Data modyfikacji:

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka? Te modele najczęściej polecają rodzice

Specjaliści przekonują, że zbyt suche powietrze może być bardzo szkodliwe – stąd coraz większa popularność nawilżaczy powietrza dla dziecka. O tym, że warto takie urządzenie mieć, przekonałam się, gdy tylko zaczęło się robić chłodniej. Mój syn pokasływał w nocy i nad ranem, zaczął kichać i ciężko oddychać przez sen, rano miał zaczerwienione oczy. Byłam przekonana, że jest przeziębiony, ale okazało się, że to efekt suchego powietrza. Odkąd mamy nawilżacz, noce mijają spokojnie! 
Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym śpimy, powinna wynosić 40-60 procent. Jeżeli jest inaczej, warto rozważyć zakup nawilżacza, bo może on zapobiec zapaleniu górnych dróg oddechowych czy problemom z zatokami. W suchych pomieszczeniach gorzej się śpi, suche powietrze może mieć wpływ na problemy z koncentracją, a nawet na...brak łaknienia.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Na rynku są oczywiście różne urządzenia – od wersji podstawowych za 100 zł, do takich za 2-3 tysiące, które poza nawilżaniem oczyszczają powietrze i mają dużo dodatkowych funkcji. Wybierając lepszy sprzęt, trzeba mieć na uwadze, że to dość duży gabaryt – wyglądem przypominający kaloryfer. Mniejsze nawilżacze mają bardziej wymyślne kształty, ale oczywiście to nie wygląd powinien być decydujący, a funkcjonalność i przeznaczenie sprzętu. Są trzy rodzaje nawilżaczy:

  • ULTRADŹWIĘKOWE – Mgiełka powstaje przez rozbijanie ultradźwiękami cząsteczek wody. Są ciche i zużywają mało prądu, ale mogą drażnić zwierzęta domowe. Spora zaleta: mgiełka nie musi nagrzewać powietrza, może być chłodna lub ciepła. To grupa najpopularniejszych  nawilżaczy.

  • PAROWE – Woda jest podgrzewana jak w czajniku i zaczyna parować. Te urządzenia są najtańsze, ale dość głośno pracują i zużywają więcej prądu. Z jednej strony to idealne rozwiązanie do pokoju dziecka, bo podgrzewanie wody zabija zarazki, z drugiej para jest gorąca, co może stanowić zagrożenie i dodatkowo podnosi temperaturę powietrza.

  • EWAPORACYJNE – Woda jest odparowywana z filtra i rozprowadzana za pomocą wentylatora, mgiełka jest chłodna. Taka woda nie jest pozbawiona zanieczyszczeń, bo nie jest podgrzewana.
  • Jak wybrać nawilżacz powietrza do sypialni czy pokoju szkraba? Przy zakupie warto zwrócić uwagę na czas pracy, zasięg (inny sprzęt wybierzemy do malutkiego pokoju, inny – do przestronnych wnętrz), wydajność i pojemność zbiornika (im będzie większa, tym rzadziej trzeba będzie uzupełniać wodę). Istotną kwestią jest też głośność. Większość nawilżaczy emituje hałas na poziomie 30-45 decybeli. Dla porównania 30 dB to tykanie zegara, a 40 dB – normalna rozmowa.

    Nawilżacze powietrza polecane przez rodziców

    Duux Grzybek 

    To urządzenie idealnie będzie prezentowało się w pokoju maleństwa. Wygląda jak zabawka, tymczasem w ciągu sekundy tworzy ultradźwiękową zimną mgłę, która nawilża powietrze w pokoju o powierzchni do 15mkw. Pełni też funkcję lampki nocnej. Nawilżacz posiada 1- litrowy zbiornik na wodę; producent zapewnia, że może pracować przez 8 godzin. Ma regulowany poziom wilgotności i automatyczny wyłącznik. 

    Nature 7 Aladdin 

    Jeśli maluch śpi z wami w sypialni i nie chcecie tam stawiać urządzenia w kształcie zabawki, możecie wybrać takie, które ma uniwersalny design, pasujący do każdego wnętrza. Ten nawilżacz ultradźwiękowy przypomina wazon, ale ma też funkcję lampki – jest wyposażony w 12 diod LED. Nadaje się do pomieszczeń do 20 mkw. Pojemność zbiornika wody to 80 ml, urządzenie posiada opcję automatycznego wyłączania.

    Crane Sowa Oskar 

    Kolejne urządzenie stricte do pokoju dziecka. Posiada płynną regulację mocy, czyli intensywności nawilżania powietrza i wygodny, wyjmowany zbiornik na wodę. Po opróżnieniu zbiornika urządzenie automatycznie się wyłącza. Na pełnym zbiorniku nawilżacz potrafi pracować do 24 godzin – sygnalizuje to świetlna dioda. Zastosowany w podstawie nawilżacza materiał antybakteryjny ma ograniczać rozwój bakterii oraz pleśni. Sprzęt nadaje się do pomieszczeń do 25 mkw. 

    Beaba 

    Nawilżacz parowy stworzony specjalnie do pokoju maluszka: wykorzystuje dwie technologie – gorącej i zimnej pary. Wytwarzanie gorącej pary umożliwia wyeliminowanie bakterii, a zimnej – bezpieczeństwo użytkowania. Nie wygląda jak zabawka, ale ma designerski kształt i będzie ciekawie wyglądać w dziecięcym pokoju. Ma bardzo duży, 2 litrowy zbiornik na wodę, po napełnieniu może działać nawet do 8 godzin i automatyczne się wyłączy, kiedy zbiornik się opróżni. Sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 15 mkw. 

    Philips Combi 2w1 

    To już zupełnie inna bajka – sprzęt zdecydowanie większy, a przede wszystkim wielofunkcyjny, stąd też spora różnica w cenie. Philips Combi 2w1 to oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Powietrze przepływa przez filtr, dodatkowo technologia NanoCloud umożliwia nawilżanie powietrza dzięki naturalnemu procesowi parowania.

    Maksymalny zasięg to 33 mkw. Oczyszczacz posiada tryb nocny – pracuje wtedy cicho i gasi wszystkie wyświetlacze. 3-etapowy system wskaźników LED (zmieniające się kolory) informuje o jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia, a alarm o konieczności czyszczenia filtra wstępnego lub wymiany pozostałych.
    Tekst: Joanna Łukaszewska