Kochasz frytki, lecz rezygnujesz z nich w obawie przed przybraniem na wadze? Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie musisz zapominać o swoich ulubionych przekąskach – zamiast tego przygotuj je w wersji fit. Umożliwi ci to sprytne urządzenie, jakim jest frytkownica beztłuszczowa. Jak działa i którą wybrać? Zobacz nasz ranking.
Trudno o kogoś, kto nie przepada za frytkami. Mogą być zarówno pyszną przekąską, jak i elementem wymyślnego obiadu. Nie zmienia to faktu, że kojarzone są z barami szybkiej obsługi oraz niekoniecznie zdrowymi mrożonkami, a dodatkowo – ze smażeniem w głębokim tłuszczu. Raczej nie należą też do kategorii fit obiadu.
Okazuje się jednak, że odpowiednie przygotowywanie frytek może sprawić, że staną się naprawdę pożywnym posiłkiem. Ziemniaki są źródłem:
Nie warto wykluczać ich z diety! Kluczem do sukcesu będzie ich przyrządzenie, bez wykorzystywania szkodliwych dodatków. Smażenie beztłuszczowe nie tylko pozwala uniknąć szkodliwych produktów obróbki potraw w głębokim tłuszczu, ale dodatkowo zmniejsza kalorykę dań. Dzięki wykorzystaniu znacznie mniejszej ilości oleju, potrawy nie nasączają się nim. Oznacza to, że frytki przygotowane beztłuszczowo są znacznie mniej tuczące od tych, które kąpały się w tłuszczu.
Smażenie potraw nie należy do najzdrowszych metod ich obróbki. Poza tym, że zwiększa ich kaloryczność, czyni zwykłe produkty (jak np. warzywa) bardzo ciężkostrawnymi. Gotowanie tylko i wyłącznie na zdrowych tłuszczach nie jest opcją ekonomiczną – jak wiadomo, nie należą do najtańszych, a z założenia powinno się ich użyć tylko jeden raz. Długo przechowywany olej jełczeje, a potrawy przygotowywane na nim nie są tak smaczne, jak podczas pierwszego wykorzystania. Dodatkowym problemem jest utylizacja oleju – nie wolno go wylewać do zlewu, gdyż może zatkać odpływ.
Smażenie frytek w oleju sprawia, że stają się prawdziwą bombą kaloryczną. Jeśli oszczędzasz na oleju i podgrzewasz go więcej niż jeden raz, zwiększasz ryzyko, że uzyska rakotwórcze właściwości. Oczywiście – o wszystkich, cennych właściwościach ziemniaka, możesz w tej sytuacji zapomnieć. Przesiąknięte olejem frytki są wówczas równie szkodliwe, jak chipsy. Warto zatem zadać sobie pytanie, jak przygotować frytki, aby były zdrowe? Czy lepsza będzie frytkownica beztłuszczowa czy zwykla?
Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników frytek jest taka, że można jeść je praktycznie bez wyrzutów sumienia – wystarczy jedno urządzenie, by przygotować je w zdrowszej wersji. To frytkownica beztłuszczowa. Na czym polega jej działanie?
Funkcjonowanie frytkownicy bezolejowej można porównać do piekarnika konwekcyjnego. Oznacza to, że frytki nie smażą się w oleju, a w gorącym powietrzu. Dzięki temu, pozostają chrupkie z zewnątrz i miękkie w środku, a na dodatek – są mniej kaloryczne.
Oczywiście w dalszym ciągu wymagają oleju do uzyskania złocistego koloru oraz charakterystycznego smaku, ale to zdecydowanie mniejsze ilości niż podczas tradycyjnej metody. W większości przypadków wystarczy delikatnie spryskać je olejem lub obtoczyć w łyżce oleju. Obieg powietrza w środku frytkownicy jest bardzo duży (kilkadziesiąt litrów powietrza na sekundę), więc poszczególne kawałki nie zlepiają się ze sobą i są przypiekane równomiernie ze wszystkich stron.
Każda kuchnia ma ograniczone miejsce i kupowanie urządzeń wykorzystywanych kilka razy w roku nie ma większego sensu. Czy warto więc kupić frytkownicę beztłuszczową, która służy głównie do smażenia pokrojonych w słupki ziemniaków? Owszem, jeśli spojrzysz na nią nieco pod innym kątem!
Frytkownica beztłuszczowa przyda się w kuchni do wielu innych czynności, nie tylko do smażenia spożywanych sporadycznie chrupiących frytek ziemniaczanych. Za jej pomocą opieczesz wiele innych smacznych warzyw. Frytki z selera, marchewki, buraka czy batata są równie pyszne, a dostarczą kolejnych witamin i minerałów. To ciekawa alternatywa dla ziemniaków w twoim jadłospisie.
