Data publikacji:

Jaki okap do kuchni z salonem wybrać?

Otwarte kuchnie połączone z pokojem lub aneksy kuchenne są popularnym rozwiązaniem stosowanym zarówno w domach, jak i mieszkaniach w blokach o bardzo różnym metrażu. W wyeliminowaniu nieprzyjemnych zapachów powstających podczas gotowania w tego typu pomieszczeniach pomagają specjalne pochłaniacze. Z artykułu dowiesz się, jaki okap do kuchni z salonem wybrać.

okap

Dlaczego dobry okap do kuchni z salonem jest tak ważny?

Jaki okap wybrać i dlaczego ma on tak duże znaczenie? Okap kuchenny, często określany też mianem pochłaniacza, ma za zadanie usuwać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powstające podczas smażenia i gotowania potraw. Urządzenie jest najczęściej umieszczone nad płytą kuchenki. Dzięki wbudowanym wentylatorom zasysa ono znad patelni i garnków dym, cząsteczki tłuszczu, parę wodą, a także wszelkie zapachy. Powietrze jest oczyszczane przy pomocy specjalnych filtrów i w zależności od budowy urządzenia, trafia z powrotem do pomieszczenia lub przekierowywane jest bezpośrednio do kanałów wentylacyjnych budynku.

Okapy zasilane są energią elektryczną i oferują co najmniej kilka trybów pracy różniących się szybkością obrotów wentylatora, która wpływa na ilość filtrowanego powietrza. Są sprzętem uniwersalnym i z powodzeniem wykorzystywane są przy każdym rodzaju kuchenek. Obecnie wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki okap do kuchni z salonem będzie najlepszy. Wiele zależy w tym wypadku od wielkości pomieszczenia/aneksu kuchennego, a także jego umeblowania i częstotliwości użytkowania.

Okapy są niezbędnym elementem każdej otwartej kuchni połączonej z salonem, ponieważ wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia generowane podczas przyrządzania posiłków rozprzestrzeniają się błyskawicznie po całym mieszkaniu i są z łatwością wchłaniane przez obicia mebli, zasłony czy dywany.

Jaki okap do kuchni z salonem?

Producenci okapów oferują szeroki wybór urządzeń przeznaczonych do każdego rodzaju kuchni z salonem. Są to urządzenia na każdą kieszeń, począwszy od tanich i uniwersalnych kompaktowych modeli dla małych aneksów, po wysokiej klasy designerski sprzęt montowany nad wyspami kuchennymi, który może stanowić atrakcyjną ozdobę wnętrza. W zależności od budowy pochłaniacze do kuchni w salonie dzielimy na kilka podstawowych typów.

Okapy szafkowe do kuchni z salonem

Najczęściej wybierany rodzaj okapu do kuchni z salonem. Urządzenia tego typu instalowane są tuż pod kuchenną szafką zamontowaną nad płytą kuchenki. Producenci stosują w tym przypadku różne rozwiązania konstrukcyjne. Jaki okap podszafkowy wybrać

Urządzenie może być dyskretnie wbudowane w mebel lub być w całości widoczne. Bez względu na wygląd modelu, wybór tego okapu pozwoli zachować nieprzerwany ciąg szafek nad kuchenką i blatem, co znacząco wpływa na estetykę wnętrza. Wadą sprzętu tego typu jest jego względnie niska wydajność oraz moc. Podczas zakupów warto więc zwrócić uwagę na te parametry.

Okapy teleskopowe do kuchni z salonem

Okapy teleskopowe to sprzęt zbliżony do modeli szafkowych. Są one montowane na ruchomej szufladzie umieszczonej pod kuchennymi meblami. Sprzęt ukryty jest więc przed wzrokiem, a jego zaletą jest przy tym to, że włącza się automatycznie po wysunięciu. Dzięki temu patentowi szybko uruchamiamy sprzęt bez używania jakichkolwiek przycisków. Cichy okap teleskopowy będzie świetnym rozwiązaniem do kuchni z salonem.

Okapy sufitowe do kuchni z salonem

To dobre rozwiązanie dla dużych kuchni z salonem w domach jednorodzinnych. Okapy tego typu zainstalowane są bezpośrednio pod sufitem i połączone z przewodami wentylacyjnymi. Dzięki swojej konstrukcji są dyskretne i nie rzucają się w oczy. Świetnie sprawdzają się w przypadku kuchennych wysp. Zaletą urządzeń jest bardzo wysoka wydajność i moc.

Okapy wyspowe do kuchni z salonem

Kolejny typ okapu do kuchni z salonem, który, jak wskazuje na to nazwa, instaluje się przede wszystkim nad kuchennymi wyspami. Okap podwieszany jest bezpośrednio pod sufitem i jest podłączony do przewodu wentylacyjnego budynku, jego wybór wiąże się więc często z dość inwazyjną przebudową pomieszczenia. 

Ze względu na przeznaczenie sprzęt stosuje się głównie w dużych kuchniach. Dodajmy, że jest on też często bardzo ważnym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Przez to w ofercie sprzedawców znajdziemy pochłaniacze wyspowe o bardzo nowoczesnym i przykuwającym wzrok designie.

Okapy przyścienne/kominowe do kuchni z salonem

Niegdyś dominujący typ okapu w większości polskich kuchni. Jest to bardzo duża rodzina urządzeń dostępnych w wielu wzorach, które zawiesza się na ścianie bezpośrednio nad kuchenką. Posiadają one przewód kominowy, który podłączamy do wentylacji. Dostępne w sklepach modele są bardzo zróżnicowane pod względem ceny, funkcji oraz wyglądu.

Okapy blatowe do kuchni z salonem

Wciąż dość rzadko spotykane rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie zarówno w kuchni w bloku, jak i w większych pomieszczeniach z wyspami. Okap przyjmuje tutaj postać wąskiej, pionowej płyty, wysokiej na kilkadziesiąt centymetrów. Jest ona wbudowana w blat kuchenny i montowana tuż za płytą grzewczą (okapu nie użyjemy raczej ze zwykłymi kuchenkami gazowymi i elektrycznymi). 

Powietrze zasysane jest wraz zanieczyszczeniami przez wąską szparę w górnej części urządzenia, które pełni rolę odwróconego komina. Wentylatory oraz filtry są umieszczone w szafce pod blatem.