Data modyfikacji:

Ranking najlepszych okapów kominowych

Jesteś w trakcie urządzania swojej kuchni? W takim razie nie zapomnij o okapie – praktycznym sprzęcie AGD montowanym nad kuchenką gazową albo płytą indukcyjną, który służy do pochłaniania oparów i niepożądanych składników z powietrza podczas gotowania. Na rynku znajdziesz kilka różnych rodzajów tego typu urządzeń, a wśród nich okap kominowy. Jak działa, jakie są jego wady i zalety oraz na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu? Mnóstwo wskazówek i ranking okapów kominowych znajdziesz w tym artykule!

Jak działa okap kominowy?

Jaki okap do kuchni wybrać? Jedną z opcji jest okap kominowy. Co warto wiedzieć o okapie kominowym jeszcze przed jego zakupem? Zdecydowanie dobrze jest poznać sposób jego działania. Jak się okazuje – to właśnie ten typ sprzętu AGD można najczęściej spotkać w kuchniach. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej konstrukcji, a zwłaszcza długiemu, pionowemu kominowi, pod którym ukryto rurę odprowadzającą opary.
Okap kominowy jest zawsze montowany przy ścianie, stąd też często nazywa się go przyściennym. Dodatkowo w trakcie montażu musi zostać połączony z wyciągiem wentylacyjnym – w ten sposób działa w obiegu otwartym i bez problemu radzi sobie z usuwaniem nie tylko zanieczyszczeń, ale także zapachów.
Na rynku znajdziesz tysiące okapów kominowych – o różnej szerokości, wydajności, głośności, klasie energetycznej czy funkcjach. Praktyczne sprzęty są dostępne w ofercie takich marek jak Samsung, Amica, Whirlpool, Electrolux, Beko, Bosch czy Siemens.
Przeczytaj także, jaki okap podszafkowy wybrać

Okap kominowy w kuchni – wady i zalety

Jakie są wady i zalety okapu kominowego w kuchni? Zacznijmy od minusów. Zaliczamy do nich:
  • duży rozmiar, który sprawia, że okap kominowy może nie zmieścić się w małej kuchni o ograniczonej przestrzeni użytkowej;
  • konieczność rezygnacji z dodatkowych szafek wiszących nad kuchenką;
  • ograniczone możliwości aranżacyjne;
  • instalację możliwą jedynie w kuchniach, w których znajduje się otwór wentylacyjny i kratka (wentylacja grawitacyjna);
  • brak możliwości montażu w blokach mieszkalnych.
Na szczęście okap kominowy ma także wiele zalet, dzięki którym jest chętnie wybierany do domów. Na liście plusów tego typu sprzętu AGD znalazły się:
  • nowoczesny design, który idealnie współgra z różnymi stylami aranżacji wnętrz;
  • doskonała wydajność i skuteczność odprowadzania oparów;
  • możliwość instalacji w dużych kuchniach;
  • dość tania eksploatacja;
  • różnorodność cenowa w ofertach popularnych producentów sprzętu AGD.

Jak wybrać najlepszy okap kominowy? Poradnik dla kupujących

Czas sprawdzić, na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie zakupu jedynego z polecanych okapów kominowych z rankingu. Najważniejszy jest rozmiar sprzętu, w szczególności jego szerokość. Producenci najczęściej oferują modele o wymiarach wynoszących od 51 do 60 cm, jednak bez problemu znajdziesz też mniejsze i większe okapy kominowe.
Gdy zdecydujesz się już na konkretny rozmiar, czas sprawdzić wydajność. W przypadku tego parametru warto kierować się zasadą – im jest ona wyższa, tym lepiej. Dlaczego? Bo dzięki temu okap kominowy będzie skutecznie odprowadzać wszystkie zanieczyszczenia i zapachy powstające podczas gotowania. Najlepsze modele na rynku mogą pochwalić się wydajnością na poziomie 800 m³/h i wyższą.
Aby mieć pewność, że korzystanie z okapu kominowego w kuchni będzie komfortowe, koniecznie sprawdź jego głośność. Nie bez znaczenia jest również sterowanie, które może być dotykowe, elektroniczne, mechaniczne, a nawet zdalne czy głosowe. Zwróć też uwagę na rodzaj oświetlenia – najczęściej w okapach kominowych znajdziesz LED-y.
Na zakończenie sprawdź dodatkowe funkcje. Okap kominowy może być wyposażony w wyciąg, pochłaniacz, timer, automatyczne wyłączanie, intensywne pochłanianie, oczyszczacz, recyrkulację, wskaźnik nasycenia filtra czy programator.

Ranking okapów kominowych – wybierz najlepszy sprzęt AGD do swojej kuchni

Jaki wybrać sprzęt do kuchni? Sprawdź ranking okapów kominowych, w którym znajdziesz najpopularniejsze modele wśród użytkowników Ceneo.pl.

1. AKPO WK-4 Nero Eco 50

Numerem jeden w rankingu okapów kominowych jest model AKPO Wk-4 Nero Eco 50 w kolorze czarnym. Model o klasie energetycznej A może pochwalić się wydajnością na poziomie 297 m³/h i głośnością 48 dB. Producent wyposażył go także we filtr przeciwtłuszczowy, sterowanie przyciskowe, oświetlenie halogenowe i funkcję pochłaniacza.

2. Amica OKP6547S

Jeśli szukasz okapu kuchennego kominowego 60 cm, to ta pozycja w rankingu na pewno przypadnie ci do gustu. Propozycja Amica to nie tylko standardowa szerokość, ale także wydajność 366 m³/h, głośność 65 dB i funkcjonalność. Na liście zalet polecanego modelu znalazło się oświetlenie LED, sterowanie sensorowe czy 3 stopnie pracy wentylatora.

3. AKPO WK-4 Largo Eco

Okap kominowy AKPO WK-4 Largo Eco to model z kolekcji poleskiej marki, który może pochwalić się wydajnością wynoszącą 297 m³/h i głośnością 54 dB. Urządzenie o szerokości 50 cm ma oświetlenie halogenowe, sterowanie dotykowe oraz tryb wyciągu i pochłaniacza. Dodatkowo można zamontować w nim filtry węglowe.

4. Electrolux LFC316X

Okap kominowy Electrolux ma 60 cm szerokości, wydajność na poziomie 420 m³/h oraz głośność wynoszącą 66 dB. Funkcjonalne urządzenie w kolorze srebrnym ma także wbudowane oświetlenie LED, sterowanie dotykowe i 3-stopniową regulację. Nie zabrakło również trybu wyciągu i pochłaniacza.

5. Amica OKP9651S

Ranking okapów kominowych, które cieszą się największą popularnością na Ceneo.pl, zamyka model Amica OKP9651S. Do jego zalet zaliczamy klasę energetyczną A, głośności 66 dB oraz wydajność 560 ​​m³/h. Dodatkowo jego szerokość wynosi aż 90 cm! Producent wyposażył też urządzenie w silnik bezszczotkowy BLDC, sterowanie sensorowe i tryb pochłaniacza.

Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.