Roboty planetarne to coraz częściej spotykane w naszych kuchniach wielofunkcyjne urządzenia, w dużym stopniu ułatwiające przygotowanie nawet bardziej skomplikowanych potraw i zastępujące wiele innych używanych na co dzień narzędzi. Ich atutem jest też duża liczba programów pracy i niezwykle łatwa konfiguracja. Jaki robot planetarny jednak wybrać, jakimi modelami się zainteresować? Zobacz nasz ranking robotów planetarnych 2024.
Roboty planetarne stworzone są przede wszystkim dla osób uwielbiających gotować i eksperymentować podczas przygotowywania posiłków. Niestety pasja ta prowadzi zazwyczaj to tego, że w ich szafkach i szufladach zaczyna w błyskawicznym tempie przybywać różnego rodzaju urządzeń kuchennych, które używane są bardzo sporadycznie, zajmując równocześnie dużo miejsca i zagracając całe pomieszczenie. Roboty planetarne są w stanie zastąpić wiele z tych narzędzi, poprawiając komfort i szybkość pracy nad ulubionymi potrawami.
Na pierwszy rzut oka robot planetarny przypomina zwykły mikser. Bardzo często w sklepach spotkamy się nawet z jego nazwą zastępczą – mikser planetarny. Oba typy urządzeń zdają się różnić tylko ceną. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, roboty potrafią znacznie więcej niż miksować ciasto na naleśniki. Z urządzeń tych oryginalnie korzystali przede wszystkim profesjonalni kucharze oraz cukiernicy. Do naszych domów trafiły więc z restauracji, piekarni oraz różnego rodzaju manufaktur.
Z tego też powodu dobre roboty planetarne nie należą do tanich, najlepsze potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Wysoką cenę rekompensują jednak niezwykle dużą liczbą funkcji, dodatków i bardzo specyficznych akcesoriów, przydatnych podczas przygotowania wymyślnych potraw. Są dzięki temu niezwykle uniwersalne i pozwalają pozbyć się starych mikserów, wyciskarek itd., oszczędzając miejsce na blacie kuchennym.
Robot planetarny od przeciętnego miksera lub robota kuchennego, mimo podobnego kształtu i konstrukcji, różni się swoim podstawowym mechanizmem działania. Umieszczone w nim mieszadła nie obracają się w tradycyjny sposób, a więc wyłącznie wokół własnej osi. Są one w stanie równocześnie wykonywać także okrężne ruchy po obwodzie używanej misy. Ponieważ metoda ta przypomina orbitalny ruch planet wokół gwiazdy, sprzęt określany jest mianem „planetarnego”.
Planetarna metoda mieszania pozwala na bardziej wydajne i dokładne łączenie składników niezbędnych w różnych przepisach, chociażby na ciasta, makaron albo chleb. Za sprawą wymiennych nakładek i końcówek roboty sprawdzają się też w wielu innych zadaniach, takich jak ubijanie, mielenie, ugniatanie, rozdrabnianie i trzepanie.
Przymierzając się do zakupu pierwszego lub nowego robota planetarnego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Pomocne będą tutaj przede wszystkim informacje przekazane przez producentów robotów planetarnych w dokumentacji technicznej sprzętu.
To jeden z kluczowych czynników decydujących o przydatności oraz wydajności urządzenia. Moc odnosi się w tym przypadku do silnika napędzającego planetarny ruch mieszadeł i jest podawana w watach. Do zwykłego codziennego użytku i nieskomplikowanych czynności zaleca się modele o mocy od 600 W do około 900 W. Jeżeli chcemy mielić mięso, rozdrabniać lód albo wyrabiać ciężkie ciasto do pieczenia, minimum będą tutaj urządzenia o mocy 900 W. Taki model z łatwością zastąpi tradycyjną maszynkę do mielenia mięsa.
Akcesoria dołączone przez producenta w dużej mierze zdecydują o sposobie korzystania z robota. Dla zasady, im więcej końcówek i dodatków oferuje dany model tym lepiej. Z wielu z nich możemy nie skorzystać przez długi czas, ale gdy okażą się potrzebne, nie będziemy musieli szukać środków zastępczych. Warto jednak mieć na uwadze ich jakość wykonania, bowiem czasami wytwórcy idą w ilość, a nie w solidność, oszczędzając na użytych materiałach.
