Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem podczas wakacyjnego wyjazdu?

Walizka spakowana, a bilet na samolot trzymasz już w garści? Nie tak szybko! Zanim ruszysz w wymarzoną podróż, zabezpiecz dom przed włamaniem. Istnieje kilka sprawdzonych trików, dzięki którym zmniejszysz ryzyko kradzieży. Jeśli nie chcesz martwić się o swój domowy dobytek, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Sposoby na zabezpieczenie domu przed włamaniem

Wedle statystyk udostępnianych przez Policję w ostatnich latach liczba włamań do domów to ponad 60 tysięcy zdarzeń rocznie. I chociaż z roku na rok dochodzi do tego coraz rzadziej, nie warto bagatelizować ryzyka. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, postaraj się solidnie ochronić swój dom oraz posesję.

  1. Domowy monitoring i czujniki
  2. Czasowe włączniki światła
  3. Rygle i zamki do rolet
  4. Oświetlenie działki i porządek w ogrodzie
  5. Informacja dla sąsiada
  6. Ostrożna aktywność w mediach społecznościowych

Domowy monitoring i czujniki

Najbardziej newralgiczne punkty, przez które złodzieje mogą dostać się do wnętrza twojego domu, to okna. Włamywacze radzą sobie z nimi na różne sposoby, jednak najczęściej dochodzi do wyważenia skrzydła. Dlatego właśnie warto zamontować w swoim domu czujniki ruchu. Specjalne modele zakładane przy oknach zareagują w wypadku otwarcia lub wyważenia okna i uruchomią system alarmowy. Podobne czujniki dobrze jest zainstalować również w drzwiach wejściowych. Nowoczesne urządzenia tego typu nie wymagają skomplikowanego montażu i osadzania okablowania w ścianach, dlatego nie musisz się obawiać miejscowego skuwania tynków.

Kolejny element to kamery monitoringu domowego znajdujące się na zewnątrz. Ich montaż na fasadzie domu oraz w innych miejscach działki może skutecznie ostudzić zapał potencjalnego złodzieja. Wielu użytkowników zamiast droższych i funkcjonalnych kamer stosuje ich atrapy.

Czasowe włączniki światła

Domowy monitoring i zabezpieczenie newralgicznych miejsc to dopiero początek twoich przygotowań do wyjazdu. Dobrym rozwiązaniem są czasowe włączniki światła. Możesz je zamontować w kilku pomieszczeniach ustawić różne tryby pracy. Urządzenie włączy światło i po pewnym czasie je wyłączy. Taki trik da wrażenie, że w domu ktoś przebywa, co z kolei może skutecznie zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Podobnie warto zaprogramować system sterowania roletami, jeśli w twoim domu są one podnoszone za pomocą elektroniki. Ich czasowe unoszenie i zamykanie da podobny efekt jak włączanie i wyłączanie światła.

Rygle i zamki do rolet

To pytanie, które często zadają sobie właściciele domów jednorodzinnych – opuszczać przed wyjazdem rolety czy nie? Z jednej strony zasłonięte okna są wyraźnym sygnałem, że w domu nikogo nie ma, a to z kolei może rodzić ryzyko włamania. Z drugiej strony rolety stanowią zabezpieczenie przed włamaniem. Zwłaszcza jeśli postawisz na dodatkowe rygle i zamki. Urządzenia tego typu blokują rolety i uniemożliwiają ich podniesienie, dlatego mogą być świetną wskazówką w odpowiedzi na zagwozdkę, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem.

Oświetlenie działki i porządek w ogrodzie

Warto zadbać również o odpowiednie oświetlenie działki. Jeśli na twojej posesji nie będzie dużych i nieoświetlonych zakamarków, które mogłyby ułatwić złodziejom poruszanie się po terenie, zmniejszysz ryzyko włamania. Dobrym patentem jest oświetlenie uruchamiające się pod wpływem ruchu lub wyposażone w czujnik zmierzchu. Dzięki temu lampy zapalą się automatycznie, gdy zapadnie noc, albo wtedy, gdy czujniki wykryją na działce ruch. To może być również potencjalnym sygnałem dla sąsiadów do wzmożonej czujności.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na wygląd swojej posesji. Jeśli twój ogród gęsto porastają rośliny i zasłaniają np. częściowo okna, to może sprawić, że włamywacze pozostaną niezauważeni przez sąsiadów. Poczucie prywatności na własnej posesji to jedno, ale jeśli w grę wchodzi również bezpieczeństwo twojego domu, warto nieco przyciąć roślinność przynajmniej w pobliżu okien.

Zanim wyjedziesz, uprzątnij również swoją działkę. Nie pozostawiaj w widocznych miejscach rowerów, sprzętu ogrodniczego czy innych wartościowych rzeczy. Zamknij je w bezpiecznych miejscach, ponieważ mogłyby stać się wabikiem dla złodziei.

Dobry sąsiad to prawdziwy skarb

Wiele osób bagatelizuje tę kwestię, ale nie ma lepszego sposobu na zabezpieczenie się przed włamaniem niż czujny sąsiad. Zanim wyjdziesz na urlop, porozmawiaj z mieszkańcami sąsiedniego domu. Poinformuj ich o swoich planach, o tym, czy w trakcie wyjazdu spodziewasz się jakichkolwiek dostaw lub innych wizyt obcych ludzi na twojej działce. Warto również zostawić sąsiadom klucz do domu i poprosić o kilka kontrolnych wizyt podczas twojej nieobecności.

Uważaj na swoją aktywność w mediach społecznościowych

Na koniec warto też zwrócić uwagę na to, co publikujesz na swoich profilach w mediach społecznościowych. Zdjęcie wraz z informacją o wyjeździe może zostać wyświetlone przez postronne osoby, jeśli nie dopilnujesz ustawień prywatności w tych portalach. Nie chcesz chyba, aby jedno niewinne zdjęcie na Facebooku stało się zaproszeniem dla złodziei?

Przeczytaj również: Tani aparat na wakacje - jaki wybrać?

O bezpieczeństwie swojego domu i zgromadzonego w nim mienia warto myśleć przez cały czas. Dlatego jeśli planujesz remont lub jesteś na etapie wykańczania swojego nowego gniazdka, warto pomyśleć o certyfikowanych drzwiach i oknach antywłamaniowych. Chociaż nie stanowią one pełnej ochrony przed włamaniem, mogą wydłużyć czas, jaki włamywacz spędzi na dostawaniu się do środka, a to z kolei zwiększy szanse na skuteczną reakcję np. firmy ochroniarskiej. Zadbaj też o solidny system domowego monitoringu i czujników ruchu przygotowany przez profesjonalną ekipę.