ULTRADŹWIĘKOWE – Mgiełka powstaje przez rozbijanie ultradźwiękami cząsteczek wody. Są ciche i zużywają mało prądu, ale mogą drażnić zwierzęta domowe. Spora zaleta: mgiełka nie musi nagrzewać powietrza, może być chłodna lub ciepła. To grupa najpopularniejszych nawilżaczy.
PAROWE – Woda jest podgrzewana jak w czajniku i zaczyna parować. Te urządzenia są najtańsze, ale dość głośno pracują i zużywają więcej prądu. Z jednej strony to idealne rozwiązanie do pokoju dziecka, bo podgrzewanie wody zabija zarazki, z drugiej para jest gorąca, co może stanowić zagrożenie i dodatkowo podnosi temperaturę powietrza.
EWAPORACYJNE – Woda jest odparowywana z filtra i rozprowadzana za pomocą wentylatora, mgiełka jest chłodna. Taka woda nie jest pozbawiona zanieczyszczeń, bo nie jest podgrzewana.
Jak wybrać nawilżacz powietrza do sypialni czy pokoju szkraba? Przy zakupie warto zwrócić uwagę na czas pracy, zasięg (inny sprzęt wybierzemy do malutkiego pokoju, inny – do przestronnych wnętrz), wydajność i pojemność zbiornika (im będzie większa, tym rzadziej trzeba będzie uzupełniać wodę). Istotną kwestią jest też głośność. Większość nawilżaczy emituje hałas na poziomie 30-45 decybeli. Dla porównania 30 dB to tykanie zegara, a 40 dB – normalna rozmowa.