Data modyfikacji:

Czym jest kataliza? Czyszczenie katalityczne piekarnika w pigułce

Czyszczenie katalityczne to technologia pozwalająca na zachowanie piekarnia w idealnym stanie. Wyjaśniamy, czym jest czyszczenie katalityczne, jakie ma zalety, a także jak wykonać je w kilku prostych krokach.

czyszczenie katalityczne

Czym jest kataliza?

Technologia czyszczenia piekarnika jest chętnie wykorzystywana przez użytkowników, którzy chcą utrzymać wnętrze w idealnym stanie. Kataliza polega na wykorzystaniu wkładów umieszczanych wewnątrz piekarnika. W momencie przygotowywania potraw wytwarzające się zabrudzenia osadzają się na ściankach wkładów, natomiast w procesie pieczenia są na bieżąco spalane.

Po zakończeniu pieczenia, piekarnik stosuje program, który ma na celu podgrzanie wnętrza do maksymalnie 350 stopni. W ten sposób wszystkie nieczystości ulegają spaleniu. Po zakończonym cyklu wystarczy usunąć je z wnętrza za pomocą szmatki. Czyszczenie katalityczne znacząco więc ułatwia pozbycie się brudu z piekarnika.

Wkłady katalityczne zastosowane w piekarniku mają ograniczoną żywotność. O tym, jak często trzeba je wymieniać, decyduje intensywność użytkowania piekarnika. Przy sporadycznym pieczeniu, wkłady katalityczne będą funkcjonowały bez problemu przez około 2-3 lata. Jeśli jednak piekarnik działa na pełnych obrotach każdego dnia, to wymiana wkładów może być konieczna już po kilkunastu miesiącach.

Ceny wkładów katalitycznych do piekarników zaczynają się od około 50 złotych i sięgają mniej więcej 300 złotych. Sam proces wymiany wkładów nie jest skomplikowany. Wystarczy zwolnić mocowanie, wyciągnąć stary wkład i zamontować nowy.

Pyroliza czy kataliza? Co lepiej doczyści piekarnik?

Na rynku znajdziemy także piekarnik z pyrolizą. Co będzie lepsze: czyszczenie katalityczne czy pyrolityczne? Pyroliza polega na rozgrzaniu piekarnika do 500 stopni. Po zakończeniu cyklu wszystkie zabrudzenia ulegają spaleniu, a jedyne, co należy zrobić, to usunąć ich resztki.

Działanie pyrolizy na pierwszy rzut oka przypomina czyszczenie katalityczne. Jednak pomiędzy tymi systemami istnieją pewne różnice. Pyroliza nie działa w trakcie pieczenia potraw. Jest to osobny program, który zwykle działa przez około 2 godziny. To wpływa na wyższe zużycie prądu, co dla wielu osób będzie z pewnością kluczowe.

Na co zatem lepiej postawić: pyrolizę czy katalizę? Jeden i drugi program pozwoli na dokładne wyczyszczenie wnętrza piekarnia. Kataliza działa praktycznie przez cały czas, dlatego zabrudzenia są usuwane na bieżąco. Pyroliza z kolei jest bardzo skuteczna, ponieważ działa na wnętrze z bardzo wysoką temperaturą. Jednak sama wymiana wkładów katalitycznych jest tańsza niż płacenie dodatkowych opłat za prąd podczas działania pyrolizy.

Ile kosztuje piekarnik z czyszczeniem katalitycznym?

Ceny piekarników z katalizą zaczynają się już od około 900 złotych. Ceny zaawansowanych sięgają około 3-4 tys. złotych. Na rynku znajdziemy również modele klasy premium, których ceny mogą wynosić nawet 12 tys. złotych.

Wybór piekarników jest naprawdę ogromny, dlatego każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. Droższe piekarniki dysponują m.in krótszym czasem nagrzewania, inteligentnymi funkcjami, a także większą ilością funkcji. Wyższej klasy wkłady katalityczne będą w stanie posłużyć przez dłuższy czas.

Czyszczenie katalityczne: czy warto je wybrać?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego umożliwiają regularne czyszczenie sprzętu AGD, a co za tym idzie utrzymanie go w idealnym stanie. Do minusów tego rozwiązania należy zaliczyć konieczność wymiany płytek katalityczny. Na szczęście ich cena nie jest wygórowana, dlatego nie będzie to zbyt duże obciążenie dla domowego budżetu.

Autor: Bartłomiej Mazurek