Data modyfikacji:

Piekarniki z pyrolizą. Co to jest? 

Piekarniki z pyrolizą są chętnie wybierane do kuchni, ponieważ nowa technologia ułatwia utrzymanie czystości. W tym artykule dowiesz się, jak działa ten system, a także jakimi piekarnikami z pyrolizą warto się zainteresować. 
piekarnik z pyrolizą
Ranking najlepszych piekarników do zabudowy podpowie ci, które modele cieszą się największa popularnością na Ceneo.pl, a w poniższym artykule podpowiadamy, czym jest pyroliza. Może skusisz się jednak na piekarnik posiadający tę funkcję?

Czym jest pyroliza w piekarnikach? 

Czyszczenie piekarnika dotychczas wiązało się z mało przyjemnym obowiązkiem. Podstawowe modele wewnątrz są pomalowane specjalną emalią, która ma ułatwić doczyszczenie wszystkich zabrudzeń.

W praktyce nie zawsze jest to takie łatwe. Producenci chcąc zaoszczędzić cenny czas użytkowników, wpadli na pomysł stworzenia nowej technologii, która automatycznie zajmie się czystością w twoim piekarniku

Zasada działania tego systemu jest bardzo prosta. Po ustawieniu odpowiedniego programu piekarnik rozgrzeje się do temperatury 500 stopni. Cały proces może trwać do około dwóch godzin.

W tym czasie tłuszcz i wszelkiego rodzaju zabrudzenia zostają całkowicie wypalone. Gdy urządzenie ostygnie, wystarczy wziąć papierowy ręcznik i pozbyć się popiołu. Samoczyszczący się piekarnik jest znacznie wygodniejszy w użytkowaniu

Pamiętaj, że pyroliza dotyczy wyłącznie wnętrza piekarnika. Podczas trwania cyklu nie wolno wkładać do niego blach, ani pozostawiać naczyń żaroodpornych. Tak wysoka temperatura może trwale uszkodzić wszelkie akcesoria. 

Dlaczego warto kupić piekarnik z pyrolizą? 

Piekarnik z funkcją pyrolizy przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporo czasu. W czasie, gdy urządzenie będzie pozbywać się nieczystości, ty możesz zająć się swoimi sprawami. Po zakończonym procesie usuwanie popiołu nie powinno zająć więcej niż kilka minut.

Zużycie prądu podczas samoczyszczenia nie jest duże. Według firmy Amica koszt zużycia energii podczas jednego cyklu pyrolizy trwającego około 150 minut wynosi około 3,58 kWh. Czyszczenie będzie kosztowało cię maksymalnie kilka złotych. 

Naturalny sposób czyszczenia nie wymaga stosowania żadnych detergentów. Tym samym masz pewność, że do jedzenia nie przedostaną się żadne szkodliwe substancje.

Samodzielne doczyszczanie wnętrza piekarnika nie zawsze jest dokładne. Dotarcie do najdalszych zakamarków jest niezwykle trudne. W przypadku piekarników z pyrolizą ten problem nie występuje, ponieważ wysoka temperatura dociera praktycznie wszędzie

Czy piekarniki z pyrolizą są drogie? 

Piekarniki z funkcją pyrolizy są niewiele droższe od standardowych modeli. Dopłacenie dodatkowych około 100-200 złotych niesie za sobą wiele zalet, dlatego pod tym względem nie warto oszczędzać. 

Polecane modele piekarników z pyrolizą

Specjalnie dla ciebie wybraliśmy najpopularniejsze modele piekarników z pyrolizą. Jest w czym wybierać!

Amica IN+ Pyroliza – nowoczesny piekarnik 

Nowoczesny piekarnik firmy Amica o pojemności 66 litrów dysponuje kilkoma bardzo ciekawymi rozwiązaniami. Urządzenie zostało wyposażone w specjalną emalię i funkcję pyrolizy.

Takie połączenie sprawia, że usunięcie nieczystości zajmuje dosłownie chwilę. Producent zadbał o bezpieczeństwo domowników oferując chłodny front, który nawet pod wpływem wysokiej temperatury nie ulegnie nagrzaniu.