Dołączona do robota misa to kolejny kluczowy aspekt sprzętu. Na początku powinna nas zainteresować jej objętość. Planując regularne przygotowywanie posiłków dla dużej rodziny lub wielu osób, zazwyczaj sięgamy po standardowe modele z pojemnikami o pojemności około 4 litrów. Zwróćmy też uwagę na materiał, z jakiego została wykonana misa. Standardem jest tutaj nierdzewna stal oraz znacznie lżejsze aluminium, czasem producent dorzuca też dodatkową plastikową miskę.
W tym wypadku interesuje nas między innymi wielostopniowa regulacja obrotów mieszadła, a także programator pracy z zegarem, czujniki urobienia ciasta, a także funkcje smart, pozwalające kontrolować sprzęt z poziomu aplikacji mobilnej lub wyświetlacza LCD. Warto też zwrócić uwagę na ergonomię danego modelu. Ważne jest tu między innymi, czy jest on wyposażony w łatwe w obsłudze i solidnie zbudowane pokrętło, czy też wyłącznie w drobne przyciski i suwaki, które utrudniają kontrolę, gdy mamy brudne lub tłuste ręce.
Wiele robotów planetarnych ze względu na swój design stanowi niezwykle interesującą ozdobę kuchni. Warto postawić tutaj na urządzenia, których obudowy zostały choć w części wykonane z metalu, co poprawi ich ogólną wytrzymałość, a także odporność na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne.
Popularność, jaką cieszą się roboty planetarne z naszego rankingu, nie jest przypadkowa. To funkcjonalne sprzęty, które mogą pochwalić się wieloma zaletami. Do plusów praktycznych urządzeń kuchennych zaliczamy przede wszystkim:
Czy w takim razie roboty planetarne mają jakieś wady? Podobnie jak wiele innych sprzętów AGD, tak i funkcjonalne urządzenia mają kilka minusów. Zaliczamy do nich:
Oczywiście, warto pamiętać, że funkcjonalne roboty planetarne z rankingu mogą zastąpić kilka innych urządzeń kuchennych, a tym samym – są zdecydowanie warte swojej ceny.
Wiesz już, jakie parametry powinien mieć dobry robot planetarny. Czas poznać ranking najlepszych urządzeń wielofunkcyjnych, które cieszą się popularnością wśród użytkowników Ceneo.pl. Sprawdź, który z nich warto zafundować sobie do domu!
Wielofunkcyjny robot kuchenny, którego moc wynosi 500 W. Kompaktowe urządzenie jest polecane osobom, które mają ograniczony budżet, jednak zależy im na wysokiej jakości praktycznych dodatkach.
Model sterowany pokrętłem został wyposażony w dużą misę o pojemności 3,9 l, czterostopniową regulację prędkości oraz jest sprzedawany w zestawie z trzema końcówkami mieszającymi. Robot ubija pianę, miesza, uciera składniki i zagnia ciasto. Z jego pomocą przygotujesz lekkie ciasta czy koktajle.
Kolejny robot planetarny z rankingu ma moc 1000 W i jest sterowany pokrętłem. Doskonale sprawdzi się do zagniatania ciasta, miksowania, mieszania, ucierania czy ubijania. Model jest wykonany z połączenia tworzywa sztucznego ze stalą szlachetną, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia i korozję, a do tego jego czyszczenie nie sprawia najmniejszego problemu. Robot posiada misę o pojemności wynoszącej aż 5 l oraz trzy końcówki do ugniatania ciasta, mieszania i ubijania.
Jaki robot planetarny kupić? Esperanza EKM024 jest sterowany pokrętłem i ma moc wynoszącą 800 W. Producent wzbogacił go o funkcję mieszania, ucierania, ubijania i zagniatania ciasta. Wykorzystasz go więc m.in. do tarcia ziemniaków. Wielofunkcyjny model ma również płynną regulację prędkości, możliwość pracy pulsacyjnej, nóżki antypoślizgowe oraz czterolitrową misę.
