Data publikacji:

Jaki okap tuba wybrać? Zalety i wady nowoczesnego okapu

Okap tuba to niezwykle stylowy i funkcjonalny dodatek do nowoczesnej kuchni. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów, a także jakie okapy typu tuba są godne uwagi. Sprawdź nasze propozycje!
jaki okap tuba

Dlaczego warto wybrać okap typu tuba?

Jaki okap kuchenny warto wybrać? Okapy typu tuba nazywane są inaczej wyspowymi. Charakteryzuje je owalny lub eliptyczny kształt, który wyglądem nawiązuje do nowoczesnych lamp. To doskonała propozycja dla osób, które chcą wzbogacić swoją kuchnię nie tylko o funkcjonalny, ale również bardzo elegancki okap. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzają się w różnych typach kuchni, choć najbardziej spisują się w meblach przeznaczonych do zabudowy.
Montaż takiego urządzenia nie różni się zbytnio od standardowych modeli, choć przed zakupem warto wymierzyć dostępną przestrzeń i sprawdzić, czy okap się zmieści. Musisz pamiętać o tym, że taki okap musi być umieszczony nad płytą grzewczą w odległości minumum 70 cm.

Wady i zalety okapów typu tuba

W pierwszej kolejności warto opowiedzieć o zaletach okapów wyspowych, których nie brakuje. Przede wszystkim ich największym atutem jest nowoczesny wygląd. Zestawienie takiego urządzenia z meblami kuchennymi nie stanowi większego problemu. Osoby mające wyspę w kuchni na pewno zdecydują się na tubę, ponieważ świetnie taki sprzęt dopasowuje się do pomieszczenia i jednocześnie zapewnia dobre odprowadzanie pary podczas gotowania.
Specyfikacja okapu wyspowego jest bardzo dobra i w porównaniu do standardowych modeli jego wydajność jest trochę większa. Oczywiście zależy to od konkretnego modelu, ale większość osiąga naprawdę dobre wyniki. Ponadto mamy możliwość pracy w trybie pochłaniacza lub wyciągu, dlatego jeśli nie masz dostępu do wejścia kominowego, to nadal możesz z takiego urządzenia korzystać.
Tak naprawdę okap typu tuba ma dwie zasadnicze wady. Pierwsza to spore rozmiary, które praktycznie uniemożliwiają montaż w małych kuchniach. Tutaj nadal niezawodny jest okap podszafkowy. Drugą wadą jest natomiast cena znacznie przewyższająca standardowe modele. Za dobry okap wyspowy będziesz musiał zapłacić nawet 2-2,5 tys. złotych, co nie jest małą kwotą. Najtańsze modele zaczynają się od około 1200-1300 złotych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze okapu typu tuba?

W pierwszej kolejności sprawdź jakimi wymiarami dysponuje dany okap. Większość modeli wyspowych osiąga podobne rozmiary, ale warto na to spojrzeć, aby mieć pewność, że wybrane urządzenie na pewno będzie pasowało do Twojego pomieszczenia. Jednym z najważniejszych parametrów każdego okapu jest jego wydajność i nie inaczej jest w tym przypadku. Wydajność jest określana w metrach sześciennych na godzinę. W tańszych modelach przeciętna wydajność wynosi 300 m3/h, natomiast topowe modele są nawet dwukrotnie wydajniejsze. Lepsza zdolność do pochłaniania pary sprawdzi się szczególnie u osób, które dużo gotują.
Dla domowników z pewnością ważny będzie poziom hałasu, jaki okap wyspowy osiąga. Spoglądając na specyfikację, musisz zwrócić uwagę na to, jaki hałas generuje okap przy konkretnym ustawieniu prędkości wentylatora. Na niskich trybach zwykle są to wartości nieprzekraczające 50 dB. Przy pełnej mocy hałas może zwiększyć się nawet do 70 dB. Im niższa wartość przy maksymalnej mocy, tym lepiej, ponieważ okap nie będzie uciążliwy podczas korzystania. Czasami lepiej dopłacić do cichego okapu, aby cieszyć się ciszą podczas przygotowywania posiłków.
Liczba prędkości pracy to kolejny z elementów o którym nie można zapomnieć. Standardowo są to trzy stopnie, ale w droższych modelach regulacja może obejmować 5 lub nawet 7 trybów pracy. Im więcej, tym łatwiej będzie Ci dopasować działanie urządzenia do tego co w danym momencie gotujesz i jak dużo pary jest wytwarzane.
Każdy dobry okap wyspowy powinien być wyposażony w komplet oświetlenia LED. Pełni ono rolę nie tylko estetyczną, ale wieczorami dobrze oświetla płytę grzewczą i pozwala na komfortową pracę.

Polecane okapy typu tuba

Maan Tuba Elba WPB731

To jeden z tańszych okapów typu tuba, który jest dostępny za mniej niż 1000 złotych. Urządzenie charakteryzuje się wydajnością na poziomie 300 m3/h, co jest wynikiem przyzwoitym patrząc na jego cenę. Ponadto, generowany hałas waha się od 47 do 61 dB, co także nie jest najgorszym wynikiem. Całość dopełnia oświetlenie LED i czarny połyskujący kolor. Dobrze zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że jest to jeden z ciekawszych modeli na rynku.

Ciarko Design Monogram

Ten okap jest z kolei jednym z droższych na rynku i dedykowanych dla naprawdę wymagających użytkowników. Bardzo dobra wydajność 630 m3/h sprawi, że urządzenie poradzi sobie nawet przy bardzo intensywnym gotowaniu. Dodatkowo mamy głośność minimalną na poziomie 40 dB i maksymalną sięgającą 62-69 dB.
Intuicyjne sterowanie gestami to nowoczesny i wygodny sposób. Okap na tle konkurentów wyróżnia się estetycznym wyglądem i warstwą odporną na odciski palców. Producent przy projektowaniu nie poszedł na żadne kompromisy, dlatego otrzymujemy sprzęt klasy premium.

AMICA OWC4441BO

Ten okap wyspowy jest dostępny w niezłej cenie i na pewno swoją specyfikacją zachęci niejedną osobę do zakupu. Wydajność maksymalna wynosi aż 700 m3/h, a samo urządzenie może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Maksymalny hałas generowany przez ten model nie przekracza 69 dB, a całość dopełnia eleganckie oświetlenie LED. Tak naprawdę ten okap ma wszystko, czego potrzebuje przeciętny użytkownik. Warto się nim zainteresować!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.