Data publikacji:

Poziomowanie lodówki, czyli jak wypoziomować lodówkę?

Lodówka to urządzenie niezbędne w każdym gospodarstwie domowym, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Niestety, lodówki czasami się psują, nie zawsze naprawy są opłacalne, dlatego w takim wypadku niezbędny jest zakup nowego sprzętu. Wybór lodówek jest ogromny, każdy może dopasować urządzenie idealne dla swoich potrzeb. Aby lodówka dobrze działała, nie wystarczy włączyć ją tylko do prądu. Niezbędne jest poziomowanie lodówki, które zapewni prawidłową pracę.

lodówka

Jak ustawić lodówkę – główne zasady

O umiejscowieniu lodówki warto pomyśleć już w czasie projektowania kuchni czy planowania remontu. Aby lodówka prawidłowo działała, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  • Urządzenie musi stać na równej, płaskiej i stabilnej powierzchni, o dużej wytrzymałości. Dzięki temu zmniejszone zostanie ryzyko niedomykania się drzwi czy przeciekania wody.
  • Między lodówką a ścianą musi być zachowany co najmniej 5-centymetrowy odstęp. Pozwoli to na zapewnienie luku dla obwodu kondensacyjnego oraz przewodu odpływowego.
  • Lodówka nie powinna stać w pobliżu piekarnika, mikrofalówki lub płyty grzewczej. Wysoka temperatura może spowodować zwiększoną pracę urządzenia. Nie wskazane jest również, aby chłodziarka stała w mocno nasłonecznionym miejscu. Spowoduje to nadmierne zużycie energii eklektycznej i wyższe rachunki za prąd.
  • Podłączając lodówkę do prądu, lepiej unikać przedłużaczy. Mogą spowodować zwarcie i trwale uszkodzić urządzenie.

Zobacz nasz ranking lodówek No Frost

Jak wypoziomować lodówkę?

Wypoziomowanie lodówki polega ma odpowiednim ustawianiu nóżek tak, aby wszystkie nieruchomo stały na podłożu. Należy również zapewniać właściwe nachylenie sprzętu lekko do tyłu. Odchylenie powinno być minimalne, kilkumilimetrowe. Pozwoli to na samoczynne zamykanie się drzwi, a to zapewni szczelność i zredukuje ryzyko rozszczelnienia.

Każda lodówka zawiera dokładną instrukcję opisującą, jak prawidłowo wypoziomować urządzenie. Warto się z nią zapoznać i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Do pracy nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia, wystarczy jedynie poziomica i płaski śrubokręt do obracania śrub. Lodówkę reguluje się za pomocą nóżek poziomujących, umieszczonych na gwincie, które pozwalają na swobodę regulację wysokości.

Niektóre lodówki wyposażone są w osłonę nóżek. Przed pracą należy je zdjąć, aby mieć łatwiejszy dostęp do nóżek poziomujących. Lodówkę należy wypoziomować w osi lewa – prawa oraz przód – tył. Jeżeli lodówka nie jest prawidłowo ustawiona, trzeba dalej regulować nóżki, a po zakończeniu pracy zamontować osłonki.

Wypoziomowanie lodówki – czy jest niezbędne?

Poziomowanie lodówki ma duży wpływ wydajną i efektywną pracę urządzenia. Prawidłowe ustawienie lodówki pomaga uniknąć awarii i stwarza optymalne warunki do pracy. Źle wypoziomowana lodówka to m.in.:

  • Większy hałas, wywołany przez elementy chłodziarki, które mogą udrzeć się o siebie podczas wibracji.
  • Nieszczelność drzwi, która może zmniejszać intensywność chłodzenia oraz prowadzić do uszkodzenia sprężarki.
  • Zwiększone zużycie energii – źle wypoziomowana lodówka powoduje nieprawidłową cyrkulację powietrza, a to zwiększa zużycie prądu.
  • Wycieki z lodówki – złe ustawienie lodówki może powodować skraplanie się wody z tylu komór. Jeżeli lodówka jest krzywa, woda może wyciekać i powodować znaczne szkody.

Prawidłowe wypoziomowanie lodówki jest bardzo ważne, umożliwia przedłużenie żywotności urządzenia, a także pozwala zmniejszyć rachunki za prąd. Odpowiednio ustawiona lodówka chodzi cicho, drzwi zamykają się bez problemu, nie ma ryzyka wystąpienia nieszczelności. Warto o tym pamiętać, ponieważ w przeciwnym wypadku urządzenie może ulec awarii i przestać prawidłowo pracować.

Autorka: Dorota Koszutowska