Data publikacji:

Jaka kamera do monitoringu podwórka? Dobra kamera do monitoringu w nocy i w dzień

Dobra kamera do monitoringu podwórka to najlepszy sposób na zabezpieczenie posesji przed wizytą nieproszonych gości. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie dobre kamery są warte zainteresowania.
jaka kamera do monitoringu podwórka

Jakie kamery do monitoringu posesji będą najlepszym wyborem?

Tak naprawdę od lat na rynku dominują kamery IP, które są najlepszym wyborem zarówno do monitoringu prywatnej posesji, czy firmy. Tego typu urządzenia wykorzystują protokół internetowy, aby bezprzewodowo połączyć się z serwerem i przesyłać na niego obraz. Dzięki temu możesz uzyskać podgląd z praktycznie dowolnego miejsca na ziemi.
Warunkiem jest posiadanie dedykowanej aplikacji, a także dostęp do internetu. Kamery IP mogą łączyć się z siecią bezprzewodowo za pośrednictwem WiFi lub przewodowo kablem Ethernet. Druga opcja jest lepszym wyborem jeżeli zależy Ci na stabilnym połączeniu. Zobacz, jak podłączyć kamerę WiFi z telefonem, aby móc korzystać z podglądu na ekranie smartfona.
Kamery IP mają własny adres IP i mogą współpracować z dowolnym urządzeniem mobilnym. Ich ogromnym plusem jest prosta konfiguracja, która zajmuje nie więcej niż kilka minut. Warto dodać, że nagrania mogą być zapisywane w chmurze, ale również na karcie SD. Rozwiązanie w chmurze jest o tyle lepsze, że w przypadku uszkodzenia kamery do monitoringu, obraz jest zachowany praktycznie do ostatniej sekundy działania.
Kamery IP występują w kilku wersjach. Dobra kamera do monitoringu podwórka może być tubowa, obrotowa, naścienna lub kopułkowa. Wybór jest uzależniony od danego budynku i możliwości montażu. Jednak najlepiej sprawdzają się kamery podwórkowe tubowe, obrotowe oraz naścienne.
Montaż kamer na zewnątrz możesz wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług firmy zewnętrznej.

Przydatne funkcje jakie mają kamery do monitoringu podwórka

Sztuczna inteligencja pojawiła się również w kamerach IP, a to wpłynęło na ulepszenie ważnych funkcji. Jedną z najważniejszych opcji jest śledzenie ruchu. W obrotowych kamerach podwórkowych, gdy osoba zostanie wykryta jest śledzona przez całą drogę. Ale to nie wszystko, bo nowoczesne urządzenia są w stanie rozpoznawać właściciela posesji. Zdarza się, że to rozwiązanie nie działa idealnie, ale ogólnie jest ono bardzo przydatne.
W dobrej kamerze do monitoringu zewnętrznego powinno znaleźć się zaawansowane wykrywanie ruchu. Zdarza się, że na podwórku pojawiają się nie tylko ludzie, ale również samochody, czy zwierzęta. Gdy tylko ruch zostanie zarejestrowany, ty otrzymasz powiadomienie bezpośrednio na swoim telefonie.
Niezwykle ważne jest wybranie takiego zestawu kamer, który będzie miał czytelną i intuicyjną aplikację. W innym wypadku przeglądanie zapisanych materiałów będzie uciążliwe, a w takich momentach łatwo przegapić ważne momenty. Przed zakupem sprawdź, jak prezentuje się dedykowana aplikacja oraz jakie ma opinie w sklepie Play lub AppStore.

Kamera do monitoringu podwórka - na te elementy musisz zwrócić uwagę

Masz przed sobą montaż monitoringu, ale nie wiesz, jakie parametry kamery są najważniejsze? Wybierając kamery podwórkowe, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, jaką rozdzielczością dysponują. Absolutnym standardem jest tutaj rozdzielczość Full HD 1920x1080 px. Jeśli jednak zależy Ci na większej szczegółowości, to warto rozważyć zakup kamery z wyższą rozdzielczością 2560x1440 px. To sprawia, że będziesz w stanie dostrzec najdrobniejsze szczegóły, które czasami sprawdzają się przy rozpoznaniu złodzieja. 
Sprawdź również, jakim kątem widzenia dysponuje obiektyw. Im wyższa wartość, tym szersze pole widzenia będzie on w stanie objąć. Zwykle są to wartości od 120 stopni nawet do 180 stopni! W specyfikacji powinna znaleźć się informacja o tym jakim światłem dysponuje obiektyw. Im jaśniejsze, tym więcej światła będzie mogło wpaść do matrycy, co wpłynie na lepszą jakość podczas rejestrowania obrazu w słabych warunkach oświetleniowych. Za dobre parametry należy uznać światło f/1.8, f/1.9 a także f/2.1.
Bardzo ważna jest również obudowa, która powinna być odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zwykle jest ona zabezpieczona zgodnie ze standardem IP68 lub IPX5 lub IP69. Taki certyfikat potwierdza, że mamy do czynienia z solidnym urządzeniem, które będzie działało każdego dnia bez względu na pogodę.

Co musi posiadać dobra kamera do monitoringu w nocy?

