Data modyfikacji:

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Jak działa?

Suche powietrze w naszych domach i mieszkaniach to spory problem, którego nie widzimy. Pojawia się on zwłaszcza w sezonie grzewczym lub latem w trakcie dużych upałów. Warto wspomnieć, że zbyt mała wilgotność w domu czy mieszkaniu może przyczyniać się do szeregu problemów, np. z oddychaniem czy koncentracją. Nie mówiąc już o tym, że suche powietrze to idealne środowisko dla rozwoju bakterii, a więc i częstszych infekcji. Rozwiązaniem może okazać się nawilżacz powietrza. W poniższym poradniku podpowiadamy, jaki nawilżacz powietrza wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu.
odświeżacz powietrza

Jaki nawilżacz powietrza kupić? Poznaj poszczególne rodzaje nawilżaczy powietrza

Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Czy wystarczy sięgnąć po dowolny model z rankingu nawilżaczy powietrza? Aby wiedzieć, jaki nawilżacz powietrza będzie najlepszy, najpierw musicie poznać jego poszczególne rodzaje.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Ma zalety, ale też i wady. Jak działa? Wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Te rozbijają cząsteczki wody, tworząc z nich przyjemną mgiełkę. Nawilżacze ultradźwiękowe są tanie i cicho pracują. Niestety mogą być też niebezpieczne, jeśli źle ich używamy. Po pierwsze, ultradźwięki rozbijają nie tylko cząsteczki wody, ale też znajdujące się w niej minerały czy bakterie. Później oczywiście wszystko to dostaje się do naszego powietrza.

Ze względu na to do nawilżaczy ultradźwiękowych należy wykorzystywać wyłącznie wodę destylowaną. To samo dotyczy wszelkich detergentów używanych do mycia takich nawilżaczy. Ich resztki zostają w urządzeniu, a ultradźwięki rozbijają ich cząsteczki i rozpylają po mieszkaniu. W tym przypadku w niektórych sytuacjach może dojść nawet do silnych zatruć.

Po drugie, nawilżacze ultradźwiękowe będą nieprzyjemne dla zwierząt domowych. My nie słyszymy ultradźwięków natomiast nasze pupile już tak, a te są dla nich wyjątkowo nieprzyjemne

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny tworzy parę wodną, oczyszcza ją, a następnie wydmuchuje do pomieszczenia. Warto dodać, że taka para wodna nie jest widoczna dla oka. Ponadto sam proces ewaporacji jest naturalny, a więc takie nawilżanie będzie najlepsze.

Warto też wspomnieć, że nawilżacze ewaporacyjne nie nawilżą otoczenia zbyt mocno. Co to znaczy? Z takim nawilżaczem możesz maksymalnie nawilżyć powietrze do 60%. Gdy nawilżacze działają mocniej, to pojawia się ryzyko wystąpienia w domu pleśni, bakterii czy grzybów.

W nawilżaczach ewaporacyjnych na plus ocenia się także to, że podobne nawilżacze są energooszczędne, wydajne, naturalne i dają możliwość aromaterapii. Wadą nawilżaczy ewaporacyjnych jest z kolei ich głośna praca.

Nawilżacz parowy

Taki nawilżacz podgrzewa wodę znajdującą się w jego zbiorniku. Takie działanie wytwarza parę, która nawilża powietrze. Czym w takim razie różni się on od nawilżaczy ewaporacyjnych? Tym, że wytwarza parę ciepłą, a nie zimną. W związku z tym może podnosić temperaturę w pomieszczeniu. Ponadto nawilżacze parowe zużywają więcej energii niż te ewaporacyjne.

Zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza dla dziecka wybrać? Modele parowe nierzadko mają opcję inhalacji, co jest wyjątkowo korzystne dla maluchów. Pomyśl właśnie o takich modelach.

Nawilżacz powietrza – jaki wybrać? Zwróć szczególną uwagę na te parametry

Skoro już wiesz, jakie rodzaje nawilżaczy powietrza znajdziesz na rynku, to teraz pora porozmawiać chwilę o ich parametrach. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze, na które warto zwrócić uwagę.

Pojemność zbiornika

Jest to bardzo istotne jeśli w ciągu dnia nie chcesz ingerować w pracę nawilżacza i męczy cię ciągłe dolewanie wody do zbiornika. Im większy zbiornik, tym nawilżacz powinien dłużej pracować i być bardziej wydajny.

