Data modyfikacji:

Jaki cichy okap kuchenny wybrać? Zobacz okapy o niskiej głośności

Cichy okap kuchenny to marzenie większości osób, które rezygnują z korzystania z okapu na co dzień z powodu generowanego przez niego uciążliwego hałasu. Dzisiaj omówimy pożądane parametry, podpowiemy, na co zwracać uwagę, wybierając idealne urządzenie oraz podsuniemy co najmniej kilka przykładowych, cichych okapów kuchennych takich jak Toflesz OK-6 Finezja 90 czy Globalo Kasperio 60.2. Dowiedz się, jaki najcichszy okap podszafkowy wybrać.
cichy okap kuchenny

Jak wybrać cichy okap kuchenny?

Jaki okap do kuchni wybrać? Zbyt głośny okap kuchenny będzie sprawiał, że niechętnie będziemy z niego korzystać. Wówczas posiadanie takiego urządzenia całkowicie mija się z celem. Niestety duża część okapów jest dość głośna, co utrudnia komfortowe gotowanie czy prowadzenie w tym czasie rozmów z drugą osobą. Okap kuchenny cichy nie powinien generować hałasu większego niż 50 dB na najniższym biegu. Oczywiście jednak im mniej decybeli, tym lepiej i tym ciszej będzie pracować urządzenie.
Oprócz głośności, wybierając cichy okap podszafkowy, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wydajność, klasę energetyczną czy obecność wybranych filtrów. Najlepsze okapy mogą przefiltrować powietrze w danym pomieszczeniu nawet 5 lub 6 razy w ciągu godziny. W zakresie filtrów do wyboru mamy te metalowe, flizelinowe i z włóknem węglowym. Szczególnie te pierwsze należy myć przynajmniej raz w miesiącu. Pozostałe przeważnie wymieniamy.

Rodzaje okapów do kuchni

Żeby wybrać najcichszy okap podszafkowy lub dowolny inny, trzeba wiedzieć, jakie możliwości istnieją w tym zakresie. Wyróżniamy następujące rodzaje tych urządzeń:
 • okap podszafkowy cichy – stosowany tam, gdzie znajduje się zabudowa kuchenna. Montujemy go na dolnej krawędzi górnej szafki zawieszonej w kuchni. To jeden z najchętniej wybieranych rodzajów okapów;
 • okap teleskopowy – to urządzenie, które posiada wysuwany blat chłonny. Montowane jest w dole szafek kuchennych, znajdujących się nad płytą grzewczą lub palnikami;
 • kominowy – to rodzaj okapów przyściennych, które montujemy nad kuchnią. Cechuje je widoczność komina, który odprowadza zapachy i parę wodną do wentylacji;
 • wyspowy – montujemy go nad wyspami kuchennymi. Cechuje się ogromną mocą zasysania powietrza i bardzo dobrze radzi sobie nawet w profesjonalnych kuchniach. Do tego okap nad wyspę jest bardzo elegancki i nie zaburza estetyki pomieszczenia.
 • Najbardziej popularnym wyborem jest okap podszafkowy 60 cm cichy. Dlaczego akurat 60 cm? Wynika to głównie z najczęściej stosowanych wymiarów szafek oraz sprzętu AGD w kuchniach. Jeżeli jednak dysponujesz o wiele szerszą płytą, okap kuchenny 60 cm cichy okaże się niewystarczający. Wówczas trzeba dobrać odpowiednio większe urządzenie. Dość często poszukiwany jest również okap kuchenny kominowy 60 cm cichy – to dobry wybór raczej do większych kuchni, gdzie charakterystyczny „komin” nie pomniejszy optycznie przestrzeni.

  Cichy okap kuchenny – nasze propozycje produktów

  Toflesz OK-3 Classic Plus 60

  To propozycja, która otrzymała klasę energetyczną D, jednak oferuje głośność na poziomie 30 dB, co jednocześnie czyni ją najcichszym okapem na rynku. Wydajność tego urządzenia to 500 m3/h. Można je znaleźć w bardzo dobrej cenie, nieprzekraczającej 600 złotych. Wykonany jest ze szczotkowanej stali nierdzewnej, na której nie pozostają odciski palców.

  Toflesz OK-6 Finezja 90

  To szerszy model od poprzednika, którego głośność plasuje się na dokładnie tym samym poziomie. Wykonany ze szkła i stali, zachwyca nowoczesnym designem. W zestawie znajdziemy filtr aluminiowy, ale producent oferuje również filtry węglowe. Oprócz tego wyposażony jest w timer, oświetlenie LED oraz sterowanie dotykowe z wyświetlaczem.

  Globalo Seletio 60.1

  To propozycja o klasie energetycznej B, głośności 45 dB i wydajności 580 m3/h. Ma obudowę z eleganckiego szkła hartowanego i prezentuje się nienagannie. Działa w trybie pochłaniacza i wyciągu. Można używać w nim jednocześnie filtra węglowego i aluminiowego. Ma 3 stopnie prędkości oraz wbudowane oświetlenie LED.

  Globalo Nidaro 90.4

  To cichy okap przyścienny o estetycznym, nowoczesnym wyglądzie. Jego wydajność sięga 564 m3/h, zatem świetnie sprawdzi się w kuchniach intensywnie eksploatowanych, a nawet profesjonalnych. Urządzenie generuje tylko 56 dB, co bywa porównywalne do rozmowy. Jego klasa energetyczna to B. Dostępny w wersji białej, czarno-szarej i szarej.

  Sento Insida 60

  Sento Insida to praktyczny okap podszafkowy cichy, który na pierwszym biegu generuje hałas na poziomie zaledwie 42 dB. Posiada klasę energetyczną A, ładny design i standardowe 60 cm szerokości. Działa na pilota, ale można sterować nim też z wyświetlacza. Na pierwszym biegu jego wydajność to 221 m3/h, natomiast na czwartym (najmocniejszym) – 742 m3/h.

  Globalo Kasperio 60.2

  To okap podszafkowy teleskopowy cichy o wydajności do 315 m3/h. W najniższym biegu generuje hałas na poziomie 49 dB, natomiast na najwyższym dochodzi on do 63 dB, co i tak stanowi świetny wynik. Jego klasa energetyczna to C. Ma ładny design i został wykończony szkłem.
  Sterujemy nim w sposób mechaniczny. Ma wbudowane oświetlenie LED i kompaktowe wymiary. Fabrycznie dołączony jest do niego filtr aluminiowy, wymagający czyszczenia, ale istnieje możliwość dokupienia filtra węglowego.

  Electrolux LFG716W

  Klasa energetyczna tego produktu to A, natomiast jego wydajność to 580 m3/h. Ma oświetlenie LED i generuje hałas na najniższym poziomie około 54 dB, a na najwyższym – 67 dB. Działa zarówno pochłaniając, jak i wyciągając zapachy oraz parę wodną. Kupując go, dostajemy możliwość, oprócz sterowania ręcznego, korzystania również z praktycznego pilota. To jednak najgłośniejsza propozycja, zamykająca niniejsze zestawienie.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!