Otwarte kuchnie połączone z pokojem lub aneksy kuchenne są popularnym rozwiązaniem stosowanym zarówno w domach, jak i mieszkaniach w blokach o bardzo różnym metrażu. W wyeliminowaniu nieprzyjemnych zapachów powstających podczas gotowania w tego typu pomieszczeniach pomagają specjalne pochłaniacze. Z artykułu dowiesz się, jaki okap do kuchni z salonem wybrać.
Jaki okap wybrać i dlaczego ma on tak duże znaczenie? Okap kuchenny, często określany też mianem pochłaniacza, ma za zadanie usuwać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powstające podczas smażenia i gotowania potraw. Urządzenie jest najczęściej umieszczone nad płytą kuchenki. Dzięki wbudowanym wentylatorom zasysa ono znad patelni i garnków dym, cząsteczki tłuszczu, parę wodą, a także wszelkie zapachy. Powietrze jest oczyszczane przy pomocy specjalnych filtrów i w zależności od budowy urządzenia, trafia z powrotem do pomieszczenia lub przekierowywane jest bezpośrednio do kanałów wentylacyjnych budynku.
Okapy zasilane są energią elektryczną i oferują co najmniej kilka trybów pracy różniących się szybkością obrotów wentylatora, która wpływa na ilość filtrowanego powietrza. Są sprzętem uniwersalnym i z powodzeniem wykorzystywane są przy każdym rodzaju kuchenek. Obecnie wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki okap do kuchni z salonem będzie najlepszy. Wiele zależy w tym wypadku od wielkości pomieszczenia/aneksu kuchennego, a także jego umeblowania i częstotliwości użytkowania.
Okapy są niezbędnym elementem każdej otwartej kuchni połączonej z salonem, ponieważ wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia generowane podczas przyrządzania posiłków rozprzestrzeniają się błyskawicznie po całym mieszkaniu i są z łatwością wchłaniane przez obicia mebli, zasłony czy dywany.
Producenci okapów oferują szeroki wybór urządzeń przeznaczonych do każdego rodzaju kuchni z salonem. Są to urządzenia na każdą kieszeń, począwszy od tanich i uniwersalnych kompaktowych modeli dla małych aneksów, po wysokiej klasy designerski sprzęt montowany nad wyspami kuchennymi, który może stanowić atrakcyjną ozdobę wnętrza. W zależności od budowy pochłaniacze do kuchni w salonie dzielimy na kilka podstawowych typów.
Najczęściej wybierany rodzaj okapu do kuchni z salonem. Urządzenia tego typu instalowane są tuż pod kuchenną szafką zamontowaną nad płytą kuchenki. Producenci stosują w tym przypadku różne rozwiązania konstrukcyjne. Jaki okap podszafkowy wybrać
Urządzenie może być dyskretnie wbudowane w mebel lub być w całości widoczne. Bez względu na wygląd modelu, wybór tego okapu pozwoli zachować nieprzerwany ciąg szafek nad kuchenką i blatem, co znacząco wpływa na estetykę wnętrza. Wadą sprzętu tego typu jest jego względnie niska wydajność oraz moc. Podczas zakupów warto więc zwrócić uwagę na te parametry.
Okapy teleskopowe to sprzęt zbliżony do modeli szafkowych. Są one montowane na ruchomej szufladzie umieszczonej pod kuchennymi meblami. Sprzęt ukryty jest więc przed wzrokiem, a jego zaletą jest przy tym to, że włącza się automatycznie po wysunięciu. Dzięki temu patentowi szybko uruchamiamy sprzęt bez używania jakichkolwiek przycisków. Cichy okap teleskopowy będzie świetnym rozwiązaniem do kuchni z salonem.
To dobre rozwiązanie dla dużych kuchni z salonem w domach jednorodzinnych. Okapy tego typu zainstalowane są bezpośrednio pod sufitem i połączone z przewodami wentylacyjnymi. Dzięki swojej konstrukcji są dyskretne i nie rzucają się w oczy. Świetnie sprawdzają się w przypadku kuchennych wysp. Zaletą urządzeń jest bardzo wysoka wydajność i moc.
Kolejny typ okapu do kuchni z salonem, który, jak wskazuje na to nazwa, instaluje się przede wszystkim nad kuchennymi wyspami. Okap podwieszany jest bezpośrednio pod sufitem i jest podłączony do przewodu wentylacyjnego budynku, jego wybór wiąże się więc często z dość inwazyjną przebudową pomieszczenia.
Ze względu na przeznaczenie sprzęt stosuje się głównie w dużych kuchniach. Dodajmy, że jest on też często bardzo ważnym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Przez to w ofercie sprzedawców znajdziemy pochłaniacze wyspowe o bardzo nowoczesnym i przykuwającym wzrok designie.
Niegdyś dominujący typ okapu w większości polskich kuchni. Jest to bardzo duża rodzina urządzeń dostępnych w wielu wzorach, które zawiesza się na ścianie bezpośrednio nad kuchenką. Posiadają one przewód kominowy, który podłączamy do wentylacji. Dostępne w sklepach modele są bardzo zróżnicowane pod względem ceny, funkcji oraz wyglądu.
Wciąż dość rzadko spotykane rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie zarówno w kuchni w bloku, jak i w większych pomieszczeniach z wyspami. Okap przyjmuje tutaj postać wąskiej, pionowej płyty, wysokiej na kilkadziesiąt centymetrów. Jest ona wbudowana w blat kuchenny i montowana tuż za płytą grzewczą (okapu nie użyjemy raczej ze zwykłymi kuchenkami gazowymi i elektrycznymi).
Powietrze zasysane jest wraz zanieczyszczeniami przez wąską szparę w górnej części urządzenia, które pełni rolę odwróconego komina. Wentylatory oraz filtry są umieszczone w szafce pod blatem.