularnie, zazwyczaj w odstępstwie jednego roku. W postaci darmowych aktualizacji otrzymują je posiadacze nawet kilkuletniego sprzętu producenta.

Korzystając z systemu iOS, wiążemy się z ekosystemem Apple'a i jesteśmy skazani na korzystanie z aplikacji dostępnych wyłącznie w App Store i to pochodzących tylko z naszego obsługiwanego regionu, gdzie niektóre programy mogą być zablokowane. Istnieje oczywiście możliwość odblokowania systemu (tzw. jailbreak), co pozwoli ominąć te restrykcje, ale wiąże się z utratą gwarancji. Użytkownicy iOS, w porównaniu do Androida, mają ograniczone możliwości konfiguracji swoich urządzeń, chodzi tu chociażby o możliwość zmiany elementów interfejsu.

Rozwiązanie to ma jednak swoje zalety. Dzięki temu, że iOS pracuje na ograniczonej liczbie urządzeń, system jest bardzo wydajny i szybki, nawet na kilkuletnim sprzęcie. Deweloperzy programów i gier mają również ułatwione zadanie i mogą go zoptymalizować, wykorzystując znacznie większy procent mocy telefonu lub tabletu. iOS jest więc bardziej niezawodny i bezpieczniejszy w codziennym użytkowaniu.

Android – zalety i wady systemu

Pora na drugą parę pojedynku iOS vs Android. Pierwsza komercyjna wersja systemu Android została udostępniona w 2008 roku. Za jej stworzenie odpowiada firma Google, która w przeciwieństwie do Apple'a, nie powiązała swojej platformy z konkretną linią telefonów. Amerykański gigant udostępnił OS-a na zasadzie Open Source, zachęcając wszystkich zainteresowanych producentów do zainstalowania go w ich urządzeniach.

Strategia ta powiodła się i Android ma obecnie ponad 80 procent udziałów w rynku. Znajdziemy go w smartfonach, telewizorach oraz tabletach setek różnych marek.

Największą zaletą Androida jest jego otwarta struktura. Posiadający odrobinę wiedzy użytkownicy mogą według własnych potrzeb swobodnie zmieniać wygląd (np. ikony, interfejs itd.) oraz funkcjonalność systemu. Bez problemu zainstalują też każdą aplikację bez potrzeby uruchamiania oficjalnego sklepu Google Play Store. W ten sposób można ominą np. uciążliwe blokady regionalne oprogramowania. Cechy te wykorzystuje wielu producentów telefonów i tabletów, dołączając do nich zmodyfikowane edycje Androida, a więc tzw. dystrybucje, które oferują często dodatkowe opcje i możliwości właściwe dla danej marki urządzenia.

Uniwersalność Androida ma jednak swoje wady. Ponieważ system zainstalowany jest na dziesiątkach tysięcy urządzeń, jego wydajność i szybkość może pozostawiać czasami wiele do życzenia. Problem ten dotyczy zwłaszcza starszych oraz słabszych smartfonów.

Właściciele sprzętu napędzanego Androidem nie mają również gwarancji otrzymywania jego nowych wersji oraz regularnych aktualizacji bezpieczeństwa. Zależą one bowiem wprost od modelu sprzętu, jakim dysponujemy, i decyzji producenta.

Android czy iOS?

Ze względu na popularność systemu, większość z nas wybiera urządzenia wyposażone w system Android. Jeżeli nie mamy nic przeciwko temu, by zapłacić premiową cenę za iPhone'a czy iPada i jesteśmy gotowi, by związać się z ekosystemem Apple'a, wybór iOS-a jest całkiem rozsądną decyzją.

Autor: Michał Kułakowski