Nie zabrakło także praktycznych dodatków, takich jak ochrona przeciw rozbryzgom. Robot planetarny może pracować jednorazowo przez maksymalnie 12 minut.
Wielofunkcyjny model dla pasjonatów gotowania ma moc 1000 W, jest sterowany przyciskami oraz został wzbogacony o takie funkcje, jak: mielenie, tarcie, miksowanie, zagniatanie ciasta, ubijanie czy mieszanie. Mocny silnik, łatwe unoszenie ramienia i mnóstwo akcesoriów gwarantują, że robot planetarny Boscha stanie się niezastąpiony w twojej kuchni. Urządzenie ma pojemność 3,9 l. Wyrabianie ciasta z tym modele będzie banalnie proste.
W ranking robotów planetarnych nie mogło zabraknąć propozycji urządzenia, które doskonale sprawdzi się w trakcie codziennego gotowania niewymagających potraw, ponieważ jego moc wynosi jedynie 300 W. Do podstawowych funkcji zaliczamy ucieranie, mieszanie, ubijanie, miksowanie oraz zagniatanie ciasta.
Co więcej, sprzęt sterowany suwakiem ma bezpośredni napęd zapewniający cichą pracę, misę o pojemności 4,8 l, którą wykonano ze stali nierdzewnej, oraz wiele dodatkowych akcesoriów – szecioelementową rózgę, mieszadło płaskie czy hak.
Jeśli cenisz jakość w wersji premium, to ta propozycja w naszym rankingu robotów planetarnych na pewno przypadnie ci do gustu. Profesjonalny robot Kenwood Titanium Chef Baker może pochwalić się mocą na poziomie 1200 W i długą listą funkcji – kruszeniem, szatkowaniem, rozdrabnianiem, mieleniem, miksowaniem i wieloma innymi. Kenwood Chef jest sterowany pokrętłem, ma wbudowaną wagę z wyświetlaczem i dwie pojemne misy, a także został wykonany z odpornej na zarysowania stali nierdzewnej.
Wysokiej klasy robot planetarny wyposażony w silnik o mocy 1500 W. Urządzenie korzysta z dużej miski ze stali o pojemności 5,6 litra, a także rozbudowanego zestawu końcówek i przystawek, wśród których znajdziemy między innymi blender. Producent wbudował w sprzęt wagę oraz czujniki ciasta.
Robot planetarny Kenwood z silnikiem o mocy 1000 W, stalową misą o objętości 4,3 litra, a także bardzo bogatym zestawem akcesoriów i przystawek. Robot został wyposażony między innymi w szklany blender 1,2 litra, malakser 1,4 litra, maszynkę do mielenie, wyciskarkę do cytrusów, sokowirówkę, młynek i końcówki do mieszania.
Robot planetarny Smeg zapewnia wydajność dzięki silnikowi o mocy 800 W. Dzięki temu mikser może pracować w dziesięciu różnych prędkościach, dostosowując się do potrzeb użytkownika. Dodatkowo robot posiada funkcję Smooth Start gwarantującą płynne i stopniowe uruchamianie, co zapewnia optymalne wymieszanie wszystkich składników.
Mikser Smeg to również świetny asystent w przygotowywaniu różnorodnych potraw, dzięki szerokiej gamie akcesoriów. W ofercie znajdują się m.in. akcesoria do tarcia i krojenia oraz do przygotowywania lodów. Dzięki temu urządzenie jest niezwykle wszechstronne i pozwala na przygotowanie wielu różnych dań.
Ostatnim robotem kuchennym planetarnym w naszym rankingu jest model marki KitchenAid. Urządzenie o mocy 300 W jest sterowane pokrętłem oraz pomoże ci w ubijaniu, ucieraniu, miksowaniu, mieszaniu składników oraz zagniataniu ciasta.
Sprzęt kuchenny ma misę o pojemności 4,83 l, ponadczasowy design oraz narzędzia ze stali szlachetnej. Producent wyposażył go też w praktyczne akcesoria, metalową konstrukcję oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem. Nie zabrakło również podstawy antypoślizgowej i 10-stopniowej regulacji obrotów.