Data publikacji:

Jaki ekspres do kawy marki JURA? Przegląd oferty

Ekspresy do kawy przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Największym powodzeniem konsumentów cieszą się niezmiennie urządzenia ciśnieniowe, które praktycznie całkowicie wyparły popularne przed laty modele przelewowe. Na rynku panuje bardzo zażarta konkurencja, a wśród wielu producentów ekspresów wyróżniają się jednak niektóre wybrane, często mniej znane marki. Jedną z nich jest JURA. Tłumaczymy, czym charakteryzują się ekspresy JURA, a także którymi z nich warto się zainteresować.
Coffe in the white cup

JURA – historia i profil firmy

JURA, albo formalnie Jura Elektroapparate AG, jest firmą specjalizującą się w produkcji ekspresów do kawy, która założona została oficjalnie w 1931 roku. Jej główna siedziba znajduje się w niewielkim mieście Niederbuchsiten, w północno-zachodniej części Szwajcarii. Przez większą część swojego istnienia JURA zajmowała się przede wszystkim produkcją drobnego sprzętu AGD, bardzo cenione były zwłaszcza jej żelazka parowe. Produkcję ciśnieniowych ekspresów do kawy rozpoczęła ona w latach 80., wraz z popularyzacją tych urządzeń. 
Dzięki wysokiej jakości wykonania oraz solidnym projektom ekspresy JURA bardzo szybko zyskały renomę. Firma zaczęła więc rozszerzać ten segment katalogu produktów, skupiając się zarówno na urządzeniach przeznaczonych dla restauracji, kawiarni i hoteli, jak i na modelach dla użytkowników indywidualnych. W latach 90. JURA zrezygnowała z utrzymywania własnych zakładów wytwórczych, zlecając produkcję swoich urządzeń firmom takim jak Siemens, Bosch i AEG. W pierwszych latach XXI wieku JURA porzuciła żelazka i inny sprzęt AGD, kierując całą swoją energię w stronę sprzętu i akcesoriów dla kawoszy. 
Dziś JURA działa oficjalnie w dziesiątkach krajów na całym świecie, ma również oficjalny oddział w naszym kraju. W ofercie producenta znajdziemy ekspresy ciśnieniowe przeznaczone do domu, a także skierowane do właścicieli lokali usługowych i biur. Spółka sprzedaje również zestawy markowych akcesoriów do czyszczenia i konserwacji ekspresów, rozprowadza także swoje mieszanki palonej kawy z różnych stron globu. Mimo dużej popularności, spółka jest wciąż względnie niewielka. Biorąc pod uwagę osiągnięty sukces, zatrudnia zaledwie kilkaset osób. Jako ciekawostkę można dodać, że od 2006 roku w rodzinnym Niederbuchsiten prowadzi również specjalne centrum dla turystów, w którym odwiedzający mogą zapoznać się z produktami i historią firmy, a także tajnikami przygotowywania kawy.

Czym charakteryzują się ekspresy JURA?

Wszystkie ekspresy oferowane przez firmę JURA to modele ciśnieniowe, przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników i fanów klasycznych kaw, w szczególności espresso. Urządzenia zaliczamy do sprzętu ze średniej oraz wyższej półki, są one więc znacząco droższe od najpopularniejszych masowo produkowanych maszyn. Dodajmy, że producent skupia się przede wszystkim na ich niezawodności oraz jakości wykonania, sprzęt nie zaskakuje więc unikalnymi funkcjami lub możliwością przygotowania kilkudziesięciu różnych typ kawy. W zamian za to służyć będzie przez wiele lat, a czas ten nie powinien odbić się znacząco na jego wyglądzie lub wydajności.

Polecane ekspresy do kawy JURA

JURA S8 

Jeden z kilku najczęściej wybieranych ekspresów JURA przeznaczonych do domu. Urządzenie przygotowuje kawę pod ciśnieniem 15 barów, jest wyposażone w spieniacz mleka, a także funkcje automatycznego odkamieniania, czyszczenia oraz włączania i wyłączania. Urządzeniem zarządzamy z poziomu dużego kolorowego wyświetlacza dotykowego o przekątnej 4,3 cala. Użytkownik może dowolnie przestawiać ikony i dopasować wygląd interfejsu do swoich potrzeb. Ekspres przygotowuje w sumie 15 różnych napojów, w tym osiem rodzajów kawy, na tacce zmieścimy równocześnie dwie filiżanki espresso. Ekspres JURA S8 jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych (czarnym, srebrnym i chromowanym).
Specyfikacja:
 • 15 trybów pracy (8 rodzajów kawy)
 • Moc 1450 W
 • Ciśnienie 15 barów
 • Kolorowy dotykowy wyświetlacz LCD
 • JURA ENA8

