Data publikacji:

Czujnik tętna. Niezbędny element treningu czy zbędny gadżet?

Czujnik tętna to urządzenie dobrze znane zawodowym sportowcom, jednak zyskuje coraz więcej zwolenników wśród amatorów sportów wytrzymałościowych. Dla jednych to zbędny gadżet, dla innych obowiązkowy element wyposażenia każdego treningu. Jak to z tym czujnikiem tętna jest? Po co go tak właściwie używać? Kto z niego skorzysta, a dla kogo jest to niepotrzebny wydatek? W dalszej części artykułu sprawdzisz, w której grupie Ty się znajdujesz. Zapraszamy do lektury!
Checking Pulse with Smartwatch

Czujnik tętna – co to?

Czujnik tętna (inaczej pulsometr) to niewielkie urządzenie używane do monitorowania i pomiaru tętna, czyli liczby uderzeń serca na minutę. Dzięki niemu sportowcy mogą na bieżąco kontrolować kondycję sercowo-naczyniową i optymalizować swoje treningi.

Jak działa czujnik tętna?

Czujniki tętna zazwyczaj wykorzystują jedną z dwóch najpopularniejszych technologii do pomiaru rytmu serca: fotopletyzmografię (PPG) i elektrokardiografię (EKG).
Pierwsza wymieniona, fotopletyzmografia, korzysta ze światła emitowanego przez światłoczułe diody LED. Emitują one na skórę światło, które przenika przez tkankę do krwi. To, ile światła wróci do czujników, jest wykorzystywane przez urządzenie do obliczenia tętna. Technologia ta wykorzystywana jest w smartwatchach i smartbandach.
Elektrokardiografia mierzy natomiast aktywność elektryczną serca za pomocą elektrod umieszczonych na skórze. Rejestrowane skurcze mięśni tworzą charakterystyczny wykres pracy serca. Technologia ta wykorzystywana jest w zaawansowanych monitorach medycznych oraz pasach piersiowych. Taki pas piersiowy, który wykorzystywany jest przez sportowców, przesyła zarejestrowane dane do dedykowanych aplikacji i urządzeń. Najczęściej jest to telefon oraz smartwatch. Dzięki temu podczas aktywności fizycznej widać na bieżąco wysokość tętna.

Co potrafi czujnik tętna?

Pulsometr przede wszystkim śledzi aktywność serca i analizuje zmiany tętna podczas różnych rodzajów aktywności. Może to nie tylko pomóc w wyżej wspomnianej optymalizacji treningów, ale również w wykrywaniu wczesnych oznak problemów zdrowotnych związanych z sercem.
Jednak nowoczesne czujniki wbudowane w smartwatche i smartbandy często oferują także zaawansowane funkcje analizy danych zdrowotnych, takich jak np. monitorowanie tętna spoczynkowego czy mierzenie jakości snu dzięki rejestrowaniu tętna nocnego.

Czy warto kupić czujnik tętna?

Zastanawiasz się nad zakupem czujnika tętna, ale nie wiesz, czy Ci się przyda? Na początek odpowiedz sobie na pytanie: „czy potrzebuję rejestrować aktywność serca?”. Prawdopodobnie twoja odpowiedź będzie brzmiała „tak”, ponieważ nawet z ciekawości dobrze jest wiedzieć, jak pracuje nasze serce.
„Do czego przyda mi się ta wiedza?” – to kolejne pytanie, które możesz sobie postawić. Jeśli tylko „z ciekawości”, to chyba jednak lepiej będzie, jeśli pójdziesz do specjalisty, który nie tylko zleci Ci badania, ale również poprawnie zinterpretuje ich wyniki.
Jeśli jednak regularnie trenujesz, chcesz mieć pod kontrolą swoje tętno podczas aktywności fizycznych, taki czujnik jest Ci wręcz niezbędny. Na początku spokojnie wystarczy najprostszy smartband za ok. 100–200 zł. Zobaczysz, jak to wszystko działa i jaki może mieć wpływ na Twój sportowy progres.
Pamiętaj jednak, że smartbandy i smartwatche korzystają z omówionej wyżej technologii PPG, która nie jest tak dokładna, jak EKG. Dlatego też, jeśli przygotowujesz się do ważnych zawodów biegowych, rowerowych, triatlonu, skorzystaj z czujnika zamontowanego do pasa piersiowego. Przeprowadzane przez niego pomiary będą bardziej precyzyjne i zyskasz pewność, że Twoje treningi idą zgodnie z planem.

Czujnik tętna – na co zwrócić uwagę?

Czujnik tętna jako pas piersiowy nie musi być drogi. Nawet najtańsze modele zapewnią Ci pożądany rezultat. Wybierając czujnik tętna w pasie piersiowym, zwróć przede wszystkim uwagę na następujące cechy:
 • możliwość sparowania pasa z telefonem i zegarkiem – to najważniejsza cecha pasa piersiowego, ponieważ jeśli zaniedbasz jej weryfikację, może okazać się, że Twoje urządzenia „nie widzą się” nawzajem. Problemy mogą wystąpić między różnymi firmami urządzeń (np. pas Garmin, zegarek Polar), dlatego staraj się dobierać urządzenia tak, żeby pochodziły od jednego producenta;
 • wodoodporność – ważna cecha, szczególnie jeśli zamierzasz korzystać z pasa w basenie. Zdecydowana większość urządzeń jest wodoodporna, ale upewnij się, ile czasu mogą przebywać w wodzie, żeby się nie zniszczyły;
 • wygoda pasa – pasy wykonane są z różnych materiałów i mają różne zapięcia, przez co nie w każdym możesz czuć się komfortowo. W miarę możliwości wybierz ten, który nie powoduje u Ciebie otarć;
 • możliwość odłączenia czujnika od pasa – zapewne już po pierwszym treningu odkryjesz, jak ważna to cecha. Odpięcie czujnika od pasa znacznie ułatwi Ci utrzymanie odpowiedniej higieny. Kawałek materiału będziesz mógł uprać w pralce, co niekoniecznie byłoby dobrym pomysłem razem z czujnikiem, nawet jeśli jest wodoodporny;
 • czas na baterii – urządzenie potrafi pracować na jednej baterii wiele miesięcy, ale sprawdź, co może skrócić jej żywotność (np. konieczność odłączenia po treningu pulsometru od telefonu).
 • Czujnik tętna – jakie modele wybrać? Najpopularniejsze propozycje

 • Polar H9 – pulsometr, który sprawdzi się nie tylko w teren, ale również na bieżni, dzięki analogowej transmisji danych. Cena: od ok. 230 zł.
 • Sigma R1 Duo Comfortex+ – pulsometr, który łączy się z produktami Garmina, Polara i Sunnto, a także komputerami rowerowymi, np. Wahoo. Cena: ok. 280 zł.
 • Kalenji/Decathlon – łatwo dostępne i tanie pulsometry. Cena: ok. 170 zł.
 • Garmin HRM Pro Plus – jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie propozycji i zarazem jedna z droższych. Oprócz mierzenia pulsu, sprawdza on m.in. długość kroku i czas kontaktu z podłożem. Cena: ok: 400–500 zł.
 • Smartwatche i smartbandy z czujnikiem tętna w 2024 r. to m.in.: Apple Watch 9, Xiaomi Redmi Watch 3 Active, Samsung Galaxy Watch 6, Huawei Watch GT 3 Pro, Garmin Lily Sport, Xiaomi Mi Band 7, Garmin Fenix Pro Solar, Suunto 9 Peak Pro, Polar Grit X PRO.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Agnieszka Ragus