Data publikacji:

Jaka pompa ciepła do domu 200 m2? Jak obliczyć potrzebną moc?

Pompy ciepła są interesującą alternatywą dla wielu popularnych systemów ogrzewania domu. Urządzenia te są coraz częściej wybierane również w Polsce ze względu na względnie niskie koszty eksploatacji oraz niski ślad węglowy. Podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie pompy nie jest oczywiście łatwe, ponieważ musimy znaleźć model z parametrami odpowiadającym naszym potrzebom. Podpowiadamy zatem, jak obliczamy moc pompy, a także jak dostosować ją do domu o powierzchni do 200 m2.
jaka pompa ciepła do domu 200m2

Pompa ciepła – jak działa?

Zastanawiasz się, czy wykorzystać ogrzewanie gazem czy pompą ciepła? Na początek warto wyjaśnić, na jakiej zasadzie działa pompa ciepła. Choć urządzenie zostało opracowane w XIX wieku, ze względu na ograniczenia technologiczne nie było w stanie znaleźć praktycznego zastosowanie. Zmieniło się to dopiero w połowie ubiegłego stulecia. 
Pompa ciepła działa podobnie jak klasyczne kotły i piece c.o. – podgrzewa wodę, która trafia następnie do kranu lub grzejników. Do poprawnego działania nie wymaga ona jednak płynnego lub stałego paliwa, bowiem niezbędne do jej działania ciepło jest pobierane z trzech różnych źródeł. W zależności od typu urządzenia może być to powietrze atmosferyczne, grunt lub woda. 
Do funkcjonowania pompa wymaga również stałego dostępu do energii elektrycznej napędzającej sprężarkę pompującą specjalny czynnik chłodniczy pod wysokim ciśnieniem w układzie zamkniętym. Mechanizm jest tu zbliżony do tego, którego używa się w lodówkach i zamrażarkach. 
Pompa stara się pobrać jak najwięcej ciepła z otoczenia, co pozwala jej w maksymalny sposób podgrzać czynnik. Preparat podróżuje następnie do wymiennika, gdzie ulega wychłodzeniu po przekazaniu większości zebranej przez siebie energii wodzie, która trafia następnie do grzejników.
Instalacja pomp ciepła nie należy do tanich, ale wysokie nakłady, jakie poniesiemy, mają szansę zwrócić się w dłuższej perspektywie czasu, bowiem urządzenie będzie służyć zazwyczaj bardzo niezawodnie przez wiele lat. Dla wielu ogromną zaletą jest też to, że minimalnie wpływa ona na środowisko naturalne, gdyż działając, nie spala ona paliwa, przez co nie wprowadza do atmosfery dużych ilości dwutlenku węgla i szkodliwych związków siarki.

Jak obliczyć potrzebną moc pompy?

Aby skutecznie zapewnić odpowiednią ilość ciepła budynkowi, pompa musi mieć odpowiednio wysoką moc. Ze względu na duży koszt zakupu i instalacji maszynę zawsze dobieramy po konsultacjach ze specjalistą.
Dobór mocy pompy jest uzależniony od dwóch podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest powierzchnia ogrzewanego domu. Druga kwestia to jego zapotrzebowanie energetyczne, które obliczane jest przez ekspertów, biorąc pod uwagę stopień izolacji budynku (okna, drzwi, ocieplenie, użyte materiały budowlane) i jego położenie geograficzne (lokalny klimat, orientacja na osi wschód-zachód i północ-południe).

Jaka pompa ciepła do domu 200 m2?

Optymalną moc pompy możemy obliczyć w przybliżeniu, mnożąc powierzchnię budynku przez jego zapotrzebowanie energetyczne. Przyjmuje się, że w przypadku dobrze zaizolowanego nowego domu jednorodzinnego wynosi ono 40–60 W na m2. Oznacza to, że w domu 200 m2 powinniśmy zdecydować się na urządzenia powietrzne o mocy w zakresie 10–16 kW. W przypadku starszych budynków, które nie zostały zmodernizowane (wymiana stolarki okiennej i drzwi, dodatkowe ocieplenie ścian oraz dachu), zaleca się pompy o mocy na poziomie 24 kW
Zdjęcie: Envato Elements