Data publikacji:

Jakie funkcje zdrowotne w smartwatchach naprawdę działają? Wybieramy zegarek monitorujący zdrowie!  

Funkcje zdrowotne w smartwatchach są rozbudowywane od lat, dlatego monitorowanie codziennej aktywności jest możliwe na wiele sposobów. Sprawdzamy, które opcje działają najlepiej, a także jakie zegarki cieszą się na rynku największym zainteresowaniem.
zegarek monitorujący zdrowie

Czy smartwatch oferuje dokładny pomiar parametrów zdrowotnych?

Inteligentne zegarki są sprzedawane jako urządzenia, które mają zapewnić łatwy i szybki dostęp do funkcji sportowych, ale przede wszystkim do monitorowania zdrowia. Już na początku warto zaznaczyć, że niewiele smartwatchy to certyfikowane urządzenia medyczne, dlatego wszelkie pomiary należy zawsze traktować z pewną dozą rezerwy. Jednak producentom nie chodzi o to, aby zrezygnować z wizyt u lekarza na rzecz badania swoich funkcji życiowych za pośrednictwem zegarka.
Te urządzenia mają nas pilnować i ostrzegać w momencie, gdy niektóre parametry będą odbiegały od normy. W nowocześniejszych modelach możesz otrzymać informację o nieprawidłowej pracy serca, podwyższonym ciśnieniu tętniczym czy niepokojąco wysokim pulsie. Takich informacji nie warto lekceważyć i należy jak najszybciej udać się na wizytę u specjalisty. Nawet jeśli okaże się, że obawy były bezpodstawne, to zawsze warto się przebadać. Smartwatche, choć nie są idealnymi urządzeniami, to z każdym rokiem oferują coraz lepszą dokładność i coraz większe możliwości, dlatego warto z nich korzystać!  
Pamiętajmy również, że smartwatch to doskonały motywator. Brak odpowiedniej ilości ruchu może prowadzić do rozmaitych chorób. Powiadomienia na zegarku pozwalają wstać w odpowiednim momencie, a także wykonać proste czynności poprawiające oddechczy ogólne samopoczucie.

Popularne funkcje zdrowotne w smartwatchach

Pomiar tętna

Czujnik tętna to zdecydowanie najczęściej spotykane rozwiązanie praktycznie w każdym smartwatchu. Sensor jest wyposażony w źródło światła LED, które świeci na nadgarstek światłem zielonym. Następnie czujnik optyczny wykrywa odbicie światła i oblicza jego ilość. Im więcej odbitego światła zielonego, tym więcej czerwonych krwinek. Zmiana objętości pozwala na wykrywanie tętna i określenie jego aktualnej wartości.

Pomiar SpO2

Czujnik odpowiedzialny za sprawdzenie poziomu nasycenia krwi tlenem. Czujnik mierzy dwie różne długości fal światła - czerwona oraz podczerwone. Natleniona hemoglobina pochłania więcej światła podczerwonego, ale mniej światła czerwonego. Jeżeli hemoglobina ma mniej tlenu, wówczas absorbuje więcej światła czerwonego.
Obliczenie przez algorytm stosunku światła sprawia, że jesteśmy w stanie uzyskać wynik. Zwykle wyniki na poziomie 95% lub wyższy są uznawane za prawidłowe. Czujnik SpO2 nie jest dostępny w każdym smartwatchu. Jednak warto go mieć bo może on pomóc w wykryciu chorób układu oddechowego.

Pomiar EKG

Niezwykle ważny czujnik, który monitoruje pracę serca. Funkcja ma za zadanie rejestrowanie i przechwytywanie drobnych sygnałów elektrycznych, które wytwarza bicie serca. Dzięki niemu jesteś w stanie wykryć migotanie przedsionków, a nawet sygnały wskazujące na skurcz mięśnia sercowego.
Smartwatch z EKG nie działa jednak tak precyzyjnie jak tradycyjny pomiar EKG, dlatego jest on jedynie dodatkiem i wskazówką do tego, czy Twoje serce pracuje w sposób prawidłowy. Warto dodać, że zaawansowane algorytmy w zegarkach inteligentnych współpracują z pomiarem tętna, co pozwala na jeszcze precyzyjniejszą ocenę kondycji zdrowotnej.

Czujnik temperatury skóry

Ten sensor jest dostępny w droższych smartwatchach i przydaje się chociażby w śledzeniu cyklu menstruacyjnego u kobiet. Drobne zmiany temperatury mogą być sygnałem o zbliżającej się chorobie. Czujniki temperatury nie są idealne i wskaźniki wciąż nie są tak dokładne jak w klasycznych termometrach, ale jest to z pewnością dodatek, który warto mieć.  

Monitorowanie upadków

Nie jest to może funkcja bezpośrednio związana ze zdrowiem, ale na pewno w krytycznych sytuacjach może uratować życie. Monitorowanie upadków polega na wykryciu silnego uderzenia, które jest wykrywane przez żyroskop oraz akcelerometr. Warto dodać, że w takich sytuacjach zegarek automatycznie wzywa służby ratunkowe, co może uratować życie. Ta funkcja na pewno jest bardzo pomocna dla osób starszych.

Czy warto kupić smartwatcha do monitorowania zdrowia?

Jak najbardziej tak! Smartwatche na przestrzeni lat stały się niezwykle inteligentne. Jeszcze raz podkreślamy, że inteligentny zegarek nigdy nie zastąpi sprzętu medycznego, ale pozwoli na co dzień sprawdzać aktualną kondycję. Warto również dodać, że smartwatch jest świetnym kompanem do uprawiania sportu oraz zmotywowania się do aktywności fizycznej, która ma pozytywny wpływ na zdrowie. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na krótki spacer, jeździsz na rowerze czy biegasz, smartwatch pozwoli na śledzenie Twojego zdrowia oraz postępów.

Ile kosztuje dobry zegarek do monitorowania zdrowia?

Jeżeli zależy Ci na jak najdokładniejszych wynikach to dobre smartwatche potrafią kosztować od 1000 nawet do 5000 złotych. Wszystko zależy od tego, jakie czujniki potrzebujesz oraz od jakiego producenta model kupisz. Pamiętajmy, że wpływ na cenę ma wielkość koperty, jakość jej wykonania, a także szereg innych dodatkowych funkcji takich jak chociażby czas pracy na baterii. Zobacz polecane przez nas smartwatche do 1000 zł oraz smartwatche do 2000 zł.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.