  Elegancki ekspres do kawy marki JURA o mocy 1450 W. Model pracuje pod ciśnieniem 15 barów i jest w stanie przygotować w sumie 10 typów kawy. Producent wyposażył go w system automatycznego czyszczenia, a także spieniacz mleka. Użytkownik może dobierać samodzielnie moc i temperaturę kawy. Wszystkimi funkcjami sterujemy za pomocą dotykowego i kolorowego wyświetlacza LCD. Na uwagę zasługuje tutaj również umieszczony z prawej strony duży przezroczysty zbiornik na wodę o kryształowej strukturze, który jest ciekawym uzupełnieniem minimalistycznego designu urządzenia.
  Specyfikacja:
 • 15 trybów pracy (10 rodzajów kawy)
 • Moc 1450 W
 • Ciśnienie 15 barów
 • Kolorowy dotykowy wyświetlacz LCD
 • JURA ENA4

  Tańsza i bardziej kompaktowa wersja ekspresu JURA ENA8, przeznaczona dla fanów klasycznej czarnej kawy oraz espresso, która zachowuje minimalistyczny design droższego modelu i posiada ten sam przykuwający wzrok „kryształowy” zbiornik na wodę. Na tacce zmieścimy wyłącznie jedną filiżankę, sprzęt jest pozbawiony dozownika i spieniacza mleka. Funkcjami zarządzamy za pomocą przycisków oraz monochromatycznego wyświetlacza LCD. W pudełku z ekspresem znajdziemy też komplet przydatnych akcesoriów, w tym filtr i tabletki czyszczące.
  Specyfikacja:
 • 4 tryby pracy (4 rodzaje kawy)
 • Moc 1450 W
 • Ciśnienie 15 barów
 • Monochromatyczny wyświetlacz LCD
 • JURA ONO

  Najtańszy ekspres do kawy w katalogu firmy JURA, sprzęt skierowany jest do miłośników klasycznej kawy. Mamy tutaj do czynienia z dość niestandardowym urządzeniem o minimalistycznym designie, które dzięki kompaktowym wymiarom zmieści się na prawie każdym blacie kuchennym. Ekspres przeznaczony jest wyłącznie na kawę mieloną, więc jeżeli zależy nam na świeżo zmielonych ziarnach, musimy dodatkowo dokupić ręczny lub elektryczny młynek. Model pozwala przygotować espresso lub zwykłą czarną kawę. Atrakcją ekspresu jest jego obsługa za pomocą specjalnej korbki i dźwigni, która według producenta pozwala poczuć się jak „prawdziwy barista”.
  Specyfikacja:
 • 2 tryby pracy (2 rodzaje kawy), tylko uprzednio zmielona kawa
 • Moc 1450 W
 • Ciśnienie 15 barów
 • Obsługa za pomocą korbki i dźwigni
 • JURA Z10

  Najwyższej klasy ekspres ciśnieniowy przeznaczony dla najbardziej wymagających kawoszy, cena modelu przekracza bowiem ponad 10 tysięcy złotych. Urządzenie przygotowuje naraz dwie filiżanki kawy, zarówno na gorąco, jak i zimno (tzw. cold brew). Dotykowy wyświetlacz o przekątnej 4,3 cala pozwala na intuicyjną obsługę oraz wybór jednego z aż 32 trybów pracy. Na uwagę zasługuje też inteligentny młynek, dopasowujący stopień zmielenia kawy do danego napoju. Obudowa ekspresu została wykonana z anodowanego aluminium, metalowa tacka jest natomiast chromowana. W zestawie otrzymujemy również zestaw wielu przydatnych akcesoriów, w tym filtr, tabletki czyszczące, pojemnik do czyszczenia systemu mleka itd.
  Specyfikacja:
 • 32 tryby pracy (27 rodzajów kawy)
 • Moc 1450 W
 • Ciśnienie 15 barów
 • Kolorowy dotykowy wyświetlacz LCD
 • Zdjęcie: Envato Elements