Jaka kamera do monitoringu podwórka nocą? Nocny monitoring podwórka jest kluczowy, dlatego kamera IP powinna być wyposażona w zestaw diod podczerwieni. Zasięg takiej kamery jest głównie uzależniony od mocy zastosowanych diod LEd, a także długości światła podczerwonego. Warto również spojrzeć na to, ile diod LED ma dana kamera. Im więcej, tym lepsza jakość obrazu nocnego.
Niektóre modele mają dodatkowo filtr podczerwieni ICR, który pozwala uzyskać naturalne barwy a nie czarno-biały obraz jak ma to miejsce w standardowych modelach. Warto wiedzieć, że obraz nie zawsze będzie idealny, co głównie wynika z warunków pogodowych jakie panują na zewnątrz. Na pewno warto zainwestować w kamerę z tą funkcją, ponieważ jest ona niezbędna do zabezpieczenia posesji przed złodziejami. Włączone diody LED będą także sygnałem dla złodzieja, że kamera jest sprawna, a nie stanowi tylko atrapy do odstraszenia.

Ile kosztuje dobra kamera do nagrywania w nocy?

Ceny kamer do monitoringu są bardzo zróżnicowane i zaczynają się już od około 150 złotych. Lepsze modele z wyraźniejszym obrazem i rozbudowanym trybem nocnym są wycenione na kwotę około 500 złotych. Droższe modele są już dedykowane dla najbardziej wymagających użytkowników, którym zależy na perfekcyjnej jakości obrazu i dodatkowych funkcjach ułatwiających rozpoznawanie nieproszonych gości. Warto dodać, że kamery IP są znacznie tańsze niż systemy monitoringu. Już za około 1000-1500 złotych można stworzyć kompletny system kamer do zabezpieczenia podwórka.

Dobre kamery do monitoringu podwórka

Imou Cruiser SE 4MP Kamera IP

Solidna kamera IP do monitoringu domu i podwórka. Obiektyw urządzenia wyposażony jest w sensor 4 Mpix i rejestruje obraz w rozdzielczości 1080p, zapisane pliki przechowywane są na karcie pamięci. Zakres rotacji obiektywu w poziomie to 355 stopni, a w pionie 90 stopni.
Sprzęt wyposażony jest w reflektor, a także czujnik ruchu, posiada także cztery tryby pracy w nocy, oferując obraz w czerni i bieli lub w kolorze. Model jest odporny na działanie kurzu i wody, ponieważ może pochwalić się certyfikatem IP66. Wykrywając intruzów, kamera może wysłać nam automatyczne powiadomienie na smartfon.
Przewodowa kamera (w zestawie kabel 100 metrów) do monitoringu podwórka z wbudowanym mikrofonem, nadaje się do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Obiektyw rejestruje obraz w rozdzielczości 2560 na 1960 pikseli. W nocy jest w stanie uchwycić obiekty poruszające się w maksymalnej odległości 30 metrów. Kąty widzenia urządzenia to 80 stopni w poziomie oraz 42 stopnie w pionie.
Model jest wyposażony w czujnik ruchu i współpracuje z najpopularniejszymi systemami inteligentnego domu. Jego wodoszczelność zapewnia certyfikat IP66, a dodatkowym atutem jest wysoka odporność na niskie i wysokie temperatury.
Kamera zewnętrzna do monitoringu podwórka, rejestrująca obraz w rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli z funkcją ośmiokrotnego powiększenia. Producent zapewnia, że obiektyw radzi sobie świetnie w warunkach nocnych, oferując zapis wideo w pełnym kolorze.
W standardzie znalazł się też czujnik ruchu z alarmem dźwiękowym i świetlnym, wraz z wysyłaniem powiadomień na smartfon lub tablet. Model jest w pełni kompatybilny z Asystentem Google oraz Amazon Alexa. Do sieci podłączymy go za pomocą kabla Ethernet lub Wi-Fi.
Zewnętrzna kamera z łącznością Wi-Fi lub Ethernet, nagrywająca obraz w rozdzielczości 2304 na 1296 punktów. Urządzenia ma wbudowany mikrofon oraz głośnik. W trybie pracy nocnej sprzęt wykrywa obiekty znajdujące się w odległości do 30 metrów. Dzięki czujnikowi ruchu możemy być spokojni, że zostaniemy poinformowani o nieproszonych gościach w ogrodzie. Intruzów odstraszy dodatkowo alarm świetlny i dźwiękowy.

Overmax Camspot 4.7

Niedroga kamera IP dysponuje przede wszystkim rozdzielczością Full HD i szerokokątnym obiektywem o kącie widzenia 75 stopni. Obudowa jest odporna na warunki atmosferyczne zgodnie z certyfikatem IP66. To dobra kamera do monitoringu w nocy. Tryb nocny działa we współpracy z 36 diodami IR, co przekłada się na bardzo dobry obraz. Urządzenie dodatkowo ma zaawansowany system wykrywania ruchu.

FAQ: Jaka kamera do monitoringu - najczęściej zadawane pytania

Czy można montować kamery na podwórku?
Monitoring podwórka jest w pełni legalny, ponieważ nie ma przepisów prawa, które jednoznacznie by tego zakazywały. RODO nie obowiązuje w momencie, gdy system kamer obejmuje wyłącznie teren własnej posesji. Jeśli zasięg kamery wykracza poza nią, wówczas osoby nagrywane mogą mieć roszczenia prawne do właściciela monitoringu.

Czy kamera zewnętrzna może działać bez internetu?
Zewnętrzne kamery IP wymagają połączenia z internetem, jeżeli chcesz mieć dostęp do obrazu z urządzenia mobilnego. W przypadku gdy połączenie zostanie zerwane, kamera będzie nagrywać materiał na kartę SD. Warto wtedy zakupić większą pojemność 128 GB lub 256 GB, aby mieć pewność, że materiał został zarejestrowany.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery podwórkowej?
Warto wybierać kamery Full HD lub 4K, gwarantujące najlepszą jakość obrazu. Spójrz także na to, jaki jest kąt widzenia obiektywu, a także jakimi funkcjami dysponuje dana kamera. Niezwykle przydatne jest wykrywanie ruchu, a także tryb nocny.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.