Data modyfikacji:

Pralka do 2000 zł

Pralka to jeden z podstawowych sprzętów w domu. W wielu gospodarstwach domowych to przedmiot użytku codziennego, który gwarantuje ład i porządek. Dobra pralka wpływa znacząco na komfort i wygodę życia. Wybór odpowiedniego urządzenia wielu osobom spędza sen z powiek, ale dzięki znajomości podstawowych zasad i najważniejszych parametrów, taka decyzja nie musi być wcale trudna. Na półce cenowej do 2000 zł znaleźć można dobre egzemplarze pralek, które nie tylko świetnie wypełniają swoje podstawowe zadanie, ale także posiadają szereg dodatkowych funkcji, które znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Przeczytaj również: Jak działa pralka z funkcją pary?

pralka do 2000 zł

Jaką pralkę do 2000 zł wybrać?

Pralka to tego typu urządzenie, które znaleźć można niemal w każdym domu mieszkalnym. Znaczna większość osób nie wyobraża sobie prawidłowego, codziennego funkcjonowania bez odpowiedniej pralki w swoim domu. Wśród bogatych ofert producentów znaleźć można pralki, które znacząco różnią się od siebie zastosowaniem, wielkością i parametrami. Podstawowe rozróżnienie dotyczy sposobu ładowania. Podczas zakupu można zdecydować się na sprzęt ładowany od góry lub od frontu.

Wybór pralki ze względu na sposób jej ładowania zależy głównie od wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdowała. Pralki ładowane od góry zajmują mniej miejsca, dlatego są polecane do umieszczenia w mniejszych pomieszczeniach. Niezwykle istotną zaletą takich pralek jest również to, że wkładając do niej zabrudzone ubrania, nie trzeba się schylać, można to zrobić w pozycji stojącej. Pralki ładowane od frontu bardzo często mają większą pojemność niż te ładowane od góry. Takie modele świetnie sprawdzą się w przypadku dużej liczby domowników. 

Dobra pralka – podstawowe parametry

Pralka to urządzenie, które powinno działać bez zarzutu przez kilka lat. Aby być pewnym swojego urządzenia, należy przed zakupem poznać podstawowe parametry wpływające na jakość, efektywność pracy oraz czas użytkowania. Znając właściwości dobrej pralki, łatwiej podjąć decyzję, który model będzie odpowiedni. Wśród najważniejszych cech pralki do 2000 zł można wymienić:

  • wydajność – niezwykle istotna jest klasa energetyczna pralki. Ta informacja umieszczona jest na etykiecie i oznaczana jest literami od A do G. Pralki z klasą energetyczną G zużywają najwięcej prądu, a te z oznaczeniem B, C oraz D są najbardziej energooszczędne. Obecnie na rynku nie ma wielu pralek w klasie energetycznej A, lecz producenci tego typu urządzeń nie wykluczają zwiększonej produkcji takiego modelu w przyszłości, 
  • ilość programów prania – każda dobra pralka powinna posiadać przynajmniej kilka podstawowych programów do prania oraz te dodatkowe, z których korzysta się w wyjątkowych sytuacjach. Program prania automatycznie dostosowuje temperaturę wody, czas pracy oraz ilość obrotów. Wśród dodatkowych programów powinny znaleźć się takie gwarantujące szybkie pranie, pranie intensywne, pranie w 90 stopniach oraz programy dostosowane do delikatnych materiałów (jedwab). Wiele pralek posiada także tryb ECO oraz daje możliwość wyboru samego płukania lub wirowania, 
  • obsługa – każda pralka posiada interfejs, który pozwala na wybór odpowiedniego programu i ewentualne dostosowanie go do swoich preferencji. Łatwość obsługi pralki to jedna z podstawowych właściwości, na które należy zwrócić uwagę. Łatwa, intuicyjna obsługa sprawia, że korzystanie z urządzenia staje się bardziej komfortowe,
  • dodatkowe funkcje – wiele nowych egzemplarzy pralek posiada kilka funkcji dodatkowych, które znacząco ułatwiają korzystanie z urządzenia. Wśród nich znajdują się: system automatyki wagowej, wyświetlacz czasu, jaki pozostał do końca prania, wskaźnik, który pokazuje aktualny proces, drzwiczki, które pozwalają na dołożenie części garderoby w czasie prania, oraz system kontroli piany w bębnie,
  • głośność – z założenia pralka nie może być urządzeniem, które nie wydaje żadnych dźwięków. Generowane przez nią dźwięki mogą być uciążliwe, szczególnie podczas wirowania, dlatego wybierając odpowiedni dla siebie model, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu podczas pracy. Średni poziom hałasu wynosi 60 dB w trakcie prania i około 80 dB podczas wirowania,
  • system zabezpieczeń – wyposażenie egzemplarzy pralek w blokadę drzwi oraz blokadę panelu sterującego pozwala zapobiec różnym nieprzyjemnym sytuacjom. Blokada drzwiczek uniemożliwia otworzenie ich w trakcie prania, co zapobiega wylaniu się wody z wnętrza pralki. System blokady panelu sterującego jest szczególnie ważny, gdy dostęp do pralki mają małe dzieci. Takie zabezpieczenie ogranicza możliwość zmiany ustawień programu prania. 

