Data publikacji:

Co zrobić, gdy w lodówce zbiera się woda?

Lodówka to jeden z najbardziej podstawowych i niezbędnych elementów wyposażenia kuchni. Kiedy zauważysz jakikolwiek problem, musisz działać jak najszybciej, aby mieć pewność, że będzie ona działać poprawnie przez cały czas. Borykasz się z problemem, jakim jest woda, która zbiera się w lodówce? Nie musi oznaczać to poważnej awarii. Nie odkładaj jednak tego na później i jak najszybciej działaj, odnajdując źródło problemu.

lodówka

Dlaczego w lodówce zbiera się woda?

Woda w lodówce budzi Twoje obawy? Nie da się ukryć, że jest to bardzo częsty widok i może być on spowodowany różnorodnymi przyczynami. Dlatego zamiast panikować na wyrost, najlepiej jest szybko znaleźć źródło problemu i dowiedzieć się, dlaczego w lodówce zbiera się woda. Pomoże to zapobiec awarii w przyszłości. Bardzo często powód jest prozaiczny - woda zbiera się w starszych urządzeniach. Jednak nie mamy gwarancji, że nie wydarzy się to także w przypadku nowoczesnego sprzętu.

Jakie mogą być inne przyczyny wody w lodówce? Warto zacząć od sprawdzenia odpływu. Zdarza się, że jest on zatkany i powoduje właśnie taki problem. To najważniejsza część lodówki, więc upewnij się, że działa ona poprawnie. Nie możesz znaleźć w instrukcji żadnej informacji, gdzie jest odpływ? Poszukaj tego elementu pod nazwą skraplacz. Niekiedy awaria jest nieco większa, ponieważ dochodzi do zatkania całej rury odpływowej. Wtedy możemy zobaczyć, że zarówno na półkach lodówki, jak i na jej ściankach zbiera się woda.

Inną przyczyną wody w lodówce jest utrzymywanie wewnątrz urządzenia chłodzącego zbyt wysokiej temperatury. Wynika to najczęściej z faktu, że lodówka bywa za bardzo wypełniona produktami spożywczymi. Jeśli nie dostosujemy wtedy temperatury do jej zawartości, możemy spotkać się z problemem zbierającej się cieszy. Czasami wynika to również z dostawania się do wnętrza ciepłego powietrza - np. gdy uszczelka w drzwiach jest nieszczelna. To całkiem powszechne i wynika z jej eksploatacji. Najpoważniejszym problemem jest awaria systemu sterowania temperaturą, co wymaga fachowej pomocy specjalisty.

W lodówce zbiera się woda – co robić?

Znając potencjalne przyczyny, które powodują zbieranie się wody w lodówce, można niezwłocznie zabrać się za rozwiązanie problemu. Na samym początku warto rozpocząć od wyczyszczenia odpływu wody. Bardzo często nie zauważamy nawet, gdy okruszki jedzenia spadają do niego i go zatykają. Wystarczy wykorzystać cienki drucik bądź wykałaczkę, by przesunąć zanieczyszczenia i odetkać odpływ. Jeśli obawiamy się, że wyłącznie pogorszymy sytuację, wtedy warto skorzystać z pęsety i wyjąć samodzielnie resztki. Kiedy takie rozwiązanie nie pomoże, należy zastanowić się, czy cała rurka odpływowa nie uległa zapchaniu. Należy lekko odkręcić gumową rurkę i nacisnąć ją, by usunąć zanieczyszczenia, które tworzą zator. Wiele osób decyduje się również na zakup nowej rurki. Jest to tani i prosty sposób.

Niestety niekiedy okazuje się, że problem tkwi w układzie chłodzącym. Wtedy konieczna jest pomoc kogoś, kto się na tym zna. Fachowiec oceni, jaki element lodówki działa niepoprawnie i doradzi, co należy zrobić, by jak najszybciej rozwiązać problem. Wszelkie poważne usterki wymagają szybkiej reakcji, dlatego poszukaj sprawdzonego i wykwalifikowanego specjalisty i pozwól, by to on ocenił skalę problemu i zajął się jego rozwiązaniem.

Upewnij się również, że uszczelka drzwi lodówki działa poprawnie. Jeśli jej jakość jest wątpliwa, warto ją wymienić. Zdarza się, że w wyniku eksploatacji bądź czyszczenia, uszczelka ulega zniszczeniu. Miej na uwadze, że niektóre modele lodówek mają drzwi zintegrowane z uszczelkami, dlatego, gdy jest ona wadliwa, trzeba wymienić cały element.

Autorka: Agnieszka Górska