Data modyfikacji:

Jaki okap nad wyspę wybrać? Polecane okapy wyspowe

Aranżując kuchnię, do wyboru jest mnóstwo różnego rodzaju rozwiązań. Dotyczy to nie tylko mebli, ale również niezbędnych sprzętów AGD. Wśród takich urządzeń jak lodówka, piekarnik czy płyta do gotowania znajduje się również okap. Z racji dostępnej w kuchni lub aneksie kuchennym przestrzeni zdecydować się można na model podwieszany, tradycyjny lub nowoczesny okap wyspowy, który będzie nie tylko rozwiązaniem funkcjonalnym, ale też bardzo stylowym i podkreślającym charakter wnętrza. Na co zwrócić uwagę, kupując okap kuchenny nad wyspę, by wybór okazał się trafny, spójny z przestrzenią i posłużył przez lata?
okap nad wyspę

Dlaczego okap jest urządzeniem niezbędnym w kuchni?

Okap kuchenny to urządzenie niezbędne w każdej kuchni, niezależnie od jej wielkości czy częstości gotowania. Dzięki niemu możliwe jest oczyszczanie powietrza z unoszących się podczas używania kuchni oparów i poprawa cyrkulacji powietrza w przypadku, gdy wietrzenie jest utrudnione. Okap na wyspie, podwieszany lub każdy inny jego rodzaj, skutecznie pochłania też tłuste opary, dzięki czemu nie osadzają się one na meblach i tkaninach.
Okapy kuchenne umożliwiają również pozbywanie się z pomieszczenia nadmiaru wilgoci. Dzięki temu meble pozostają w doskonałej kondycji na dłużej, a na ścianach nie pojawiają się niebezpieczne dla zdrowia i trudne do usunięcia wykwity pleśni. Dzięki cyrkulacji powietrza, jaką zapewniają okapy, meble nie żółkną, a ich okleina pozostaje w nienaruszonym stanie. Jaki okap do kuchni wybrać?

Rodzaje okapów wyspowych – okap na wyspie

Wyspy kuchenne to bardzo popularne i funkcjonalne rozwiązania aranżacyjne. Dzięki dodatkowej przestrzeni z łatwym dostępem z każdej strony zyskać można dodatkową przestrzeń roboczą, miejsce do spożywania posiłków, strefę zmywania lub gotowania. Wśród rozwiązań dedykowanych wyspom kuchennym najczęściej wybierane są opcje montowane do sufitu, które działają w podobny sposób jak urządzenia tradycyjne, instalowane przy ścianach lub pod szafkami.
Jednak można również zamontować okap na wyspie. Jest to opcja, która na czas niekorzystania z kuchni może zostać ukryta w blacie. Wówczas pod sufitem pozostaje wolna przestrzeń, a sprzęt wysuwany jest zza płyty grzewczej. To dobre rozwiązanie w minimalistycznych koncepcjach wnętrz oraz do kuchni o mniejszym metrażu lub dla osób, które pod sufitem wolałyby powiesić różnego typu dekoracje lub bukiet ziół.
Dostępne w sprzedaży okapy montowane na wyspie mają zbliżone parametry do wiszących pod sufitem. Dodatkowo mogą być wyposażone w źródło światła LED, dzięki czemu płyta grzewcza zostanie dodatkowo podświetlona. To również ciekawe i nowoczesne rozwiązanie estetyczne.

Okap wyspowy podsufitowy – na co zwrócić uwagę?

Okapy wyspowe montowane pod sufitem poza funkcjonalnością pełnią również rolę dekoracyjną. Dlatego dostępny jest szeroki wybór produktów o różnych kształtach, fakturach, kolorach czy wielkości. To zarówno tradycyjne modele, jak i pozłacane i posrebrzane tuby, które sprawdzą się w nowoczesnych, stylowych wnętrzach. Poza kwestiami wizualnymi istnieje jednak wiele aspektów, które są niezwykle ważne z praktycznego punktu widzenia.
Wybierając okap kuchenny nad wyspę, kluczowym parametrem jest jego wydajność, czyli ilość powietrza filtrowanego w ciągu godziny. Aby dopasować odpowiedni model do posiadanej kuchni, kubatura całego pomieszczenia, w którym znajduje się okap, powinna być przefiltrowana w ciągu godziny minimum 6 razy, zakładając, że sprzęt pracuje na najniższym obrocie.
Przykładowo: jeżeli powierzchnia kuchni pomnożona przez wysokość wnętrza wynosi 80 m3, wówczas wydajność okapu powinna wynosić przy najmniejszym biegu minimum 480 m3/h. Najwyższy bieg to natomiast kubatura pomnożona przez 12, czyli w tym przypadku 960 m3/h.

Wybór okapu wyspowego – co jest istotne poza wydajnością?

Podczas wyboru okapu wyspowego warto zwrócić uwagę również na ilość energii, jakiej urządzenie potrzebuje do pracy. Im większa wydajność okapu, tym więcej prądu potrzebuje. W tym względzie nie potrzebne jest kupowanie urządzenia filtrującego więcej powietrza, niż wynika to z powyższych obliczeń.
Istotny jest również poziom hałasu generowany przez okap. Każdy model posiada w tej kwestii odrębne parametry. Korzystnym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia, które podczas pracy na drugim biegu nie przekracza poziomu 50 dB.
Przed zakupem odpowiedniego okapu warto zwrócić uwagę również na rodzaj filtra znajdującego się w urządzeniu. Sprzęt może być wyposażony w filtry węglowe neutralizujące zapachy i oczyszczające powietrze oraz przeciwtłuszczowe. Dobrze jest, gdy są one wykonane z siatki. Wówczas nie trzeba ich wymieniać, a jedynie myć średnio dwa razy do roku.
Jaki okap do kuchni z salonem? Podczas wyboru okapu wyspowego istotny jest również design. Popularne i nowoczesne tuby doskonale wyglądać będą w przestrzeniach industrialnych, loftowych, skandynawskich czy glamour. W rustykalnych czy tradycyjnych pomieszczeniach można postawić na model tradycyjny lub zawieszany na linkach. Okap blatowy to natomiast doskonałe rozwiązanie do wnętrz minimalistycznych.
Zdjęcie: Enavto Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!