Data modyfikacji:

Lodówka po transporcie – kiedy włączyć?

Szczególnej uwagi wymaga lodówka po transporcie. Kiedy włączyć sprzęt i dlaczego nie można tego zrobić od razu? Sprawdź, w jaki sposób zbudowane są lodówki i na czym polega ich działanie. Dzięki temu nie popełnisz jednego z najczęstszych błędów, jakie mają miejsce tuż po zakupie lodówki, co istotnie wpłynąć może na ich dalsze użytkowanie. Po jakim czasie można włączyć lodówkę po transporcie i dlaczego?
kiedy można włączyć lodówkę po transporcie

Transport lodówki – jak powinien przebiegać?

Przed określeniem, kiedy można włączyć lodówkę po transporcie, najpierw należy zadbać o właściwe przetransportowanie urządzenia do domu. Jest to zadanie trudne, ponieważ wszelkie chłodziarki to sprzęty delikatne, a poza tym o dużych gabarytach.
Dlatego aby przewiezienie było możliwe niezbędne jest odpowiedniej wielkości auto i zabezpieczenie lodówki. Niekiedy zdarza się, że urządzenie w celu załadowania do samochodu musi być zniesione po schodach. Zadanie to należy wykonać z pomocą drugiej osoby. Ta znajdująca się z przodu powinna schodzić tyłem, natomiast druga przodem. Zaleca się znoszenie lodówki w pozycji, w której jej drzwi skierowane będą ku górze.
Zgodnie z zaleceniami producentów, lodówki powinny być przewożone w pozycji pionowej ze względu na znajdującą się wewnątrz substancję chłodniczą. W przypadku większych aut i przyczepek jest to możliwe. Jednak kluczowe jest dodatkowe zabezpieczenie urządzenia specjalnymi pasami mocującymi lub przykrycie różnymi materiałami, które zamortyzują wstrząsy pojawiające się podczas jazdy.
W sytuacji, gdy nie ma dostępu do auta dostawczego lub przyczepki, lodówkę przewieźć można w pozycji poziomej. W takiej sytuacji jednak pamiętać trzeba o jednej, najważniejszej kwestii. Należy ułożyć urządzenie stroną tłoczną do góry, dzięki czemu olej z agregatu nie przedostanie się do układu chłodniczego.

Jak przygotować i kiedy włączyć lodówkę po transporcie – czy można to zrobić od razu?

Odpowiadając na pytanie, po jakim czasie włączyć lodówkę po transporcie, na pewno nie można zrobić tego od razu. Dotyczy to zarówno urządzeń przewożonych w pozycji pionowej, jak i poziomej. W tym czasie można natomiast w sposób właściwy przygotować lodówkę do użytkowania.
Kluczowa dla właściwej i niezakłóconej pracy urządzenia jest lokalizacja. Sprzęty chłodnicze nie powinny być ustawiane w sąsiedztwie źródeł ciepła takich jak piekarnik, kuchenka czy kaloryfer. Lodówka nie powinna znajdować się również w miejscu nasłonecznionym. Może to wpłynąć na większy pobór prądu i wystąpienie awarii.
Przed uruchomieniem ważne jest również jej dokładne czyszczenie lodówki z użyciem wody i płynu do naczyń. Lodówkę trzeba następnie dokładnie wytrzeć z pozostałej po czyszczeniu wilgoci i wywietrzyć, otwierając szeroko drzwi. Czynność tą trzeba wykonać zarówno w części chłodzącej, jak i mrożącej.

Dlaczego lodówka musi odstać po transporcie?

Urządzenia nie należy włączać od razu po przewiezieniu na miejsce docelowe. Ale właściwie dlaczego lodówka musi odstać po transporcie? Podczas podróży olej techniczny znajdujący się w sprężarce zazwyczaj wpływa do obwodu, w którym znajduje się freon. Włączenie urządzenia w momencie mieszania tych związków może doprowadzić do uszkodzenia silnika oraz jego znacznego przeciążenia. Naprawa takiej awarii jest bardzo kosztowna i niejednokrotnie przekracza koszt zakupu całej lodówki.
Odczekanie odpowiedniej ilości czasu po transporcie powoduje, że płyn chłodzący w całości powróci na właściwe miejsce w systemie. Warto też pamiętać, że w sytuacji, kiedy urządzenie przewożone jest zimą, przy temperaturze minusowej, w lodówce zbiera się woda. Przed podłączeniem ważne jest więc, by ciecz całkowicie odparowała.

Po jakim czasie można włączyć nową lodówkę?

W odpowiedzi na pytanie, kiedy można włączyć lodówkę po transporcie, należy wziąć pod uwagę dwie kwestie. Jeżeli urządzenie przewożone i przenoszone było w pozycji pionowej, wystarczy odczekać 4–6 godzin. Nieco krótszy czas sugerowany jest dla sprzętów przewożonych podczas miesięcy ciepłych. 6 godzin to natomiast optymalna długość odczekania w przypadku transportowania zimą.
W sytuacji gdy zalecana pionowa pozycja przewozu była niemożliwa do zachowania i lodówkę transportowano poziomo, przed włączeniem należy odczekać od 16 do 20, a nawet 24 godzin. To optymalny czas, po którym freon powróci do właściwego rozmieszczenia we wszystkich obwodach i urządzenie bezpiecznie będzie mogło rozpocząć pracę.
Należy pamiętać, że podłączona do prądu lodówka będzie wymagała kilku–kilkunastu godzin na stworzenie optymalnych warunków do przechowywania żywności. Czas potrzebny do uzyskania właściwej temperatury określony jest w instrukcji obsługi i niekiedy zdarza się, że odpowiednio niska temperatura wewnątrz lodówki wymaga pracy ponad 24 godziny.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!