Moc

Każdy rodzaj nawilżacza powietrza pobiera inną moc. Najwięcej mocy mają nawilżacze parowe – te mogą mieć nawet moc na poziomie 2000 W. Czy to dobrze i czy wpływa to na wydajność? Takie nawilżacze są zdecydowanie bardzo wydajne, ale z kolei zużywają też więcej energii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych i ewaporacyjnych. Te urządzenia nie potrzebują aż takiej mocy, aby wydajnie działać. Najczęściej pracują na poziomie od 20-50 W.

Jonizator

Nawilżacze z funkcją jonizacji stają się coraz popularniejsze. Nawilżacze nie oczyszczają powietrza. Te z funkcją jonizacji mogą jednak przyczynić się do poprawienia jego jakości. Jak? Jonizator wytwarza do otoczenia aniony, czyli jony ujemne. Te neutralizują obecne w pomieszczeniu jony dodatnie, które mogą przyczyniać się do złego samopoczucia. Warto wspomnieć, że najlepsze nawilżacze z jonizatorem to nawilżacze ewaporacyjne.

Powierzchnia nawilżania

Podawana w metrach kwadratowych lub metrach sześciennych. Ten parametr mówi o tym, jak duże pomieszczenie jest w stanie nawilżyć dany sprzęt. Inne nawilżacze sprawdzą się więc dobrze do mniejszych, a inne do większych mieszkań.

Wydajność parowania

Podawana w mililitrach na godzinę lub w litrach na dobę. Ten parametr mówi nam o tym, ile pary jest w stanie wytworzyć dany sprzęt w podanym czasie, np. 6 l/dobę. Jak dobrać ten parametr do swojego domu lub mieszkania? Przyjmuje się, że na nawilżenie 40 m2 powierzchni potrzeba średnio 6 l pary na dobę. Im większa przestrzeń, tym wyższy powinien być ten parametr.

Najlepsze nawilżacze powietrza – jakie powinny mieć funkcje?

Dobry nawilżacz powietrza ma odpowiednie funkcje. Jakie? Poniżej lista tych najistotniejszych.

Aromaterapia

Do takiego nawilżacza wystarczy wlać odpowiednią ilość olejku eterycznego i gotowe – można czerpać korzyści z domowej aromaterapii. A to nie tylko piękny zapach w pomieszczeniu, ale również prozdrowotne właściwości, np. olejek lawendowy uspokaja i poprawia jakość snu.

Osuszanie

Jak działa takie urządzenie? Oprócz nawilżania powietrza jest też w stanie je osuszyć. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy poziom nawilżenia w pomieszczeniu znacznie wzrasta i przekracza dopuszczalne normy, czyli 60%. Pomyślicie – wówczas można wyłączyć nawilżanie. To jednak nie zawsze pomaga.

Wystarczy, że w danym pomieszczeniu suszycie mokre pranie lub otworzycie okno, a na dworze pada od kilku godzin deszcz. W takich sytuacjach wilgotność drastycznie wzrasta. Nawilżacz z wbudowanym osuszaczem to w takim razie super opcja dla każdego, kto chce mieć w domu odpowiednią wilgotność, a jednocześnie boi się rozwinięcia grzybów czy pleśni.

Inhalacja

Czyli nawilżacz, który jednocześnie umożliwia inhalację. Świetnie sprawdza się w pokoju dziecięcym, zwłaszcza w okresie przeziębienia lub grypy, a także u astmatyków.

Oczyszczanie powietrza

Zastanawiasz się nad zakupem oczyszczacza powietrza? Czy warto w niego zainwestować? Takie urządzenia są dość drogie, ale świetnie się sprawdzają. Tym bardziej że jakość powietrza w Polsce, zwłaszcza w okresie zimowym, z roku na rok jest coraz gorsza.

Nawilżanie powietrza jest szalenie istotne – wpływa na pozytywne samopoczucie oraz dba o nasze zdrowie. To podstawa zwłaszcza w okresie zimowym. Jeśli więc w twoim domu jest słaba wilgotność. to pomyśl właśnie o takim sprzęcie. Nie zapominaj wcześniej sprawdzić, jaki model wybrać – powyższy poradnik ułatwi ci to zadanie.

Autorka: Klaudia Borycka