Data publikacji:

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Którą opcję wybrać? 

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Taki dylemat ma wiele osób urządzających swoję kuchnię. W tym artykule wymienimy wady i zalety obu urządzeń, a także podpowiemy, które urządzenie lepiej wybrać!
zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca

Zmywarki wolnostojące - wady i zalety

Zdecydowanie największą zaletą zmywarek wolnostojących jest bardzo łatwy montaż. W zasadzie należy rozpakować urządzenie i umieścić je w miejscu, gdzie podłączymy dostęp do wody i prądu. Tak naprawdę cały proces zajmuje kilkanaście minut i nie musimy nic więcej robić. Dodatkowo zmywarkę wolnostojącą możesz w każdej chwili przesunąć, jeżeli uznasz, że w danym miejscu nie sprawdza się najlepiej. Wybór zmywarek wolnostojących jest ogromny i można znaleźć zarówno modele o szerokości 45 cm, jak i 60 cm. Oczywiście plusem zmywarek wolnostojących jest także ich niższa cena o około 300-500 złotych w zależności od modelu.
Największym minusem jest zdecydowanie brak możliwości schowania urządzenia, które dość mocno rzuca się w oczy i zaburza estetykę kuchni. Z racji tego, że są to urządzenia umieszczone na zewnątrz, to ich praca jest bardziej hałaśliwa, a to może przeszkadzać domownikom szczególnie w nocy. Do zmywarek w zabudowie można stosować specjalne wygłuszenia, co znacznie obniża poziom hałasu. Jeśli szukasz dobrego modelu dla siebie, zobacz nasz ranking suszarek wolnostojących.

Zmywarki do zabudowy - wady i zalety

Zmywarki do zabudowy są bardzo chętnie wybierane głównie z powodu możliwości ukrycia ich w kuchennych meblach. Do zmywarki można przykręcić dowolny front, który będzie doskonale komponował się z całą resztą mebli. Zmywarki do zabudowy, tak jak wcześniej wspominaliśmy, są cichsze, a to za sprawą wygłuszenia przez meble oraz możliwości zastosowania dodatkowego materiału redukującego hałas. Dla rodzin z dziećmi cicha zmywarka do zabudowy również będzie lepszym wyborem, a to za sprawą trudniejszego dostępu zarówno do przedniej, jak i tylnej części zmywarki. Ukryty panel sterujący nie będzie kusił maluchów przed przypadkowym naciskaniem przycisków.
Oczywiście zmywarki do zabudowy mają swoje wady. Do największych należy zaliczyć dość skomplikowany montaż i konieczność wcześniejszego przygotowania zabudowy pod konkretny rozmiar zmywarki. Jeśli wybierzesz mniejszy model 45 cm, a w przyszłości będziesz wymieniać zmywarkę na większą 60 cm, to może spowodować kłopoty, ponieważ całą zabudowę będzie trzeba modernizować ze względu na inną szerokość. To pochłania dodatkowe koszty, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jaka zmywarka będzie lepszym wyborem. Zmywarki do zabudowy są także droższe, więc ostateczny koszt zakupu i montażu wynosi znacznie więcej niż w modelach wolnostojących.

Którą zmywarkę wybrać - wolnostojącą czy do zabudowy?

Wybór zmywarki nie jest łatwym zadaniem, ale zanim zdecydujesz, jaki model jest dla Ciebie, odpowiedz sobie na pytanie, do jakiej przestrzeni poszukujesz zmywarki. Jeżeli masz bardziej otwartą kuchnię i chcesz mieć możliwość swobodnego ustawienia urządzenia, to zmywarka wolnostojąca będzie lepszym wyborem. Jeśli masz zabudowę lub planujesz ją w swojej kuchni, to zmywarka do zabudowy będzie zdecydowanie lepszym wyborem, ponieważ zapewni cichą pracę i doskonałą estetykę. Do nowoczesnych pomieszczeń to tak naprawdę najlepszy wybór!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.