To nie koniec funkcjonalności frytkownicy beztłuszczowej. Jako że jest to w zasadzie wydajny piekarnik, za jej pomocą przygotujesz także pyszne i zdrowe mięsa. We frytkownicy możesz upiec m.in. piersi z kurczaka, nuggetsy, skrzydełka, plastry bekonu, karkówkę czy burgery. Tłustsze mięsa nie wymagają nawet smarowania olejem i mają wystarczającą ilość tłuszczu w sobie.
Kolejnym pomysłem na wykorzystanie frytkownicy w kuchni jest przygotowanie zapiekanek czy tostów. Niektóre modele mają specjalne tryby automatyczne, pozwalające dobrać odpowiednią moc frytkownicy i czas pieczenia. We frytkownicy rozmrozisz produkty, a także wysuszysz grzyby lub przygotujesz beef jerky. Podobno niektórzy pieką we frytkownicy nawet… ciasto!
Frytki we frytkownicy beztłuszczowej przygotowuje się w podobny sposób, jak w piekarniku. Surowe ziemniaki warto więc delikatnie skropić olejem lub oliwą z oliwek, natomiast gotowe frytki są już nasączone niewielką ilością oleju. W przeciwieństwie do piekarnika frytkownica rozgrzewa się do wysokiej temperatury w zaledwie kilka minut (około 3-5), dlatego frytki od razu są przypiekane i nie rozmiękają. Cała procedura ogranicza się jedynie do ustawienia czasu, mocy, a następnie wrzucenia produktów na ruszt.
Nieco więcej uwagi wymagają mięsa. Wytapia się z nich tłuszcz, który mógłby przypalić się w urządzeniu. Z tego względu niektórzy producenci zalecają uzupełnić dolną część pojemnika, znajdującą się pod rusztem, odrobiną wody. Dodatkowo woda zapobiegnie przesuszeniu mięs i zachowa ich soczystość.
Przed kupnem beztłuszczowej frytkownicy, weź pod uwagę kilka kryteriów. Będą one miały istotne znaczenie dla działania i wygody użytkowania urządzenia.
✅ mniej kaloryczne posiłki
✅ zachowanie smaku i chrupkości potraw
✅ brak nieprzyjemnego zapachu tłuszczu podczas pieczenia
✅ brak konieczności czyszczenia frytkownicy po każdym użyciu
✅ szybkie i proste przygotowywanie posiłków
✅ bezpieczna forma pieczenia – mniejsze ryzyko poparzeń
❌ nieco inny smak w porównaniu ze smażeniem na głębokim oleju (tłuszcz jest nośnikiem smaku)
❌ bledszy kolor potraw
❌ dłuższa obróbka termiczna
Czas na zestawienie najpopularniejszych i najlepiej ocenianych frytkownic beztłuszczowych. Która z nich znajdzie się w twojej kuchni? Która będzie najlepszą opcją? Zobacz 10 najlepszych urządzeń.
Frytkownica Tefal to profesjonalny sprzęt, który pozwala na smażenie, opiekanie, grillowanie i pieczenie bez użycia tłuszczu. Jest wyposażona w energooszczędny system ActiFry, który zapewnia szybkie i zdrowe przyrządzanie potraw. Sterowanie temperaturą jest proste i wygodne, dzięki 2-stopniowej regulacji, od 80°C do 200°C.
Ta frytkownica beztłuszczowa w naszym zestawieniu posiada pojemność XL, umożliwiając jednoczesne smażenie lub pieczenie jednego lub więcej dań w jednym czasie. Oprócz tego, wyposażona jest w timer do programowania czasu smażenia, z wyświetlaczem LED, dzięki czemu łatwo można kontrolować proces smażenia. Tefal Easy Fry to idealny sposób na przygotowywanie zdrowych posiłków dla całej rodziny.
Frytkownica Philips o mocy 2000 W to wygodne i praktyczne rozwiązanie w każdej kuchni. Urządzenie wyposażone jest w dotykowy panel sterujący, zdejmowaną misę, regulowany termostat i funkcję utrzymywania temperatury. Zawiera również 7 programów, dzięki czemu możesz smażyć, piec i grillować wszystkie ulubione potrawy.
Technologia smażenia w małej ilości tłuszczu Rapid Air pozwala przygotować zdrowe dania. Wygodny i bezpieczny w użyciu przewód zasilający o długości 0,8 m oraz automatyczne wyłączanie zasilania zapewniają dodatkową wygodę. Frytkownica ma nienagrzewającą się obudowę i jest wyposażona w wydajność smażenia 1,2 kg. Do zestawu dołączona jest książka z przepisami, dzięki której możesz przygotować różne potrawy.