Do pieczenia przygotowano 10 funkcji w tym również SlowCooking pozwalające na przygotowanie potraw w bardzo niskich temperaturach. Jeśli szukasz nowoczesnego piekarnika z funkcją pyrolizy to ten model sprawdzi się doskonale. 

Najważniejsze cechy: 

 • klasa energetyczna: A+
 • moc całkowita: 3,1 kW 
 • czyszczenie pyrolityczne

Whirlpool W7OM44S1PBL - pojemny piekarnik 

Piekarnik do zabudowy z funkcją pyrolizy jest idealny dla nieco większych rodzin. Dzięki pojemności 73 litrów będziesz mógł przygotować znacznie więcej potraw. Na tle konkurentów Whirlpool wyróżnia się technologią szóstego zmysłu. Do wyboru jest ponad 40 rozmaitych przepisów dostępnych na wyświetlaczu piekarnika. Wystarczy wybrać odpowiedni, a urządzenie krok po kroku przeprowadzi cię przez cały proces przygotowania potrawy.

Dodatkowo ten model umożliwia pieczenie czterech różnych dań jednocześnie, co znacząco skraca czas spędzony w kuchni. Po zakończonej pracy wystarczy uruchomić funkcję pyrolizy, która uruchomi temperaturę 500 stopni. Ładny i funkcjonalny piekarnik jest doskonały dla miłośników gotowania. 

Najważniejsze cechy: 

 • klasa energetyczna: A+ 
 • moc całkowita: 3,4 kW 
 • czyszczenie pyrolityczne
 • szósty zmysł

Samsung Dual Cook NV66M3571BS – doskonała jakość wykonania 

Samsung Dual Cook oprócz standardowego czyszczenia pyrolitycznego oferuje dodatkowy system Steam Clean. Generowana para wodna rozmiękcza zabrudzenia, co pozwala jeszcze szybciej pozbyć się wszystkich zabrudzeń.

Ponadto piekarnik można podzielić na dwie oddzielne komory z osobną regulacją temperatury i czasu pieczenia. Dla wprawionych amatorów kuchni taka funkcja będzie bardzo przydatna.

W pamięci piekarnika znajduje się również 25 przepisów do wykorzystania. Stylowe urządzenie zostało zabezpieczone przed przypadkowym uruchomieniem przez dzieci. 

Najważniejsze cechy: 

 • klasa energetyczna: A 
 • czyszczenie Steam Clean 
 • czyszczenie pyrolityczne

BEKO BIRT25400XPS – idealny do nowoczesnej kuchni 

Solidny piekarnik z funkcją pyrolizy ma pojemność 72 litrów. Pieczenie ułatwia technologia Surf korzystająca z gorącego powietrza nawiewanego przez specjalne otwory wentylacyjne. W efekcie potrawa jest idealnie dopieczona z każdej strony.

Czyszczenie piekarnika w tym modelu może odbywać się na dwa sposoby. Program czyszczenia parowego znacznie ułatwia zapanowanie nad porządkiem wewnątrz komory.

Jeśli ten sposób będzie niewystarczający, to z resztą zabrudzeń poradzi sobie funkcja pyrolizy. Rozgrzany piekarnik do 500 stopni z pewnością poradzi sobie ze spaleniem nawet najmniejszego zabrudzenia. 

Najważniejsze cechy: 

 • klasa energetyczna: A 
 • czyszczenie parowe 
 • czyszczenie pyrolityczne

Electrolux EOC3430COX – przystępna cena 

Kolejny model wyposażony w funkcję czyszczenia pyrolitycznego. Producent zastosował w piekarniku duży wentylator, który gwarantuje równomierny obieg powietrza.

Pojemność urządzenia wynosi aż 74 litry, dlatego ze zmieszczeniem nawet bardzo dużych potraw nie będziesz miał większych problemów. Szklane drzwi odbijające ciepło są gwarancją pełnego bezpieczeństwa szczególnie jeśli w domu znajdują się dzieci.

Jeden z tańszych piekarników w naszym zestawieniu bardzo dobrze sprawdzi się podczas przygotowywania rozmaitych potraw. Dobra klasa energetyczna dodatkowo pozwoli zaoszczędzić na rachunkach. 

Najważniejsze cechy: 

 • klasa energetyczna: A 
 • czyszczenie pyrolityczne
 • moc: 3,4 kW