Data publikacji:

Jaki okap teleskopowy? Ranking

Okap kuchenny to długoterminowa inwestycja w twoją kuchnię, dlatego warto wybrać taki, który będzie bardzo dobrze spełniać swoje zadanie. Rozważasz zakup okapu teleskopowego? Zobacz ranking polecanych produktów.

okap teleskopowy

Jak działa okap teleskopowy z rankingu?

Okap kuchenny teleskopowy z rankingu to dobre rozwiązanie dla tych, którzy ze względu na małą powierzchnię kuchni nie mogą sobie pozwolić na zainstalowanie tradycyjnego okapu ściennego. Montowany jest on jako dno szafki znajdującej się nad kuchenką. Jego charakterystycznym elementem jest wysuwana szuflada, która włącza urządzenie oraz oświetlenie, a także zwiększa powierzchnię filtracji okapu.

To także świetny wybór, jeżeli nie mamy możliwości podłączenia okapu do kanału wentylacyjnego. Wszystko dlatego, że większość okapów teleskopowych może pracować również w trybie pochłaniacza. Oznacza to, że wystarczy zamontować specjalne filtry węglowe, które efektywnie oczyszczą powietrza w kuchni z intensywnych zapachów, dymów i pary wodnej. Jeśli podłączymy go do wentylacji, będzie pracować w trybie wyciągu, czyli odprowadzać opary poza budynek.

Przeczytaj również, jaki okap podszafkowy wybrać

Jaki okap teleskopowy wybrać?

Najlepsze okapy teleskopowe z rankingu działają szybko i cicho, eliminując wilgoć w domu i zapachy oraz zapobiegając osadzaniu się tłuszczu na powierzchniach kuchennych. Pomimo swojego podobieństwa, okap podszafkowy jest mniej wydajny niż teleskopowy. Jaki okap teleskopowy zatem wybrać?

Wydajność

Jest ona mierzona w m3/h i określa, ile powietrza okap jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Wydajność okapu dobieramy odpowiednio do kubatury pomieszczenia.

Aby prawidłowo określić kubaturę kuchni, zmierz długość, wysokość i szerokość pomieszczenia, a następnie pomnóż przez siebie te wartości. Wynik należy pomnożyć przez 6 (minimalna wydajność okapu) i 12 (maksymalna wydajność okapu).

Wymiary okapu teleskopowego

Okap kuchenny powinien być nie mniejszy niż wymiary płyty grzewczej. Zazwyczaj możemy spotkać się z urządzeniami o trzech standardowych wymiarach 60 cm, 70 cm i 90 cm.

Jaka głośność pracy okapu teleskopowego?

Hałas, który jest wytwarzany przez urządzenie w trakcie pracy jest generowany przez ruch wirnika. Cichy okap teleskopowy osiąga głośność poniżej 40 dB, jednak aby praca urządzenia nie była uciążliwa dla domowników, można zdecydować się na model ze średniej półki cenowej, którego głośność nie powinna być wyższa niż 60 dB.

Rodzaj sterowania

Możemy spotkać się z modelami sterowanymi przez przyciski i suwaki, panel dotykowy lub nawet sterowanie gestem.

Okap teleskopowy: ranking

Falmec Slim 60 Vetro Plus

Cichy okap teleskopowy o szerokości 60 cm i maksymalnej wydajności 618 m3/h. Pracuje jako wyciąg lub pochłaniacz, a wyposażony został w aż cztery tryby pracy, w tym tryb intensywny (funkcja booster). Głośność pracy urządzenia waha się pomiędzy 46 dB a 64 dB, w zależności od używanego biegu. Sterowanie sensorowe oraz oświetlenie diodowe LED sprawiają, że używanie okapu jest wyjątkowo proste i przyjemne.

Amica OTS5234I

Mały okap teleskopowy z rankingu o szerokości 50 cm i maksymalnej wydajności 259 m3/h. Maksymalny poziom hałasu urządzenia to tylko 58 dB. Okap pracuje zarówno w trybie wyciągu i pochłaniacza, włączając się automatycznie po wysunięciu panelu. Posiada trzystopniową regulację intensywności pracy oraz wbudowane aluminiowe filtry przeciwtłuszczowe, które w przypadku korzystania z trybu pochłaniacza można wymienić na filtry węglowe.

Gorenje Whu 629EW/M

Jest to urządzenie ze średniej półki cenowej, o szerokości 60 cm i wydajności 249 m3/h na najwyższym biegu. Jego silnik jest mocniejszy od innych okapów w tej cenie. Głośność pracującego urządzenia to 69 dB.

Electrolux LFP316S

Kolejny model w rankingu okapów teleskopowych ma szerokość 60 cm. Intuicyjne w używaniu elementy sterujące pozwolą z łatwością wybrać jeden z trzech trybów pracy oraz moc oświetlenia. Jego wydajność to 360 m3/h, a głośność wynosi 68 dB.

Beko CFB6311WH

Ostatni okap podszafkowy teleskopowy w rankingu ma szerokość 50 cm, oświetlenie halogenowe, wyposażony jest w trzy tryby pracy oraz sterowanie mechaniczne. Jego wydajność to 160 m3/h, a poziom generowanego hałasu to 62 dB.

Autor: Patrycja Hendzel