Data publikacji:

Pralka parowa - nowa technologia

Od wielu lat w Polsce funkcjonują pralki automatyczne, które bardzo ułatwiły pracę osobom, zajmującym się praniem w domu. Jest to przedmiot bardzo potrzebny, ponieważ ludzie żyją, funkcjonują i brudzą ubrania, które trzeba przecież wyprać. Dlatego trudno wyobrazić sobie dom, w którym brakuje pralki. Zwykle jednak pomagała ona, żeby pranie było zrobione w miarę szybko, bez wysiłku i dość oszczędnie. Między innymi dlatego pralki automatyczne tak chętnie były kupowane prze wiele osób. Jednak pranie bardzo gniotło ubrania, które po wysuszeniu trzeba było wyprasować. Obecnie na rynek weszła nowa technologia prania a mianowicie pojawiły się pralki parowe.

Pralka parowa – co to jest?

To bardzo owoczesne urządzenie, które w skrócie mówiąc, nie gniecie ubrań podczas procesu prania. Działa ona na takiej zasadzie, że specjalny generator przekształca wodę w parę, która otacza całe pranie. Dzięki temu w całej technologii prania oszczędza się wodę, elektryczność oraz bardzo często czas.

Przede wszystkim pranie w parze nie gniecie tak ubrań, jakby pogniotły się przy praniu w wodzie. To oznacza, że oszczędzamy czas i prąd, ponieważ nie trzeba dodatkowo ich prasować. Druga opcja jest taka, że pralka parowa ma funkcję tylko odświeżania. To bardzo przydatna opcja, ponieważ wystarczy mieć latem przepoconą koszulkę czy sukienkę, włożyć ją na kilkanaście minut do pralki na funkcję odświeżania i mamy odzież czystą, pachnącą i bez kłopotu. 

Zalety pralki parowej

Bez wątpienia cena pralki lub jej niewielki wybór, jest w tym momencie wadą, jednak to jedyne wady, jakie takie urządzenia posiadają. Zaletą bowiem jest zdecydowana oszczędność prądu nie tylko w kwestii takiej, że nie trzeba prasować, lecz urządzenia te są bardzo energooszczędne.

Pranie w parze ta naprawdę nie wymaga tyle prądu, co w wodzie, która musi mieć odpowiednią temperaturę. Ponadto bardzo często w środku lata ludzie mają przepocone ubrania, co oznaczało, że trzeba było je wyprać. Jeden cykl prania nawet szybkiego, to co najmniej pół godziny. W tym czasie woda musi się nagrzać, by zrobić pranie. W przypadku pralki parowej ten cykl zmniejsza się do15 minut, a odzież nie znajduje się w wodzie, którą pralka musi nagrzać, tylko w wytworzonej parze. 

Jakie firmy produkują pralki parowe?

W obecnym czasie tylko dwie firmy wyprodukowały urządzenie parowe. Jest to Elektrolux oraz LG. Oczywiście każda z nich jest firmą doskonałą, co oznacza, że produkty również mają bardzo dobre, jednak firma LG nie ukrywa, w jakiś sposób działa pralka na parę. Firma Elektrolux jest zdecydowanie bardziej powściągliwa w tej kwestii. Nie zmienia to jednak faktu, że pranie w parze jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne i mniej kłopotliwe niż w zwyklej pralce. 

Czy warto kupić taką pralkę?

Jest to bardzo trudne pytanie, ponieważ każda z nich ma jakieś wady oraz zalety. Przede wszystkim takie, że pralka nowszej generacji, czyli parowa z pewnością będzie sporo droższa niż zwykła automatyczna. Warto jednak też pamiętać, że dla kogoś, kto bardzo ceni sobie szybkość, wiele możliwości prania oraz wygodę, nowoczesna pralka będzie o wiele lepsza niż zwykła.

Pralka na parę bowiem oferuje naprawdę spore udogodnienia. Przede wszystkim nie trzeba tyle czasu tracić na prasowanie czy pranie, jeśli chcemy tylko coś odświeżyć. To bardzo przydatne, zwłaszcza dla kogoś, kto bardzo dużo przebywa poza domem. Jak już wróci do domu, zwykle chce odpocząć i nie ma czasu na pranie i prasowanie swoich rzeczy, by je przygotować do kolejnego wyjazdu. Bardzo dobrym rozwiązaniem taka pralka będzie dla stewardessy, przedstawiciela handlowego czy kierowcy TIRa, którzy są wyjątkowo rzadko w domu, zaś czas w domu jest bardzo cenny.


Nie tyko dla tych kilku zawodów nowoczesna pralka się przyda, ponieważ w domu, gdzie jest dużo dzieci i pranie jest często, zwykle kobiety tracą ogromną ilość czasu na prasowanie wypranych rzeczy. W takiej sytuacji o wiele prościej byłoby w nowej pralce wyprać wszystko i nie martwic się, że czeka nas jeszcze cały stos prasowania.

Przeczytaj również na co zwracać uwagę przy zakupie taniej pralki.