Wielofunkcyjna frytkownica beztłuszczowa o nowoczesnym i minimalistycznym designie, zasługuje na uwagę ze względu na inteligentny system zapobiegający przegrzewaniu urządzenia. Posiada antypoślizgowe nóżki, które zapobiegają przesuwaniu frytkownicy w trakcie używania. Poszczególne elementy frytkownicy bez obaw możesz myć w zmywarce. Pozytywne opinie użytkowników potwierdzają, że to dobry wybór.
Model Botti AF-06 to jedna z najpopularniejszych frytkownic beztłuszczowych w rankingu. Urządzenie może pochwalić się mocą na poziomie 1300 W oraz dodatkiem takich funkcji jak timer czy regulacja temperatury.
Polecana frytkownica jest dodatkowo wyposażona w koszyk i szufladę z nieprzywierającą powierzchnią, zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz lampkę kontrolną, która informuje o gotowości do pracy. Nie zabrakło także termostatu, wysuwanej szuflady i antypoślizgowych nóżek.
Frytkownica beztłuszczowa Zeegma Knapper to model o mocy 1400 W, którego czarny kolor i nowoczesny design idealnie odnajdą się w każdej kuchni. Producent wyposażył ją między innymi w funkcję regulacji temperatury, elektroniczny termostat czy timer.
Model Zeegma Knapper jest bezproblemowy w użytkowaniu i wystarczy tylko minuta, aby był gotowy do pracy. Co więcej, kosz i misa są pokryte teflonową powłokową, dzięki czemu chronią przed przywieraniem, a do tego mogą być czyszczone w zmywarce.
Urządzenie MPM MFR-06 to kolejna frytkownica beztłuszczowa w rankingu, która może pochwalić się funkcją regulacji temperatury. Model o mocy 1500 W ma pojemność 4,5 l i jest bezproblemowy w obsłudze.
Popularna frytkownica ma elektroniczny panel sterowania z wyświetlaczem LED, timer oraz osiem wgranych programów. Dzięki temu możesz wykorzystać ją do przygotowania nie tylko frytek, ale także owoców morza czy pizzy. Dodatkowo wyjmowany kosz i szuflada są pokryte nieprzywierającą powłoką.
Propozycja Teesa Air Fryer to funkcjonalne rozwiązanie dla każdego fana frytek. Sprzęt AGD o mocy 1400 W umożliwia łatwą regulację temperatury przy użyciu pokrętła. Dodatkowo producent umieścił na froncie instrukcje, które określają zarówno czas, jak i temperaturę pracy dopasowaną do konkretnego dania.
Frytkownica beztłuszczowa Teesa ma pojemną, 3,2-litrową misę, dzięki czemu sprawdzi się nawet w domach z dużymi rodzinami. Nie zabrakło również funkcji cyrkulacji powietrza i ciekawego designu.
Kolejna propozycja od marki Teesa w naszym rankingu polecanych frytkownic beztłuszczowych. Sprzęt AGD ma moc na poziomie 1400 W oraz został wyposażony w takie dodatkowe funkcje jak regulacja temperatury czy programy automatyczne.
Frytkownica Teesa Digital Air Fryer może pochwalić się funkcją gotowania, smażenia i pieczenia, programami przeznaczonymi do obróbki nie tylko frytek, ale także ciasta, żeberek czy ryb oraz panelem dotykowym z wyświetlaczem LCD. Całość dopełnia nienagrzewająca się rączka, nóżki antypoślizgowe i misa ze stali nierdzewnej.
Frytkownica Lund to urządzenie o mocy 1300 W, wyposażone w programy automatyczne i możliwość regulacji temperatury. Nie zabrakło także cyfrowego, dotykowego panelu LED oraz pojemnej misy (3,2 l) i kosza (2,4 l).
Polecane urządzenie ma elementy pokryte nieprzywierającą powłoką, które są jednocześnie łatwe w czyszczeniu. Producent zadbał również o twoje bezpieczeństwo, dodając do sprzętu zabezpieczenie przed przegrzaniem i lampkę kontrolną.
Jeśli szukasz niezawodnej i pojemnej frytkownicy beztłuszczowej, to ta propozycja w rankingu z pewnością przypadnie ci do gustu. Urządzenie Proficook ma moc 1500 W oraz pojemność wynoszącą 3,5 l. Nie zabrakło także timera i regulacji temperatury.
Frytkownica beztłuszczowa Proficook umożliwia grillowanie, podgrzewanie, smażenie i pieczenie ulubionych potraw. Wielofunkcyjny sprzęt jest także łatwy w obsłudze, ma wyjmowany koszyk i jest sterowany pokrętłami.