Data publikacji:

Ranking wzmacniaczy sygnału Wi-Fi

Wielu z nas spotyka się z sytuacją, kiedy mimo przyzwoitych osiągów internetu docierającego od operatora, słaby sygnał Wi-Fi wewnątrz mieszkania, domu czy biura sprawia, że przeglądarki ledwo sobie radzą z otwieraniem nawet prostych stron. Analiza przyczyn rozpoczyna się zwykle od narzekań na sprzęt dostarczony od dostawcy usługi internetu, następnie przechodzimy do zmian w ustawieniach konfiguracyjnych, aż w końcu znaczna część internautów uznaje swoją bezsilność, rozkładając kable we wszystkich możliwych kierunkach. A może wystarczy dobry wzmacniacz sygnału Wi-Fi? Sprawdźmy.

wzmacniacz sygnalu wifi

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi – ranking, zastosowanie

Zanim przejdziemy do opisów wzmacniaczy, kilka słów przypomnienia, czym jest sygnał Wi-Fi i jaką pełni funkcję.

Wi-Fi to mniej więcej to samo, co WLAN (Wireless Local Area Network), czyli bezprzewodowa sieć lokalna, przy czym kluczowym jest słowo „bezprzewodowa”. Urządzenia końcowe, takie jak tablety, smartfony, komputery PC itp., odbierają sygnał bez konieczności wykorzystania kabli.

Do tego celu niezbędny jest router, który odbiera przychodzący sygnał DSL, kablowy lub LTE, po czym wysyła go do odpowiednich urządzeń będących w zasięgu jego działania.

Wzmacniacze sygnału Wi-Fi. Ranking najlepszych

Sprzęt obsługujący Wi-Fi rejestruje się oraz wymienia danymi z routerem.

Sieć Wi-Fi – korzyści:

 • brak uciążliwego okablowania; 
 • szyfrowanie WPA2; 
 • automatyczne nawiązanie połączenia.

I wiele innych.

Przyczyny słabego sygnału Wi-Fi

Nowoczesne routery dysponują własnym, wewnętrznym oprogramowaniem, w którym zapisane są wszystkie ustawienia konfiguracyjne, pozwalające na błyskawiczną instalację sprzętu. Praktycznie wystarczy podać login i hasło, reszta dzieje się automatycznie, w każdym razie tak powinno być. Diody radośnie migają, sprzęt hula, a sygnał słabiutki. Cóż tego jest przyczyną?

Najczęściej spotykane powody zakłóceń sygnału Wi-Fi:

 • układ architektoniczny pomieszczeń; 
 • instalacje elektryczne w ścianach; 
 • materiały izolujące wewnątrz ścian; 
 • duże odległości pomiędzy urządzeniami;
 • niewłaściwa lokalizacja routera.

Pierwsze trzy punkty mają ze sobą wiele wspólnego. Układ architektoniczny to nic innego, jak rozmieszczenie ścian w budynku, w których mogą znajdować się instalacje elektryczne tłumiące sygnał. Te same właściwości wykazują bezprzewodowe kamerki wideo, telewizory, głośniki, przewody elektryczne, USB, kuchenki mikrofalowe, a nawet elektroniczne nianie.

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi – standardy sygnału

Zakładając, że konfiguracja routera przebiegła pomyślnie, a sygnał Wi-Fi jest wykrywany przez wszystkie urządzenia odbiorcze, jedynym, co nam pozostaje, jest zakup wzmacniacza sygnału Wi-Fi.

Jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać, na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy

Przede wszystkim powinniśmy zainteresować się, jakie standardy Wi-Fi są obsługiwane przez interesujące nas urządzenie. Oczywiście, im nowsze, tym lepiej.

Standardy Wi-Fi

 • IEEE 802.11

Jest to standard, który służy jako podstawa komunikacji w sieciach bezprzewodowych. Standard jest dość leciwy, powstał w 1997 roku, pozwalając na przesyłanie danych z prędkością 1 Mbit/s. Litery „IEEE” oznaczają wydawcę standardu, czyli Institute of Electrical and Electronics Engineers (Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników).

 • IEEE 802.11b

Zwiastun przełomu wieków. Standard oznaczony literą b w zamyśle konstruktorów miał funkcjonować w paśmie 2,4 GHz sieci Wi-Fi b z zawrotną jak na rok 2000 prędkością do 11 Mbit/s.

 • IEEE 802.11g

Standard pojawił się w 2003 roku, obsługując pasmo 2,4 GHz z prędkością do 54 Mbit/s.

 • IEEE 802.11n

Od września 2009 roku obsługa dwóch pasm: 2,4 i 5 GHz! 600 Mbit/s.

 • IEEE 802.11ac

Rok 2013 przyniósł Standard Wi-Fi 5, obecnie najbardziej rozpowszechniony wariant sieci Wi-Fi. Normalizacja dotyczy tylko pasma 5 GHz. Nowością jest jednak prędkość dochodząca obecnie do 1,733 Gbit/s.

 • IEEE 802.11ax / Wi-Fi 6

Wi-Fi 6 jako najnowszy standard Wi-Fi jest stosowany dopiero od 2020 roku. Należy mieć na uwadze, iż sprzęt odbiorczy posiadany w domu może nie być dostosowany do tego standardu.

Uwaga! Wiele urządzeń odbiorczych, zwłaszcza dostępnych na rynku wtórnym, nie jest przystosowanych do pracy w paśmie 5 GHz. Oznacza to, iż nie będą współpracować ze sprzętem tej generacji.

Jak działa wzmacniacz Wi-Fi?

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi (range extender) działa zazwyczaj dwutorowo. Odbiera sygnał z sieci Wi-Fi i przesyła go dalej, zwiększając zasięg podstawowej sieci. Kwesta, jak podłączyć wzmacniacz Wi-Fi, nie powinna spędzać snu z powiek przyszłym użytkownikom, ponieważ podobnie jak w przypadku routerów, konfiguracja jest niejako zapisana w ustawieniach fabrycznych. Po włączeniu urządzenie automatycznie wykrywa źródło sygnału i w ten sam sposób daje się wykryć odbiorcom.

Jednoczesne odbieranie i wysyłanie danych, może wpłynąć niekorzystnie na przepustowość. W takiej sytuacji lepiej zawczasu zaopatrzyć się we wzmacniacz lepszej jakości.

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi wystarczy podłączyć do zasilania i skonfigurować dostęp do naszej podstawowej sieci Wi-Fi. Zazwyczaj dokonuje się tego przy pomocy smartfona i dedykowanej aplikacji.

Później można o urządzeniu zapomnieć, bo ono po prostu działa. Tego sobie i wszystkim użytkownikom internetu z całego serca życzymy.

Autor: Maciej Mrozowski