Data publikacji:

Co daje nawilżacz powietrza? Zalety posiadania nawilżacza powietrza

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które zwiększa poziom wilgotności w pomieszczeniu, co sprawia, że lepiej i zdrowiej nam się oddycha. Jest szczególnie przydatny w sezonie grzewczym, który trwa przecież w naszym kraju dobrych parę miesięcy. Co daje nawilżacz powietrza i jaki wybrać? Sprawdź!

Przeczytaj również: Oczyszczacz powietrza: czy warto go mieć?

co daje nawilżacz powietrza

Co daje nawilżacz powietrza? Co to za urządzenie?

Suche powietrze w mieszkaniu czy biurze to prawdziwa zmora w każdym sezonie grzewczym, a ten w naszej szerokości geograficznej trwa przecież dość długo. Problem ten może się pojawiać również w czasie upalnego lata. Aby uporać się z tym kłopotem, warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza. Urządzenie to nie tylko sprawia, że łatwiej nam się oddycha, lecz także pomaga przeciwdziałać schorzeniom układu oddechowego i infekcjom, gdyż podrażnione, suche gardło narażone jest na choroby. Zastanawiasz się, co daje nawilżacz powietrza? W artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Optymalny poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu to klucz do dobrego samopoczucia i komfortu oddychania. Nie powinno ono być ani za wilgotne, ani zbyt suche. Pierwsza opcja sprzyja rozwojowi grzybów i niektórych insektów, natomiast druga może powodować problemy z oddychaniem, kaszel, infekcje gardła, bezsenność czy nawet krwotoki z nosa i błon śluzowych. Uznaje się, że wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić od 40% do 60%. Nawilżacz z dobrym higrometrem pomoże ci uzyskać idealną wartość.

Jak działa nawilżacz powietrza?

Na pytanie, jak działa nawilżacz powietrza, nie da się odpowiedzieć w jednym zdaniu. Z pewnością należy do niego nalać wodę, która później emitowana jest do pomieszczenia. Istnieją trzy główne typy tego urządzenia, które różnią się od siebie budową i sposobem funkcjonowania. Opisujemy je poniżej.

  • Nawilżacz powietrza parowy – to urządzenie o najprostszym mechanizmie działania, rozgrzewa ono wodę do wysokiej temperatury i wydziela do pomieszczenia w postaci pary. Główne zalety takiego rozwiązania to prostota i higieniczność. Gorąca para pozbawiona jest wszelkich drobnoustrojów. Taki nawilżacz może jednak podwyższać temperaturę w pomieszczeniu, nie sprawdzi się więc latem. Poza tym nie powinno się go stosować tam, gdzie przebywają małe dzieci i zwierzęta, gdyż urządzenie mocno się nagrzewa i może poparzyć.
  • Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – wytwarza ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody na malutkie kropelki tworzące chłodną mgiełkę wydzielaną następnie do otoczenia. To największy plus urządzenia tego typu. Nie nagrzewa się ono i nie podwyższa temperatury w pomieszczeniu. Ponadto nawilżacze ultradźwiękowe są ciche i niedrogie. Niektórzy jednak uważają, że ultradźwięki mogą niekorzystnie działać na ludzi, a z pewnością nie służą zwierzętom. Poza tym urządzenia te emitują w chłodnej mgiełce nie tylko wodę, lecz także wszelkie znajdujące się w niej drobnoustroje.
  • Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – uznaje się go za najzdrowszy i najbezpieczniejszy rodzaj. Zasysa on powietrze z pomieszczenia, które następnie przechodzi przez specjalny filtr i jest emitowane z powrotem do mieszkania pod postacią chłodnej mgiełki. Jest ona higieniczna, gdyż nie zawiera żadnych drobnoustrojów. Wadą takiego urządzenia jest wyższa cena oraz konieczność dość częstej wymiany filtrów.

Co daje nawilżacz powietrza? Zalety urządzenia

Zastanawiasz się, co daje nawilżacz powietrza? Urządzenie to ma wiele zalet. Jak sama nazwa wskazuje, nawilża on powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu łatwiej i przyjemniej się oddycha. Jest niezbędny w sezonie grzewczym, gdy we wnętrzach jest często zbyt sucho. Pomaga pozbyć się takich dolegliwości, jak przesuszone śluzówki, podrażnione oczy, ciągły kaszel czy też drapanie w gardle.

Dlaczego powinniśmy w ogrzewanych pomieszczeniach stosować nawilżacze powietrza? Optymalny poziom wilgotności pomaga zapobiegać chorobom układu oddechowego, które mogą wynikać z suchości i podrażnienia śluzówek. Poza tym nadmierna suchość nie służy również drewnianym meblom czy podłogom.

Nawilżacz powietrza – jaki wybrać?

Jaki nawilżacz powietrza kupić? Najważniejszą kwestią jest oczywiście wybór rodzaju urządzenia – parowy, ultradźwiękowy czy też ewaporacyjny. Trzy główne typy opisaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Przeanalizuj ich wady i zalety i zdecyduj, która opcja najbardziej ci odpowiada.

Wybierając nawilżacz powietrza, zwróć uwagę na to, czy jest on wyposażony w higrometr i higrostat. Pierwszy z nich jest miernikiem wilgotności powietrza, natomiast druga funkcja oznacza dostosowywanie pracy urządzenia do poziomu wilgotności panującego w pomieszczeniu i utrzymywanie wilgotności na wybranym poziomie.

Kolejną ważną kwestią jest wydajność nawilżacza, czyli to, do jakiej wielkości pomieszczenia jest przeznaczony. Sprawdź również, czy urządzenie umożliwia regulację intensywności wydzielanej mgiełki, jakiej wielkości jest zbiornik na wodę oraz czy ma ono tryb aromaterapii. Zwróć uwagę także na jego głośność pracy, wymiary oraz wygląd.

Jak dbać o nawilżacz powietrza?

Aby użytkowanie nawilżacza powietrza było bezpieczne i zdrowe, musisz odpowiednio o niego dbać. Urządzenie należy regularnie czyścić, aby nie dopuścić do rozwoju groźnych bakterii i grzybów. Codziennie wymieniaj wodę w zbiorniku, a jeśli twój nawilżacz nie jest wyposażony w filtry odkamieniające, zawsze wlewaj do niego wodę destylowaną lub przefiltrowaną. Regularnie czyść nawilżacz powietrza nie tylko z zewnątrz, ale również od wewnątrz. Płucz i myj zbiorniki oraz inne części, pamiętając o tym, aby postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. Dbaj o urządzenie, a z pewnością będzie ci służyć dobrze przez lata.

Autor: Olga Wacholc