Data publikacji:

Bieżnia do biurka – czy warto ją kupić?

Czy słyszałeś o powiedzeniu: „siedzenie to drugie palenie”? To sformułowanie odnosi się do groźnych skutków siedzącego trybu życia, na który w dzisiejszych czasach narażonych jest wielu z nas. Na szczęście istnieją sposoby na to, by ograniczyć czas spędzony w pozycji siedzącej. Jednym z nich jest bieżnia pod biurko – urządzenie, dzięki któremu zadbasz o zdrową dawkę ruchu, nawet pracując przy komputerze.
Bieżnia do biurka

Czym grozi siedzący tryb życia?

Jest bardzo groźny dla ludzkiego zdrowia, jednak w dzisiejszych czasach bardzo trudno go uniknąć. Mowa o długotrwałym siedzeniu, które coraz częściej wynika z wykonywanej przez nas pracy, ale także czasu spędzanego po jej zakończeniu. Tymczasem lekarze od lat alarmują – siedzący tryb życia stanowi zagrożenie dla organizmu, przyczyniając się do wielu chorób.
Codzienne długotrwałe siedzenie może okazać się szkodliwe dla osób w różnym wieku. Przyczynia się ono m.in. do rozwoju chorób układu krążenia, otyłości, chorób stawów oraz kości. W środowiskach medycznych można spotkać się nawet z określeniem mówiącym, że „siedzenie to nowe palenie”. Dowiedziono bowiem, że długoletni siedzący tryb życia może szkodzić niemal tak samo, jak palenie papierosów.
Czemu siedzenie jest dla nas tak szkodliwe? Sęk tkwi nie w samej pozycji siedzącej, ale długotrwałym bezruchu. Ludzkie ciało stworzone jest do aktywności, chodzenia, przemieszczania się; jeśli ich brakuje, organizm narażony jest na różnorakie problemy. Równie groźne, co długotrwałe siedzenie, może okazać się wykonywanie codziennej pracy w pozycji stojącej.
Sposób na rezygnację z groźnego bezruchu wydaje się prosty: należy ruszać się jak najwięcej, uprawiać sport, spacerować. Jak jednak ograniczyć czas w pozycji siedzącej, jeśli wiąże się ona z obowiązkami zawodowymi? Coraz częstszym rozwiązaniem okazuje się bieżnia do biurka, z której chętnie korzystają osoby pracujące w home office, ale także… pracownicy biur!

Bieżnia pod biurko – aktywność w trakcie pracy

Bieżnia pod biurko to nic innego jak kompaktowy model bieżni elektrycznej, którą można bez przeszkód umieścić pod biurkiem, przy którym wykonywana jest codzienna praca. Dzięki temu sprzętowi podczas korzystania z komputera można chodzić, a nawet uprawiać jogging, co jest zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla siedzenia. Taki model wykorzystasz zarówno w biurze, jak i podczas pracy zdalnej.
Oczywiście, z bieżni pod biurko nie trzeba korzystać przez cały 8-godzinny czas pracy. Wystarczy, że będziesz sięgać po nią co jakiś czas, w celu „rozprostowania kości”, a na pewno odczujesz znaczącą różnicę!
Warto przypomnieć, jakie są zalety regularnego korzystania z bieżni treningowej.
 • Bieżnie pozwalają na trening w kontrolowanym środowisku; możesz ustawić tempo, nachylenie i inne ustawienia, aby dostosować trening do swoich celów i umiejętności. To szczególnie przydatne dla początkujących lub osób, które chcą uniknąć treningu podczas niekorzystnej pogody.
 • Trening na bieżni jest stosunkowo bezpieczny; nie ma tu ryzyka upadku na twardą nawierzchnię. Urządzenia tego typu są wyposażone w mechanizmy, takie jak zatrzymanie awaryjne, które pomagają uniknąć urazów.
 • Wiele nowoczesnych bieżni jest wyposażonych w funkcje pomiaru parametrów takie jak tętno, spalanie kalorii i dystans. To pozwala na monitorowanie postępów i dokładne śledzenie wyników.
 • Niektóre osoby mogą odczuwać mniejsze obciążenie stawów podczas biegu na bieżni, w porównaniu do biegu na twardym podłożu na zewnątrz.
 • Bieżnie są doskonałym narzędziem do treningu interwałowego, który może pomóc w poprawie wydolności aerobowej i spalaniu kalorii.
 • bieżnia do biurka

  Jaką bieżnię do biurka wybrać? Najważniejsze parametry

  Jaka bieżnia do domu będzie dobrym wyborem? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę, poszukując bieżni pod biurko?

