Data modyfikacji:

Jak skutecznie i szybko wyczyścić szybę w piekarniku

Każdy miłośnik wypieków lubi korzystać ze sprawnych i higienicznych urządzeń. Piekarnik wymaga szczególnej troski, ponieważ pod wpływem bardzo wysokiej temperatury tłuste zabrudzenia stają się wyjątkowo trudne do usunięcia, mogą też mieć wpływ na smak potraw i ich walory zdrowotne. Jak szybko i bez wysiłku wyczyścić szybę w piekarniku? Żeby ułatwić sobie pracę, najlepiej robić to na bieżąco, jednak nie zawsze jest to możliwe. Poznaj najlepsze sposoby na utrzymanie piekarnika w czystości.
jak wyczyścić szybę w piekarniku

Regularne czyszczenie szyby piekarnika – dlaczego jest tak ważne?

Zanim podpowiemy, jak umyć piekarnik, zastanówmy się, dlaczego warto to robić regularnie. Kuchnia powinna być najczystszym pomieszczeniem w domu, ponieważ to właśnie tam przygotowujemy posiłki. Niewłaściwy poziom higieny może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak zatrucia. Wiedząc, jak bez wysiłku wyczyścić szybę w piekarniku, nie będziesz również ryzykować przenikania do potraw nieprzyjemnego zapachu lub szkodliwych substancji z przypalonego tłuszczu i resztek jedzenia. Przejrzysta szyba jest też estetyczna i umożliwia lepszą kontrolę podczas pieczenia.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku od zewnątrz?

Najlepszym sposobem na skuteczne czyszczenie szyby piekarnika jest wycieranie jej po każdym użyciu. Systematyczność to podstawa codziennego sprzątania bez wysiłku. Jak umyć szybę w piekarniku? Jeśli nie jest zaniedbana, wystarczy, że przetrzesz ją wilgotną ścierką z odrobiną płynu do naczyń, który rozpuści tłuszcz. Pamiętaj, że czyszczona szyba musi być zupełnie ostudzona oraz że należy myć zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną stronę piekarnika.
Do mycia szkła świetnie sprawdzają się ściereczki z mikrofibry, które nie zostawiają na nim fragmentów materiału i czyszczą bez pozostawiania smug. Może być używana w połączeniu z domowymi środkami czyszczącymi, dając rewelacyjne efekty. Żeby uzyskać prosty płyn do szyb, wymieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:1. Sprawdzi się on najlepiej w przypadku lekkich zabrudzeń, jednak możesz również spróbować wykorzystać go do silniejszego brudu, wystarczy wtedy spryskać szybę i zostawić ją na kilka minut.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku przy większych zabrudzeniach?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić szybę w piekarniku Amica, Electrolux lub innej firmy, spróbuj najpierw prostych, domowych sposobów, jednak musisz wiedzieć, że nie w każdym przypadku one zadziałają. Do bardziej zaniedbanej szyby musisz użyć silniejszych środków, na szczęście istnieją specjalne produkty przeznaczone do czyszczenia piekarników, również przypalonych. Najczęściej mają formę sprayu, która ułatwia aplikację. Wystarczy, że spryskasz nimi zabrudzoną powierzchnię i odczekasz kilka minut, żeby mogły zadziałać. Ich głównym celem jest rozpuszczenie tłustego osadu. Następnie szybę wystarczy umyć.

Jak umyć środek szyby w piekarniku?

Jeżeli szyba w twoim piekarniku wciąż nie wygląda idealnie, winę za to mogą ponosić zabrudzenia, które dostały się do wnętrza, między warstwy szkła. Niestety, skutecznie wyczyścisz je wyłącznie odkręcając drzwiczki. Z tego względu warto inwestować w piekarniki z systemem łatwego demontażu drzwi.
Jak umyć szybę od środka w piekarniku Amica lub innej firmy? Żeby zdemontować drzwiczki, musisz je otworzyć i okręcić śruby, a następnie zdjąć listwę zabezpieczającą. Wtedy możesz już wyjąć szybę i umyć ją detergentami przeznaczonymi do piekarnika.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku z pyrolizą?

Dla osób, które nie lubią regularnie dbać o porządki, rozwiązaniem może być urządzenie wyposażone w funkcję pyrolizy. To nowoczesny sposób czyszczenia, który polega na rozgrzaniu sprzętu nawet do 500 stopni Celsjusza, kiedy to resztki jedzenia i inne zabrudzenia zmieniają się w popiół. Jak wyczyścić szybę w piekarniku z pyrolizą? Wystarczy usunąć z wnętrza wszystkie akcesoria oraz większe resztki jedzenia, a następnie nastawić odpowiedni program autooczyszczenia. Jego ogromną zaletą jest zapewnienie czystości nawet w trudno dostępnych miejscach.
Zdjęcie: ShintarTatsiana/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym