Data publikacji:

Jaki hydrofor do domu wybrać? Jak wybrać hydrofor do domu?

Wybór hydroforu nie wymaga ogromnej ilości specjalistycznej wiedzy. Warto jednak dokładnie sprawdzić możliwości popularnych modeli i określić własne oczekiwania. W zależności od wielkości budynku, miejsca, w jakim montowane będzie urządzenie i ilości domowników, optymalny będzie inny hydrofor.

hydrofor

Kto potrzebuje hydroforu w swoim domu?

Ze względu na podstawowe zastosowanie hydroforu, jest to urządzenie potrzebne w każdym miejscu, gdzie woda jest czerpana z indywidualnych ujęć. Niezależnie, czy jest to dom jednorodzinny, czy budynek usługowy. Z hydroforów korzysta się również w ogrodach oraz zakładach przemysłowych, niepodłączonych do głównych wodociągów. Urządzenia tego rodzaju mogą być również konieczne w gospodarstwach rolnych. Wybierając hydrofor do indywidualnych potrzeb, należy wziąć pod uwagę okoliczności, w jakich będzie wykorzystywany. Wpłynie to na końcowy model urządzenia, jego pojemność oraz kształt.

Jak działa hydrofor?

Działanie hydroforu opiera się o zbiornik wodno-powietrzny. To w nim gromadzi się woda pobrana ze studni. W następnej kolejności jest sukcesywnie przekazywana do instalacji, w chwili, gdy potrzebny jest jej pobór. Hydrofor do domu wyposażony jest w wyłącznik ciśnieniowy, dzięki któremu pompa pobierająca wodę ze studni pracuje sprawnie. W efekcie pompa nie włącza się podczas każdorazowego odkręcenia wody, lecz jedynie w sytuacjach, gdy jest to konieczne.

Rolą hydroforu jest stabilizacja ciśnienia w instalacji wodociągowej. Nazwa ta używana jest zarówno do zbiorników na wodę, jak całych zestawów hydroforowych, w skład których wchodzi również pompa, presostat, wyłącznik i zawory. Poszczególne modele dostępne na rynku mogą różnić się od siebie budową i możliwościami. Niemniej jednak zasada działania pozostaje niezmienna.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając hydrofor?

Podstawowym wskaźnikiem, który należy dokładnie rozpatrzeć przed wybraniem hydroforu, jest dopasowanie objętości do pompy – musi mieć ona wydajność mniejszą niż wydajność studni będącej źródłem wody. Jeśli w danym budynku znajduje się jedynie studnia o małej wydajności, niezbędny może okazać się większy zbiornik hydroforowy.

Wielkość zbiornika zależy również od ilości osób mających korzystać z wody, ale również od ilości punktów czerpalnych i częstotliwości korzystania z wody. W przypadku domów z większą ilością domowników lub studni wykazującej sezonowe wahania wydajności może być konieczne wybranie zbiornika o pojemności co najmniej trzystu litrów.

Zbiornik o dużej pojemności może być również niezbędny, gdy woda ma być wykorzystywana w ogrodzie przez dłuższy czas. Dla zachowania optymalnego ciśnienia wody bez konieczności uruchamiania pompy należy dobrać odpowiednio pojemny zbiornik.

Jaki hydrofor do domu? Wybierając odpowiedni, należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Najczęściej występują ocynkowane i przeponowe. Zbiorniki ocynkowane posiadają poduszkę powietrzną pod ciśnieniem, której zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia. Natomiast zbiorniki przeponowe, nazywane również membranowymi, posiadają membranę wykonaną z gumy i to właśnie ona odpowiada za utrzymanie ciśnienia. Szczególnie istotny jest również wybór pompy. Najczęściej spotykane są zasysające i głębinowe. Pompa zasysająca umiejscowiona jest zwykle w pobliżu zbiornika. Bywa jednak dość głośna, a odgłosy pracy mogą stać się uciążliwe, szczególnie jeśli hydrofor jest zamontowany w pobliżu pokoi mieszkalnych.

Montowana jest zazwyczaj w sytuacjach, gdy lustro wody znajduje się wysoko. Natomiast pompy głębinowe montowane są, gdy poziom wody w studni znajduje się co najmniej na poziomie siedmiu metrów pod powierzchnią. Dzięki tej głębokości dźwięki pompy są niesłyszalne. Dodatkowo ich wydajność jest znacznie wyższa. Wpływa to jednak na koszty – zarówno zakupu, jak i eksploatacji.

Wielkość – kluczowa kwestia podczas dobierania hydroforu

Jedną z najbardziej kluczowych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni hydrofor, jest jego pojemność. Modele dostępne na rynku mają szeroki zakres wielkości, dzięki czemu można dobrze dopasować do potrzeb budynku. Jaki zbiornik hydroforowy do domu jednorodzinnego?

Najczęściej polecane są te o pojemności co najmniej stu litrów. W przypadku gospodarstw domowych składających się z trzech do pięciu osób najlepszym wyborem będzie hydrofor 150-litrowy. Wybierając hydrofor dla swojego domu, należy wziąć również pod uwagę rozmiar instalacji wodociągowej. Wpływa ona na ciśnienie wody w rurach, a tym samym na działanie hydroforu. Warto również pamiętać, że im większa pojemność hydroforu, tym wyższy komfort korzystania. Co więcej, dzięki temu, że pompa będzie uruchamiana rzadziej, wydłuży się okres jej sprawności. Optymalną częstotliwością włączania się pompy to kilka razy na godzinę.

Kształt hydroforu a wygoda korzystania

Wybierając hydrofor odpowiedni do indywidualnych potrzeb, należy wziąć pod uwagę również jego kształt. To on bezpośrednio wpływa na umiejscowienie całego urządzenia. Hydrofor najczęściej montowany jest w piwnicy. Popularne modele występują w kształcie cylindrycznym, lecz różnią się orientacją. Mogą być zarówno pionowe, jak i poziome. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie wymierzyć pomieszczenie, w którym hydrofor będzie zamontowany.

Ochrona przed zanieczyszczeniami

Ze względu na specyfikę działania hydroforu, możliwe jest zamontowania filtrów. Mogą być one niezbędne w sytuacjach, gdy woda w studni jest zanieczyszczona. Dzięki specjalnym filtrom pompa oraz zawory wewnątrz urządzenia i instalacji będą chronione. Skutkiem czego, będzie działała sprawniej i dłużej.

Autor: Ewa Malinowska