Data publikacji:

Jak wybrać pralkę do zabudowy pod blatem?

Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Im więcej domowników, tym większe zapotrzebowanie na świeże i pachnące ubrania. Bardzo często to, jaki typ urządzenia kupimy, warunkuje metraż mieszkania lub jego sposób urządzenia. Jedną z możliwości jest zakup pralki ze zdejmowanym blatem. Sprawdźmy, na jakie parametry powinnyśmy zwrócić uwagę oraz jaką pralkę kupić, byśmy byli z niej zadowoleni.
pralki ze zdejmowanym blatem

Pralki ze zdejmowanym blatem

Pralki ze zdejmowanym blatem odnajdą się wszędzie tam, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń i musimy zmieścić gdzieś urządzenie. Zazwyczaj pralki umieszczamy w łazienkach lub kuchniach. Jednak coraz częściej decydujemy się na mniej standardowe rozwiązania, np. montaż pralki w zamkniętej szafie lub mniejszym pomieszczeniu, które przysposabiamy jako pralnię i suszarnię.

Zazwyczaj pralki ze zdejmowanym blatem posiadają cechy urządzenia wolnostojącego. Różnica polega jednak na tym, że zamiast górnej części obudowy często umieszczamy blat. Może to być blat kuchenny, łazienkowy lub właśnie kawałek deski w szafie. Podstawowym warunkiem do zakupu tego typu sprzętu jest konieczność ładowania ubrań z przodu. Z przyczyn oczywistych nie jesteśmy w stanie wsadzać ich od góry, musimy więc mieć łatwy dostęp od frontu.

Wymiary i ładowność

Wymiary kupowanej pralki musimy uzależnić od tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Mamy do wyboru trzy opcje. Wersja super slim zwykle nie przekracza 39,9 cm grubości, wersja slim oscyluje pomiędzy 40-49,9 cm, a opcje standardowe pomiędzy 50-65 cm. Zwykle wysokość oraz szerokość urządzenia się nie zmienia, natomiast rozbieżności występują właśnie przy grubości. Pralki super slim i slim odnajdą się szczególnie w wąskich pomieszczeniach, w których nie możemy sobie pozwolić na zbyt wystające urządzenia. Jeśli dokupimy wcześniej węższy blat, to nie będziemy mieli z tym większego problemu.

Kolejnym istotnym parametrem jest ładowność. Tutaj musimy dostosować ją do liczby osób, które będą korzystać z pralki. Jeśli jesteśmy singlami, to spokojnie wystarczy nam opcja 4-5 kg. Dla dwóch lub trzech osób warto zastanowić się nad 6-7 kg. Natomiast w przypadku większej rodziny, dwóch rodzin czy grupy wspólnie mieszkających znajomych powinniśmy rozważyć opcję 8-9 kg.

Opcje wirowania i silnik

To, jakie opcje wirowania wybierzemy, zależy od tego, jaki typ ubrań będziemy prać. Przy delikatniejszych tkaninach, których nie chcemy prasować ani zniszczyć, lepsze będą mniejsze parametry. Natomiast przy odzieży wytrzymałej, roboczej lub codziennego użytku możemy zdecydować się na wirowanie nawet 1600 obrotów na minutę. To dobre szczególnie wtedy, gdy zależy nam na szybkim wysychaniu ubrań. Im więcej obrotów na minutę, tym mniejsza wilgotność materiału.

Jednym z istotniejszych parametrów jest silnik w pralce. Stosowane dawniej silniki szczotkowe są awaryjne, głośne i zwykle mało wydajne. Obecnie najbardziej rozwiniętym i ekologicznym rozwiązaniem jest silnik inverterowy, który cechuje się niskim zużyciem energii oraz działa stosunkowo cicho. Jest trwały, bezszczotkowy i umożliwia włączenie cichego prania nawet w środku nocy. Na głośność wpływa ilość emitowanych decybeli. Jeśli pralka będzie się znajdować nieopodal sypialni, warto wybrać model do 50 decybeli podczas prania i 75 w trakcie wirowania.

Pralka do zabudowy: klasa energetyczna i zużycie wody

Jeśli zależy nam na oszczędnościach, to powinniśmy zdecydować się na urządzenie o klasie energetycznej A+++. To obecnie najbardziej optymalne i wydajne pralki do zabudowy pod blat, które są o wiele bardziej oszczędne niż urządzenia w klasie B. Porównując swoje wydatki na przestrzeni roku, moglibyśmy dostrzec realne różnice.

Gdy skupiamy się na oszczędnościach, powinniśmy również przyjrzeć się zużyciu wody. Co ciekawe, nie zawsze większe pralki zużywają jej więcej. Producenci stosują różne rozwiązania, dzięki którym ich urządzenia są konkurencyjne. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie pralek o różnej ładowności i sprawdzenie, jak wiele wody rzeczywiście zużywają. Może się okazać, że większa pralka będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. Możliwe, że będzie się cechować większą oszczędnością wody oraz lepszą klasą energetyczną.

Koszt i zakup pralki pod zabudowę

Pralki ze zdejmowanym blatem są rozwiązaniem nowoczesnym, które umożliwia wkomponowanie niezbędnych urządzeń w niewielkich mieszkaniach. Tym samym zyskujemy możliwość stworzenia minimalistycznej aranżacji, z poszanowaniem swojego komfortu i funkcjonalności. Choć może się wydawać, że pralki wolnostojące są najbardziej popularnym i najtańszym rozwiązaniem, jesteśmy w błędzie. To, jaki koszt osiągnie pralka, zależy od posiadanych parametrów. Im więcej możliwych opcji i udogodnień, tym wyższa cena. Niemniej jednak możemy znaleźć pralki oscylujące wokół 1000 zł, z których będziemy bardzo zadowoleni. Oczywiście możemy również sięgnąć po rozwinięte technologicznie urządzenia, których koszt będzie sięgał nawet 4000-5000 zł.

By wybrać najbardziej optymalne urządzenie, powinniśmy zaobserwować wszystkie najważniejsze parametry. Do najważniejszych pytań należy:

  • jak wiele osób będzie korzystać z urządzenia (to ważne w kontekście ładowności),
  • jaki silnik oraz głośność możemy wybrać (zależy, w którym miejscu w domu postawimy pralkę),
  • jaką przestrzenią dysponujemy (od tego uzależniamy wersję super slim, slim lub standard),
  • jaki budżet możemy przeznaczyć,
  • na jakiej klasie energetycznej oraz zużyciu wody nam zależy,
  • jakich obrotów będziemy oczekiwać.

Zakup pralki jest ważnym momentem, ponieważ to jedno z tych urządzeń, które są nam regularnie i często potrzebne. Należy rozważyć wszystkie możliwości i wybrać opcję dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb.

Autor: Aleksandra Bartosik