Data publikacji:

Jaki hydrofor do domu?  

Hydrofor do domu to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwoli na magazynowanie wody, a także utrzymanie jej ciśnienia na właściwym poziomie. Zobacz, na co zwrócić uwagę i jaki hydrofor warto wybrać.
jaki hydrofor do domu

Czym jest hydrofor i jak działa?

Hydrofor jest urządzeniem niezwykle prostym w swojej budowie. Urządzenie składa się z dużego zbiornika oraz specjalnej pompy odpowiadającej za wtłaczanie wody, która może być pobierana ze studni lub innego punktu. Za pomocą pompy woda jest wtłaczana do domowej instalacji wodnej, czyli do pryszniców, toalet, kranów czy systemów odpowiedzialnych za nawadnianie ogrodu.
Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, że gdy ciśnienie spadnie poniżej określonej wartości, pompa uruchamia się i napełnia zbiornik wodą do momentu, aż ciśnienie osiągnie prawidłowy poziom. Pompa jest bardzo oszczędna, ponieważ nie działa przez cały czas, a tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Dzięki temu, że mamy możliwość korzystania z własnego ujęcia wody, przez co rachunki są zdecydowanie niższe.

Jaki hydrofor do domu? Kluczowe parametry

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które sprawią, że hydrofor będzie pracował efektywnie i wydajnie.

Pojemność zbiornika

Kluczowa jest pojemność zbiornika, która może wynosić od 80 nawet do 200 litrów. Dla maksymalnie dwóch osób pojemność około 100 litrów będzie w zupełności wystarczająca. Ale dla większych rodzin  warto wybierać modele o pojemności co najmniej 150 litrów.
Wybór większej pojemności jest szczególnie ważny w momencie, gdy korzystamy z systemu nawadniania ogrodu. Zaleca się wybieranie większych pojemności hydroforu, jeśli mamy studnie o niskiej wydajności. To przełoży się na rzadsze napełnianie i uruchamianie pompy.

Materiał wykonania

Wpływ na pracę ma również sam materiał, z którego zbiornik został wykonany. Przez wielu użytkowników za najlepsze uważane są zbiorniki ocynkowe, które są odporne na korozje, a to ma ogromne znaczenie. Przez to, że nie mamy tutaj wewnętrznej membrany, istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń.
Ale na rynku są jeszcze zbiorniki przeponowe, które właśnie taką membranę mają. Ten materiał oddziela wodę od powietrza, przez co nie trzeba go uzupełniać. Redukuje to także możliwość występowania korozji. Niestety, ale membrana może ulec uszkodzeniu, co przekłada się na dodatkowe koszty.

Wydajność hydroforu

Zestaw hydroforowy musi osiągać dobre ciśnienie i wydajność, aby zapewnić właściwą pracę. Trzeba dopasować go pod wielkość systemu instalacji wodnej w domu. Wydajność odpowiadająca maksymalnemu zużyciu wody będzie w stanie zapewnić najlepsze rezultaty. Jeżeli ciśnienie robocze nie będzie odpowiednie, wówczas hydrofor nie będzie pracował tak, jak należy.

System sterowania

Wybierając hydrofor do domu, zwróć jeszcze uwagę na system sterowania. Najlepiej sprawdza się ten elektroniczny, który przez cały czas monitoruje parametry, a także gwarantuje najlepsze zabezpieczenia. Zwykle cena takich urządzeń jest trochę wyższa, ale warto je kupić, ponieważ jest to inwestycja, która zwróci się w niższych rachunkach i ochroni przed uszkodzeniem pompy.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.