  Rodzaj bieżni pod biurko

  Jeśli nie masz specjalnego biurka przeznaczonego do pracy w pozycji stojącej, zaopatrz się w nie przed zakupem bieżni. Biurko do pracy przy bieżni musi być wyższe niż te, z którego korzystasz, siedząc. Na rynku znajdziesz także biurka z regulowaną wysokością. Warto rozważyć także zakup bieżni z biurkiem – gotowego zestawu do spacerowania przy pracy, bądź bieżni wyposażonej w wygodną podstawkę pod laptopa.

  Maksymalna prędkość

  Zastanów się, w jaki sposób będziesz korzystać ze swojej bieżni. Czy planujesz tylko spokojne spacery, czy może i solidne treningi po pracy? Jeśli chcesz nie tylko zadbać o dawkę ruchu w pracy, ale także jogging poza nią, warto wybrać urządzenie oferujące jak najwyższe parametry prędkości i wytrzymałości na przeciążenia.

  Głośność pracy

  Bieżnia pod biurko powinna być jak najcichsza po to, by nie rozpraszać ciebie i osób pracujących w twoim towarzystwie.

  Rozmiar i składanie

  Dobrze, jeśli bieżnia do biurka będzie się pod nim bez problemu mieścić – dzięki temu z łatwością schowasz ją po zakończeniu pracy. Wybierz kompaktowy model z możliwością składania.

  Polecane bieżnie pod biurko

  Jaka bieżnia do biurka sprawdzi się najlepiej? Oto kompaktowe modele bieżni, które możesz trzymać pod biurkiem i z których możesz korzystać, gdy najdzie cię ochota na mały spacer. Sprawdź!

  1. Klarfit Workspace Go Light

  To wygodna bieżnia kompatybilna z wysokimi biurkami, pozwalająca łączyć pracę z aktywnością fizyczną. Urządzenie oferuje prędkość w zakresie 0,8–6 km/h, dzięki czemu skorzystasz zarówno z opcji spokojnego spaceru, jak i truchtu. Antypoślizgowa powierzchnia dba o bezpieczeństwo podczas pracy. Tę bieżnię obsłużysz za pomocą zdalnego pilota.

  2. HMS Treadmill Desk For Loop12 STB12

  Jeśli wraz z bieżnią nie chcesz stosować dopasowanego biurka, dobrym rozwiązaniem okaże się model z podstawką pod laptopa. Ta bieżnia pozwoli ci na wygodne podłączenie wszystkich niezbędnych urządzeń, a nawet ustawienie kubka z kawą. Sprzęt pozwala na osiągnięcie prędkości do 6 km/h.

  3. HMS Loop06

  Lekka i bardzo kompaktowa bieżnia doskonale sprawdzi się w użytku domowym. Bez problemu zmieścisz ją pod biurkiem, dlatego w dowolnej chwili możesz wstać z krzesła, by pospacerować. Zakres prędkości wynosi 1–6 km/h.

  4. Zipro Lite

  Jeśli szukasz bieżni, która pozwoli ci na zdrowy ruch podczas pracy i trening poza nią, Zipro Lite to właściwy wybór. Bieżnia jest bardzo kompaktowa – po złożeniu schowasz ją w dowolnym miejscu. Oferuje prędkość w zakresie 1-6 km/h oraz opcję monitorowania efektów.

  5. Kingsmith Walking Pad R1 Pro

  To kolejna bieżnia, która sprawdzi się nie tylko przy biurku, ale i po godzinach. Pobiegniesz na niej z prędkością nawet 10 km/h! Dodatkowo jest składana i niewielka oraz zintegrowana z dopasowaną aplikacją mobilną.

  Bieżnia do biurka – podsumowanie

  Jeśli czujesz, że siedzący tryb pracy ci doskwiera, warto rozważyć zakup bieżni do biurka. To urządzenie pozwoli ci zachować dobre samopoczucie i formę, a także przyczyni się do zapobiegania wielu groźnym dolegliwościom.
  Zdjęcie: Evanto
  Autor: Joanna Plech