Data modyfikacji:

Pralka parowa. Jak działa pralka z funkcją pary?

Jeśli stoisz przez koniecznością zakupu pralki, to szukając informacji o najlepszych urządzeniach, z całą pewnością spotkasz się z terminem „pralka parowa”. Jak właściwie działa takie urządzenie? Zobacz, jakie są zalety pralki z funkcją pary i na co zwracać uwagę przy wyborze.

pralka z funkcją pary

Jak działa pralka z funkcją pary?

Jaką pralkę kupić? Czy warto wybrać modele parowe? Mogłoby się wydawać, że pralka z funkcją pary to zupełnie nowy wynalazek. W istocie takie urządzenia są znane producentom już od blisko dwudziestu lat – tyle że wcześniej nie miały one zbyt wielu funkcji i cieszyły się małym zainteresowaniem. Teraz jednak ich popularność szybko rośnie. Jak działa taka pralka?

Jak wiadomo, w zwykłej pralce do bębna wlewana jest woda w odpowiedniej temperaturze. Pralka parowa działa już na zupełnie innej zasadzie – woda zasysana jest do generatora pary, gdzie jest natychmiast podgrzewana do bardzo wysokiej temperatury i przekształcana w parę. Kolejny krok to wypuszczanie pary przez specjalne dysze. Materiały natychmiast nią przesiąkają i zaczyna się właściwy proces czyszczenia ubrań.

Zalety pralki parowej

Pralki z funkcją pary mają mnóstwo zalet – stąd też ich rosnąca popularność. Jakie korzyści będą miały dla ciebie największe znaczenie?

Mniejsze rachunki za prąd

Cząsteczki pary bardzo szybko się nagrzewają i błyskawicznie przenikają przez strukturę materiału. Tradycyjne pranie trwa godzinę lub nawet dłużej, podczas gdy pralka parowa kończy program już po kilkunastu minutach. To ogromna korzyść dla naszego portfela, a także dla środowiska.

Szybki dostęp do ubrań

Z pralką parową będziesz cieszyć się czystymi ubraniami bardzo szybko, nawet uwzględniając czas suszenia.

Brak konieczność prasowania

Nie lubisz prasowania? W takim razie mamy dla ciebie świetną wiadomość – pralka parowa zdejmie ci z barków ten przykry obowiązek. W trakcie takiego prania cząsteczki pary wnikają w materiał i rozprostowują tkaninę. Ubranie można tylko powiesić na wieszaku i gotowe. Oczywiście brak konieczności prasowania to także dodatkowa oszczędność – żelazko pobiera zazwyczaj mnóstwo energii.

Możliwość prania delikatnych ubrań

Jedwabna bluzka, kaszmirowy sweter, płaszcz z metką „pranie chemiczne” – wszystkie tego typu ubrania bez najmniejszych obaw możesz wrzucić do pralki z funkcją pary. Para ich nie zniszczy, a jedynie odświeży.

Dezynfekcja

Jeśli pracujesz w miejscu, w którym masz kontakt z licznymi wirusami i bakteriami (np. w szpitalu), albo lubisz kupować ciuchy z second handów, to pralka z funkcją pary będzie idealnym zakupem. Gorąca para błyskawicznie dezynfekuje ubrania, a do tego likwiduje nieprzyjemne zapachy.

Brak konieczności używania detergentów

Pralka parowa z zasady nie wymaga użycia środków piorących ani zmiękczaczy do tkanin – a to wiąże się z kolejnymi oszczędnościami. Oczywiście są i takie modele, które umożliwiają zastosowanie proszków czy kapsułek, dzięki czemu znikną również najbardziej uciążliwe plamy.

Pralka z funkcją pary: czy warto?

Jak widać, pralki z funkcją pary mają całe mnóstwo zalet – z pewnością nie będziesz żałować takiego zakupu. Pamiętaj jedynie, aby zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Duże znaczenie ma między innymi:

  • różnorodność programów – pralka powinna prać zarówno w programie intensywnym, jak i tylko odświeżać ubrania,
  • klasa energetyczna – najbardziej oszczędne urządzenia to te oznaczone A+++,
  • ładowność pralki – jeśli masz duże potrzeby, wybierz model o ładowności co najmniej 6 kg,
  • rozmiary – upewnij się, czy wybrana pralka ma odpowiednią wysokość i szerokość,
  • dodatkowe systemy, np. uwzględnianie ilości prania w bębnie.