Data publikacji:

Gres na schody zewnętrzne: wady i zalety

Schody zewnętrzne, zwłaszcza te prowadzące do wejścia budynku lub na taras, decydują w dużej mierze o wyglądzie posesji, co ma znaczenie dla właścicieli domów. Estetycznie wykończone będą stanowiły element ozdobny, podkreślający kolor oraz projekt fasady. Schody wykańcza się wieloma różnymi materiałami, najczęściej wybierany do tego celu jest różnego rodzaju gres. W artykule przedstawiamy jego wady i zalety.
gres na schody zewnętrzne

Jaki gres na schody?

Gres to nic innego jak klasyczne płytki ceramiczne, które wypiekane są w specjalnych piecach w bardzo wysokich temperaturach. W sklepach znajdziemy niezwykle szeroki wybór ich wzorów, kolorów oraz kształtów. Pamiętajmy jednak, że w trakcie wyboru produktu do stosowania na schodach zewnętrznych musimy zwracać uwagę na przeznaczenie gresu oraz jego wytrzymałość. Ze względu na to, że okładzina ceramiczna będzie wystawiona na zmienną temperaturę oraz wilgotność, na zewnątrz nie można stosować pod żadnym pozorem płytek do wnętrz (np. kuchennych lub łazienkowych), bowiem ulegną one bardzo szybkiemu zniszczeniu (pękanie i odpadanie).
Na schody powinniśmy wybierać jedynie markowy gres przeznaczony do układania na zewnątrz budynków, o gwarantowanej przez producenta mrozoodporności i wytrzymałości na wysoką temperaturę. Niezwykle pożądane są tutaj też płytki antypoślizgowe o specjalnej fakturze odpornej na ścieranie, która zapobiegnie ewentualnym wypadkom w zimie lub w deszczowe dni.
Właściwości te opisywane są za pomocą oznaczenia „R”. Do stosowania na schodach zaleca się produkty ze znakiem od R11 do R13. W podobny przejrzysty sposób określa się też wytrzymałość płytek na ścieranie. W omawianych warunkach powinny one posiadać klasę ścieralności trzeciego, czwartego lub piątego stopnia.
Planując ułożenie gresu na schodach zewnętrznych, musimy wziąć pod uwagę, że do tego celu używać będziemy najczęściej kilku typów płytek. Poza ozdobnymi cokołami bardzo często wybieramy też płytki z profilowanymi krawędziami, które mogą być pokryte specjalnymi rzeźbieniami.
Warto też pamiętać, że gres występuje w dwóch odmianach – technicznej oraz szkliwionej. Pierwsza oferuje większą wytrzymałość, ale ma bardzo surowy wygląd i fakturę, a przez to znacznie mniej wzorów i kolorów, dlatego też na schodach stosowany jest zazwyczaj bardziej ozdobny gres szkliwiony.
O trwałości okładziny schodów decydować będą też zastosowane fugi, a także użyte preparaty do klejenia płytek. Dlatego stosować powinniśmy markowe produkty przeznaczone do używania na zewnątrz.

Gres na schody – wady i zalety

Zalety gresu na schody zewnętrzne:

  • wysoka uniwersalność, gres można kłaść na dowolnych schodach;
  • duży wybór wzorów i kolorów, a także atrakcyjna cena;
  • łatwość układania oraz konserwacji, a także naprawy;
  • płytki z gresu nie sprawiają problemów podczas czyszczenia.
  • Wady gresu na schody zewnętrzne:

  • podatność na pękanie pod wpływem dużych przeciążeń oraz uszkodzeń mechanicznych;
  • stosunkowo mniejsza trwałość, nawet wysokiej jakości pokrycie z gresu trzeba wymieniać średnio co kilkanaście lat, zwłaszcza w intensywnie użytkowanych miejscach.
  • Jaka jest alternatywa dla gresu na schody zewnętrzne?

    Jeżeli po przestudiowaniu rodzajów dostępnego w sklepach gresu zdecydowałeś się na to, że nie będzie on najlepszym rozwiązaniem w przypadku twoich schodów, zawsze możesz sięgnąć po alternatywne materiały, które będą lepiej pasować do twojej wymarzonej aranżacji lub sprawdzą się lepiej w danym otoczeniu.

    Schody zewnętrzne z czystego betonu

    Niektórzy właściciele schodów decydują się na pozostawienie ich odsłoniętego betonowego trzonu. W tym wypadku najlepiej do jego konstrukcji używać jednak mieszanek o zwiększonej wytrzymałości na wilgoć i wodę. Po wylaniu schody należy też odpowiednio oszlifować – w ten sposób zyskują ciekawy wygląd, sprawdzający się zwłaszcza w przypadku nowoczesnych posesji. Gładka powierzchnia betonowa jest jednak podatna na oblodzenie.

    Płytki klinkierowe na schody zewnętrzne

    Płytki wykonane z klinkieru układa się w podobny sposób co gres, odznaczają się one jednak przeważnie większą grubością. Tworzą one gustowne i estetycznie wyglądające schody, zazwyczaj dostępne są w cielistych i pomarańczowych kolorach. Wadą rozwiązania jest konieczność ich częstego czyszczenia.

    Kamień na schody zewnętrzne

    Droższą alternatywą dla płytek gresowych jest naturalny kamień (najczęściej granit). Materiał jest niezwykle trwały, sprawdzi się przede wszystkim w budynkach o klasycznej architekturze. W sklepach znajdziemy bardzo bogaty wybór kolorów oraz faktur płyt kamiennych, które po poprawnym założeniu będą służyć właścicielom schodów przez dziesiątki lat.

    Deski drewniane na schody zewnętrzne

    Do wykończenia schodów wykorzystać można też drewniane deski. Jest to bardzo estetyczne, interesujące i uniwersalne rozwiązanie pasujące do wielu stylów architektonicznych. Minusem rozwiązania jest konieczność regularnej konserwacji i zabezpieczania powierzchni drewna, w przeciwnym razie narazimy je na szybkie zniszczenie pod wpływem czynników atmosferycznych.

    Deski kompozytowe na schody zewnętrzne

    Zamiast desek drewnianych możemy postawić na produkty wykonane z kompozytu stanowiącego połączenie tworzyw sztucznych oraz drewnianego pyłu. Odznaczają się one znacznie większą wytrzymałością na temperaturę oraz wilgotność, nie wymagają też regularnej konserwacji.

    Kostka brukowa na schody zewnętrzne

    Idealny materiał antypoślizgowy na schody zewnętrzne. W zależności od typu, kamienna kostka brukowa jest stosunkowo tania i łatwa w obróbce i instalacji. Jest też bardzo estetycznym rozwiązaniem, dostępnym w wielu kolorach. Ze względu na grubość materiału musimy jednak zawczasu przewidzieć jej użycie, w przeciwnym wypadku będzie zmuszeni do przebudowywania schodów.
    Zdjęcie: Envato Elements