Czym różni się higrostat od higrometru?
Zadaniem higrometru jest pomiar poziomu wilgotności w pomieszczeniu, w którym zostanie umieszczony czujnik. Obecność higrostatu ma na celu bieżące regulowanie wilgotności na danej przestrzeni. Sprawia to, że urządzenie, które jest w niego wyposażone, może automatycznie wyłączać się lub uruchamiać np. wiatraki, mające na celu usunięcie z powietrza nadmiaru wilgoci.
Zasadę działania higrostatu można porównać do termostatu, który działa w odniesieniu do mierzonego przez higrometr poziomu wilgotności. Higrostaty wykorzystuje się nie tylko w nawilżaczach powietrza, ale również w wentylatorach, łazienkach i obiektach użytku publicznego.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując nawilżacz powietrza z higrostatem?
Wybierając odpowiedni nawilżacz powietrza, należy pamiętać o tym, że obecność higrometru nie jest jedynym parametrem, na który warto zwrócić uwagę. Można pomyśleć również o:
- filtrach HEPA, które są pożądane w szczególności wtedy, kiedy w domu funkcjonują alergicy. Taki rodzaj filtra umożliwia, oprócz nawilżania powietrza, jego skuteczne oczyszczanie z bakterii, wirusów, grzybów i pyłów. Pozwoli to w znaczący sposób ograniczyć dolegliwości alergiczne i poprawić samopoczucie domownika,
- synchronizacji z aplikacją mobilną, umożliwiającej sterowanie nawilżaczem powietrza z dowolnego miejsca nawet spoza domu. Poza tym daje szansę podglądania trybu pracy urządzenia i poziomu wilgotności na telefonie,
- różnych trybach i dostosowywania parametrów, co będzie szczególnie istotne dla osób, które mają trudności z zasypianiem lub funkcjonowaniem, kiedy urządzenia działają w tle. Wiele z dostępnych obecnie nawilżaczy powietrza ma możliwość przełączenia w tryb nocny, który wycisza pracę urządzenia i ogranicza komunikaty dźwiękowe oraz świetlne.
Dobrze jest również sprawdzić, w jakich cenach sprzedawane są filtry wymienne do nawilżacza. Powinny być zmieniane nie rzadziej, niż raz na 3 miesiące, zatem ich zakup będzie w dużej mierze definiował finalny koszt eksploatacji urządzenia.