Data publikacji:

Nawilżacz powietrza z higrostatem – jaki nawilżacz powietrza z higrostatem wybrać?

Ogrom dostępnych na rynku rozwiązań dotyczących nawilżaczy powietrza sprawia, że wybór jednego, który będzie odpowiadał potrzebom jego użytkowników, staje się coraz trudniejszy. Jednymi z najczęściej kupowanych nawilżaczy powietrza są te, które zostały wyposażone w higrostat. Dowiedz się, jaki nawilżacz powietrza z higrostatem wybrać.
nawilżacze

Nawilżacz powietrza a higrostat

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Nawilżacz powietrza wyposażony w higrostat daje możliwość kontroli wilgotności w pomieszczeniu bez udziału i potrzeby ciągłego sprawdzania jej poziomu przez właściciela urządzenia. Sprawia to, że nawilżacz z higrometrem w momencie, w którym wilgotność w pomieszczeniu przekroczy określony pułap, samodzielnie wyłączy się i przestanie dalej działać. Dzięki temu można mieć pewność, że jeśli nawilżacz zostanie pozostawiony włączony przykładowo podczas wyjścia z domu, nie dojdzie do sytuacji, że urządzenie będzie działało cały czas.

Skutki przewilżenia powietrza

Zarówno zbyt suche powietrze, jak i zbyt wilgotne może nieść negatywne konsekwencje dla samopoczucia i zdrowia domowników. Jeśli w pomieszczeniu regularnie będzie mieć miejsce przewilżenie powietrza, u osób, które w nim przebywają, może dochodzić do:
  • dyskomfortu i trudności z oddychaniem,
  • złego samopoczucia, nudności i zawrotów głowy,
  • obniżenia odporności, a w konsekwencji częstszych infekcji i stanów zapalnych układu oddechowego oraz skóry,
  • nasilenia reakcji alergicznych. Oprócz kwestii związanych bezpośrednio ze zdrowiem, w mieszkaniu mogą zacząć rozwijać się grzyby, które również mają wpływ na organizm i samopoczucie domowników. Nadmierna wilgoć prowadzi również do zniszczenia mebli, elektroniki lub ścian.

Czym różni się higrostat od higrometru?

Zadaniem higrometru jest pomiar poziomu wilgotności w pomieszczeniu, w którym zostanie umieszczony czujnik. Obecność higrostatu ma na celu bieżące regulowanie wilgotności na danej przestrzeni. Sprawia to, że urządzenie, które jest w niego wyposażone, może automatycznie wyłączać się lub uruchamiać np. wiatraki, mające na celu usunięcie z powietrza nadmiaru wilgoci.

Zasadę działania higrostatu można porównać do termostatu, który działa w odniesieniu do mierzonego przez higrometr poziomu wilgotności. Higrostaty wykorzystuje się nie tylko w nawilżaczach powietrza, ale również w wentylatorach, łazienkach i obiektach użytku publicznego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując nawilżacz powietrza z higrostatem?

Wybierając odpowiedni nawilżacz powietrza, należy pamiętać o tym, że obecność higrometru nie jest jedynym parametrem, na który warto zwrócić uwagę. Można pomyśleć również o:
  • filtrach HEPA, które są pożądane w szczególności wtedy, kiedy w domu funkcjonują alergicy. Taki rodzaj filtra umożliwia, oprócz nawilżania powietrza, jego skuteczne oczyszczanie z bakterii, wirusów, grzybów i pyłów. Pozwoli to w znaczący sposób ograniczyć dolegliwości alergiczne i poprawić samopoczucie domownika,
  • synchronizacji z aplikacją mobilną, umożliwiającej sterowanie nawilżaczem powietrza z dowolnego miejsca nawet spoza domu. Poza tym daje szansę podglądania trybu pracy urządzenia i poziomu wilgotności na telefonie,
  • różnych trybach i dostosowywania parametrów, co będzie szczególnie istotne dla osób, które mają trudności z zasypianiem lub funkcjonowaniem, kiedy urządzenia działają w tle. Wiele z dostępnych obecnie nawilżaczy powietrza ma możliwość przełączenia w tryb nocny, który wycisza pracę urządzenia i ogranicza komunikaty dźwiękowe oraz świetlne.
Dobrze jest również sprawdzić, w jakich cenach sprzedawane są filtry wymienne do nawilżacza. Powinny być zmieniane nie rzadziej, niż raz na 3 miesiące, zatem ich zakup będzie w dużej mierze definiował finalny koszt eksploatacji urządzenia.

Nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem

Odpowiadając na pytanie, jakie dokładnie urządzenie wybrać, łatwo dojść do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem może okazać się nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem. Dlaczego właśnie ten? Nawilżacze ewaporacyjne są obecnie uznawane za najzdrowszą metodę nawilżania powietrza głównie dlatego, że bazują na naturalnym procesie odparowywania wody. Poza tym nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych środków chemicznych i są energooszczędne. Pozwalają także na częściowe oczyszczanie nawilżanego powietrza z pyłków i zanieczyszczeń.

Gdzie najlepiej ustawić nawilżacz?

Jeśli nawilżacz powietrza z higrostatem nie jest oznakowany jako taki, który nawilża powietrze równomiernie, warto ustawić go w centrum pomieszczenia. Nie powinien znajdować się w przeciągu ani w miejscach dużych ruchów powietrza. Nie ma sensu wykorzystywanie go przykładowo w łazience, gdzie zazwyczaj poziom wilgotności jest odpowiedni. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych nie trzeba martwić się o podkładkę pod urządzenie, gdyż nie powodują one zabrudzenia okolicznych przestrzeni.

Pielęgnacja i konserwacja nawilżacza powietrza

Każde urządzenie należy regularnie czyścić, zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej sugerowanym okresem pomiędzy czyszczeniami jest czas od 3 dni do tygodnia. Konieczne jest również regularne wymienianie filtrów lub mat po ich zużyciu, ponieważ użytkowanie urządzenia wyposażonego w stary filtr może przynieść więcej szkody, niż pożytku. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych można wlewać do zbiornika wodę kranową. Jeśli jednak decydujemy się na inny rodzaj nawilżacza, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta.
Autorka: Patrycja Wojas