Picie niefiltrowanej wody prosto z krany może nieść za sobą szereg nieprzyjemnych skutków. Z kolei wcześniejsze przegotowanie wody sprawia, że traci ona cenne minerały. Alternatywą jest woda źródlana lub mineralna, ale to z kolei przyczynia się do zanieczyszczania środowiska – w końcu najczęściej kupujemy ją w plastikowych butelkach. A co powiesz na dzbanek filtrujący? W tym wypadku wydaje się on być najlepszym rozwiązaniem. Zapraszamy do artykułu, w którym podpowiadamy, jaki dzbanek filtrujący wybrać.
Zastanawiasz się, jaki dzbanek filtrujący wybrać? Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę przed jego zakupem.
Sprawdź także, jak działa filtr do wody pod zlew
Jeden z najistotniejszych aspektów. Na rynku znajdziesz dzbanki filtrujące o pojemności od 0,75 l do nawet 8 l. Rodzinom 4-osobowym polecamy dzbanki o pojemności nie mniejszej niż 2 l. Parom i singlom powinny wystarczyć dzbanki do 1,5 l. Co z dużymi rodzinami? Tutaj polecamy rozważyć zakup dzbanka od 2,5 l w górę.
Do wyboru masz kilka rodzajów wskaźników. Najpopularniejsze są wskaźniki mechaniczne. Jak one działają? Najczęściej występują w formie pokrętła. W trakcie użytkowania dzbanka mała strzałka będzie się obracała i wskazywała, jak procentowo wygląda zużycie filtra w dzbanku.
Coraz częstszym rozwiązaniem są wskaźniki elektroniczne – na wyświetlaczu znajdującym się na pokrywie znajdziesz informację, jak bardzo zużyty jest filtr. Możesz także kupić dzbanek ze wskaźnikiem LED.
Oczywiście istnieją też dzbanki bez wskaźnika i są one stosunkowo najtańsze. Użytkując taki dzbanek, należy samodzielnie pilnować czasu wymiany – najczęściej filtry wymienia się raz na miesiąc.
Sądzisz, że to kwestia wyłącznie estetyczna? Nic bardziej mylnego. Jeśli twój dzbanek będzie stał w mocno nasłonecznionym miejscu, to lepiej zrezygnować z modelu bezbarwnego. Jest on wygodny, ponieważ widać w nim zużycie wody, natomiast szybko się nagrzewa, a to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Nowością są dzbanki w kolorze czarnym, które mają za zadanie ograniczać zakwitanie wody.
Najpopularniejsze i najtańsze są oczywiście dzbanki plastikowe. Ich niewątpliwą zaletą jest również to, że trudniej ulegają stłuczeniom, a więc są trwalsze i bezpieczniejsze w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Nie mniej jednak dzbanki plastikowe są mniej ekologiczne.
Co z dzbankami szklanymi? Niestety bywają dość drogie, ale szkło nie wchodzi w reakcje chemiczne ze znajdującą się w środku wodą, np. jeśli dzbanek stoi w słonecznym miejscu lub gdy wlejecie do niego gorącą wodę.
Wkłady filtrujące w takich dzbankach są wykonane przede wszystkim z węgla aktywnego. Najbardziej standardowe i najtańsze wkłady to te z węglem aktywnym i żywicą jonowymienną. Taki filtr ma za zadanie poprawiać smak, zapach i barwę wody. Ponadto usuwa z niej wodociągowe zanieczyszczenia oraz zmiękcza twardą wodę.
Jakie jeszcze filtry znajdziesz na rynku? Chociażby te wzbogacające wodę w magnez. Warto jednak pamiętać, że taki dzbanek nie zmiękcza wody.
Możecie także zdecydować się na wkład z filtrem alkalizującym wodę. Taki filtr podnosi pH wody. W waszych kranach płynie wyjątkowo twarda woda powyżej 250 mg/l? Może warto sięgnąć po wkład z filtrem dodatkowo zmiękczającym wodę.
Oczywiście, że tak! Dzbanki filtrujące oczyszczają wodę kranową nie tylko z zanieczyszczeń. Zadbają też o to, aby do pitej przez was wody nie dostały się niektóre metale ciężkie, np. ołów, chlor oraz pestycydy. Ponadto odkamieniają wodę – koniec z popsutym czajnikiem czy kamieniem osadzającym się w garnkach.
Co więcej, dzbanki znacznie poprawiają smak wody kranowej. Nie wspominając o tym, że to prawdziwa oszczędność pieniędzy – zgrzewka wody mineralnej lub źródlanej potrafi kosztować nawet 15 zł!
Plastikowy dzbanek o pojemności 2,4 l i elektronicznym wskaźnikiem zużycia filtra. Do jego innych zalet należy to, że można go myć w zmywarce, a jego wymiary sprawiają, że zmieści się nawet na drzwiach w lodówce. Dzbanek posiada klasyczny wkład z filtrem, ale można go swobodnie wymienić na wkład zmiękczający twardą wodę.
Dzbanek z tworzywa sztucznego o pojemności 3,5 l z elektronicznym wskaźnikiem zużycia filtra oraz antypoślizgową podstawą i wlewem z uchylną klapką. Dzbanek posiada ten sam filtr, co jego poprzednik. Ten model również można myć w zmywarce. Warto wspomnieć, że w dzbankach Brita wkłady z filtrem wymienia się co 4 tygodnie.
Dzbanek filtrujący wodę kranową o pojemności 2,8 l z elektronicznym wskaźnikiem zużycia wkładu. Model charakteryzuje się inteligentną filtracją wody – dzięki wykorzystaniu w swoich wkładach membrany mikrokapilarnej umożliwia mikrofiltrację, a więc usuwa 100% wszelkich zanieczyszczeń, metali ciężkich, fenoli czy bakterii. Jego skuteczność można porównać z filtrami podzlewowymi, które są znacznie wydajniejsze niż tradycyjne filtry przelewowe.
Warto dodać, że dzbanek do filtracji wody wykorzystuje akumulator. Dzbanek należy zatem regularnie ładować (w zestawie otrzymacie dedykowany kabel USB).