Pralka do 2000 zł – co powinna zawierać?

Pralki do 2000 zł zazwyczaj posiadają szereg dodatkowych funkcji, które znacznie ułatwiają życie każdego dnia. Wśród takich opcji, popularna jest ta, która umożliwia dodawanie odzieży do bębna pralki już po rozpoczęciu prania. Wiele egzemplarzy posiada także funkcje opóźnionego startu oraz możliwość zdalnego sterowania.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę?

Podczas wyboru pralki szczególną uwagę należy zwrócić na jej techniczne właściwości oraz to, czy jej gabaryt jest zgodny z wyznaczonym na nią miejscem. Najważniejsze parametry z punktu widzenia przyszłego użytkownika to:

  • pojemność bębna – zależy głównie od ilości przyszłych użytkowników. Pralka dla jednej lub dwóch osób może mieć pojemność wynoszącą 4-5 kilogramów. W przypadku, gdy liczba domowników jest większa, odpowiednia pojemność pralki to około 6-7 kilogramów,
  • klasa energetyczna oraz oszczędność wody – to niezwykle istotna informacja, ponieważ wpływa na zużycie prądu. Pralka oznaczona jako klasa A+++, która poddana jest przeciętnemu użytkowaniu, średnio zużywa około 9000 litrów wody. 
  • hałas – klasa energetyczna wpływa na poziom hałasu, jaki generuje pralka. Wspomniany model z klasą energetyczną A+++ generuje hałas na poziomie 70 dB w trakcie wirowania, czyli najgłośniejszego momentu w całym programie prania. 
  • rodzaj pralki – to czy pralka będzie ładowana od góry, czy od frontu zależy od preferencji użytkownika oraz od miejsca w pomieszczeniu. Na rynku coraz częściej pojawiają się pralki przeznaczone do całkowitej zabudowy. Takie rozwiązanie pozwala na ukrycie urządzenia, które mogłoby zaburzyć estetykę pomieszczenia, w którym się znajduje. 

Różne pojemności pralki

Pojemność pralki często związana jest ze sposobem ładowania ubrań. Pralki, które ładuje się od góry, zazwyczaj mają mniejszą pojemność niż te ładowane od przodu. Pralka, która posiada drzwiczki do ładowania umieszczone na froncie, może mieć głębokość od 50 do 70 cm. Standardowe wymiary takiego urządzenia to 60 cm szerokości oraz 85 cm wysokości. Pralki ładowane od góry często są mniejsze. Ich głębokość to zazwyczaj 60 cm. Wymiary takiego sprzętu to 85 cm wysokości oraz szerokość mieszcząca się w przedziale od 40 do 45 cm. 

Pralki do 2000 zł ładowana od przodu – ranking

Ranking pralek do 2000 zł wskazuje, które urządzenia z tej półki cenowej cieszą się największą popularnością i zaufaniem użytkowników. Wybierając dla siebie odpowiedni sprzęt, warto zapoznać się z listą najchętniej kupowanych pralek. 

Zdjęcie: choreograph/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!